Certyfikat SSL - co to jest i jak działa?
akredo.plBezpieczeństwoCertyfikat SSL - co to jest i jak działa?

Certyfikat SSL - co to jest i jak działa?

Każdy dobry sklep internetowy i każda wiarygodny serwis niezależnie od przeznaczenia powinien stawiać bezpieczeństwo użytkowników na pierwszym miejscu. Podstawowe zabezpieczenie, czyli certyfikat SSL to metoda szybkiego i taniego szyfrowania danych przesyłanych między klientem a serwerem. W prosty sposób tłumaczymy jak to działa. Sprawdź!

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 13.12.2022 r

Czym jest SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to zabezpieczenie stron internetowych odpowiadające za szyfrowanie danych przekazywanych przez użytkownika przeglądarki ze strony internetowej do serwera. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych wrażliwych użytkowników strony oraz stanowi o wiarygodności domeny oraz jej właściciela.

Aktywne zabezpieczenie SSL można rozpoznać po symbolu zamkniętej kłódki, umieszczonym przy adresie strony oraz po oznaczeniu HTTPS (zabezpieczony protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych), które znajdziesz przed adresem strony WWW. Tak oznaczona strona posiada aktywny certyfikat SSL i jest w pełni bezpieczna.

Jak działa szyfrowanie SSL?

SSL szyfruje dane i gwarantuje bezpieczeństwo wprowadzanych informacji: haseł, danych osobowych, adresów, danych z karty czy zdjęć. Stosowanie zabezpieczenia witryn SSL ma na celu zmniejszenie ryzyka ataku hakerskiego i przejęcia danych wrażliwych przez cyberprzestępców.

Działanie ogranicza się do niezauważalnego dla użytkownika połączenia przeglądarki z serwerem weryfikacji bezpiecznego połączenia. Podczas takiego połączenia dane wrażliwe wysyłane przez serwer jak i klienta są szyfrowane i niemożliwe do odczytania przez inne jednostki niż serwer oraz klient.

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Certyfikat SSL kosztuje od 100 do 1000 zł, opłata jednorazowa w ramach rocznego abonamentu. Dokładna cena zależy od różnych czynników: rodzaju certyfikatu, podmiotu wystawiającego oraz warunków pośrednika u którego zamawiany jest certyfikat.

Jak zamówić certyfikat SSL?

Co ważne, certyfikat SSL musi zagwarantować - zamawia i kupuje go właściciel strony. Użytkownik nie może kupić i zainstalować “ogólnego certyfikatu”, który chroniłby wszystkie jego połączenia.

Jeśli jesteś właścicielem strony i chcesz zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników z niej korzystających certyfikat SSL najłatwiej uzyskasz z pomocą Twojej firmy hostingowej.

Korzyści szyfrowania SSL

Główna korzyść płynąca z certyfikatu SSL to bezpieczeństwo użytkowników strony internetowej. Dzięki temu minimalizuje się prawdopodobieństwo wycieku lub kradzieży danych z serwera. Strony zabezpieczone SSL zyskują:

  • wiarygodność u klientów,
  • lepsze pozycjonowanie strony,
  • bezpieczeństwo danych,
  • możliwość korzystania z bramek płatniczych.

Bezpieczeństwo szyfrowania SSL

Certyfikat SSL to gwarancja bezpieczeństwa. Jest to bezwzględna podstawa prowadzenia sklepu internetowego i każdej innej strony, która wykorzystuje Twoje dane powinna posiadać aktualny certyfikat.

Proste zabezpieczenie SSL jest praktycznie nie do przejścia! Gwarantuje ochronę przed utratą kontroli nad danymi wprowadzonymi do wybranego serwisu. Zawsze sprawdzaj czy wybrana strona wykorzystuje takie zabezpieczenie!

Szyfrowanie SSL - podsumowanie

SSL to protokół zabezpieczający przepływ danych na stronie internetowej. Nie każda strona musi je mieć, jednak zgodnie z rekomendacjami RODO, każda powinna. Na aktywność ochrony SSL należy zwrócić uwagę szczególnie w przypadku, gdy chcemy podać swoje dane na wybranej stronie np. w celu zrobienia zakupów czy rejestracji profilu klienta.

Często zadawane pytania

Czy szyfrowanie SSL działa 24/7?
Tak, pod warunkiem, że strona posiada aktualny, opłacony i poprawnie zainstalowany certyfikat.
Kto wydaje certyfikat SSL?
Certyfikaty SSL wydaje urząd certyfikacji (CA) - podmiot zewnętrzny, który jako jedyny może potwierdzić prawa własności do strony.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5