Ransomware - co to jest i jak się przed tym bronić?
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaRansomware - co to jest i jak się przed tym bronić?

Ransomware - co to jest i jak się przed tym bronić?

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, którego szczyt popularności przypadał na okres okolic 2016 roku. Choć było to pewien czas temu, dalej jesteśmy narażeni na atak ransomware, zwłaszcza, że hakerzy wciąż rozwijają możliwości działania swoich “wirusów”. Ransomware, jeśli infekuje system, to blokuje dostęp do plików lub całego komputera, a my, ofiary, mamy zapłacić hakerowi okup za odblokowanie zajętych danych.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 16.01.2023 r

Co to jest Ransomware? Jak działa?

Ransomware powstało z połączenia dwóch angielskich słów Ransom - okup oraz Software - oprogramowanie. Wspólnie dało to Ransomware, czyli oprogramowanie, które ma na celu zająć system operacyjny ofiary, lub zablokować dostęp do jej plików, w celu uzyskania okupu w zamian za odblokowanie dostępu do danych. Ransomware jest więc formą złośliwego oprogramowania, które ma na celu ograbienie nas w dość specyficzny sposób. Przenika do systemu z zainfekowanych plików, czy stron internetowych i blokuje dostęp do danych.

Jak się chronić przed Ransomware?

Ransomware jest wyjątkowo paskudną metodą. Choć głównym źródłem ataków ransomware była droga mailowa - przestępcy wysyłali pliki zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem z adresów mailowych, które miały podszywać się pod istniejące instytucje, czy serwisy, które znamy i którym ufamy. Jednak ransomware można było zostać zainfekowanym nawet na stronach internetowych, które dobrze znaliśmy i z których korzystaliśmy. Ransomware mógł się prześlizgnąć nawet z witryn, do których odsyła znana strona, czy wprost z reklam, w które nawet nie trzeba było kliknąć. Tak więc ochrona przed ransomware jest niezwykle trudna i czasem była wręcz niemożliwa. Oczywiście stosowne oprogramowanie antywirusowe, zapora ogniowa i ostrożność przy otwieraniu maili i załączników to podstawa. Jednak przed ransomware nie ma pewnej, skutecznej formy obrony.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą Ransomware?

O tym, że padliśmy ofiarą ransomware możemy nawet nie wiedzieć. Dopóki nie dostaniemy informacji z żądaniem “okupu” za odblokowanie plików, czy systemu. Jedyną słuszną decyzją jest zgłoszenie sprawy na policję i absolutnie nie wolno nam tego okupu zapłacić. Niewiele więcej możemy w takiej sytuacji zrobić, jak liczyć na to, że policja wyśledzi oszustów. Można także udać się do specjalistów z branży IT, którzy mogą pomóc w odzyskaniu zaszyfrowanych, zablokowanych plików lub nawet systemu. Nie ma jednak pewności, że programista będzie w stanie nam faktycznie pomóc.

Ransomware - podsumowanie

Ransomware to jedna z najłatwiej infekujących komputer form złośliwego oprogramowania. Ataki często następują automatycznie, z ukrycia, a użytkownicy nawet nie są tego świadomi. Ransomware można blokować antywirusami, ale większość z dobrych jest też płatna, na co nie każdy może sobie pozwolić. Co więcej ransomware jest wyjątkowo paskudnym oprogramowaniem pod względem działania. Nie wykrada naszych danych, ale blokuje dostęp do części plików a nawet do całego systemu. W przypadku ransomware, my, jako zwykli użytkownicy, niewiele więcej możemy zrobić, żeby przeciwdziałać, czy zapobiegać atakom, a samodzielnie raczej sobie nie poradzimy z zainfekowanym systemem.

Często zadawane pytania

Czy istnieją sposoby na ochronę przed ransomware?
Ransomware to forma szkodliwego oprogramowania, więc podstawowe zabezpieczenie w postaci antywirusa oraz zapory ogniowej powinno zminimalizować ryzyko ataku. Jednak nie ma takich programów antywirusowych, które dadzą 100% pewność ochrony.
Czy w przypadku ransomware można odzyskać skradzione pieniądze?
Tak, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy skradzionych w wyniku działania ransomware.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5