Smishing - co to jest i jak się przed tym bronić?
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaSmishing - co to jest i jak się przed tym bronić?

Smishing - co to jest i jak się przed tym bronić?

Metoda oszustw zwana Smishing jest coraz mniej powszechna wśród naciągaczy, jednak wciąż stanowi realne zagrożenie. SMS to narzędzie, które większość osób bezrefleksyjnie przyjmuje i uważa za bezpieczne. Warto pamiętać, że tak nie jest i nawet SMS może stanowić wielkie zagrożenie dla naszych danych i naszych pieniędzy.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 25.11.2022 r

Co to jest Smishing? Jak działa?

Smishing to jedna z najpowszechniej stosowanych metod, z której korzystają oszuści. Smishing polega na rozsyłaniu fałszywych SMSów. SMSy mogą pochodzić rzekomo od banków, czy naszego operatora, ale także od obcych numerów. Zwykle w SMSie wskazane jest jakieś działanie - kliknij, odpisz, zadzwoń. Chodzi o to, aby w jakiś sposób dobrać się do danych lub pieniędzy ofiary. Często kliknięcie wiąże się z pobraniem złośliwego oprogramowania śledzącego, które informuje złodziei o każdym ruchu użytkownika telefonu. Wysłanie SMSa na podany numer może się okazać zgubne i to natychmiastowo, gdyż tego typu SMSy to koszt od kilkunastu do nawet kilkuset złotych dla oszukanej osoby. Oddzwonienie zwykle prowadzi do rozmowy z automatem, którego zadaniem jest wykorzystanie jak największej ilości danych, by móc bez problemu skorzystać z tych danych i wziąć na nie np. pożyczkę w banku.

Jak się chronić przed Smishingiem?

Odpowiedź jest prosta - rozwaga. Nie dajmy się nabrać na każdego otrzymanego SMSa. Sprawdźmy z jakiego numeru przyszedł, sprawdźmy na jaki numer mielibyśmy odpisać. Internet daje dużo możliwości, w tym sprawdzenie, czy jest to numer telefonu bezpieczny. Istnieje cała masa baz numerów telefonów, które internauci umieszczają w internecie jako nękające, szkodliwe, czy zwykły spam. Upewnijmy się, czy numer telefonu na który mamy wysłać SMS nie będzie kosztował nas dziesiątek złotych. Finalnie, jeśli oddzwaniamy, co nie jest rozsądne samo w sobie, to pilnujmy tego co mówimy i jak mówimy. Nigdy nie podajemy loginów i haseł do żadnych stron logowania. Pilnujmy naszych danych. Nie podawajmy nie tylko PESELu, numeru i serii dowodu osobistego, ale nawet imienia, nazwiska czy daty urodzenia. Nie dajmy się oszukać automatom, które czekają na odpowiednie dane, albo odpowiednio sformułowane zwroty - “zgadzam się”, “tak”.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą Smishingu?

Bywa i tak, że przy zachowaniu należytej ostrożności, nie uda nam się uchronić od wszystkich niebezpieczeństw czyhających na nas i nasze pieniądze. Jeśli już padłeś ofiarą Smishingu, to oczywiście pierwszym w kolejności miejscem, jakie należy odwiedzić, jest posterunek policji. Jest to podstawowy organ, do którego zgłaszamy wszelkie, prawnie wątpliwe aktywności. W tym próby oszustwa i wyłudzenia. Odpowiednimi instytucjami, które warto zawiadomić, są także np. operator sieci komórkowej, czy bank. Choć niekoniecznie są w stanie pomóc w każdej sytuacji, w której zostaliśmy oszukani, to dobrze aby mieli świadomość tychże działań przeciwko klientom. Zawsze daje to możliwość wdrożyć choćby śladowe postępowanie prewencyjne.

Smishing - podsumowanie

Próby wyłudzenia przez SMS nie są już tak popularne jak kiedyś, ale dalej stanowią zagrożenie. Choć Smishing nie jest już tak powszechny, to jednak warto się mieć na baczności. SMS o nieodebranej przesyłce, czy wygranej nagrodzie, to rzadko kiedy prawda. Nie ma co ślepo ufać w każdego otrzymanego SMSa, gdy naciągaczy i oszustów jest cała masa. Pilnujmy się, sprawdźmy wszystko kilkukrotnie - numer telefonu, treść wiadomości, numer zwrotnego SMSa, czy wygląd linku. Każdą wątpliwość względem prawdziwości otrzymanej wiadomości rozważmy. Przyjrzyjmy się wszystkim za i przeciw. Jeśli jednak już padliśmy ofiarą oszustów, nie bójmy się iść z tym na policję. Oni dysponują odpowiednimi narzędziami i metodami, aby ścigać oszustów.

Często zadawane pytania

Czy istnieją sposoby na ochronę przed smishingiem?
Podstawowym sposobem zapobiegania smishingowi jest rozwaga. Nie dajmy się namówić na odesłanie SMSa, czy wykonanie połączenia. Nie bądźmy łatwowierni, uważajmy na wszystkie wiadomości, jakie otrzymujemy, do każdej podchodźmy z należytym dystansem.
Czy w przypadku smishingu można odzyskać skradzione pieniądze?
Tak, istnieje możliwość na odzyskanie pieniędzy, które straciliśmy będąc ofiarą smishingu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5