Limity przelewów bankowych
akredo.plPłatnościPrzelewyLimity przelewów bankowych

Limity przelewów bankowych

Z różnych przyczyn banki ograniczają maksymalną kwotę przelewów, jak i dozwoloną w ilość transakcji w ciągu jednego dnia. Szczęśliwie limit ten jest konfigurowalny. Tłumaczymy dlaczego bank ogranicza twoje transakcje oraz jak wyłączyć te zabezpieczenia.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 22.02.2023 r

Czym jest limit przelewów?

Maksymalna kwota pojedynczego transferu pieniędzy jest ograniczana przez banki. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa klientów w przypadku włamania na bank. Jednocześnie, ograniczając kwoty przelewów, bank może łatwiej współpracować z urzędem skarbowym w działaniach przeciw przestępczości. Ograniczenia kwot w transferach są ustalane przez banki prywatnie, bez regulacji prawnej. Przepisy określają wyłącznie kwoty, o jakich transferze ma być informowany Urząd Skarbowy. Jest to zagadnienie oddzielne od samych limitów.

Banki często posiadają oddzielne limity względem różnych metod płatności jak BLIK czy limit karty debetowej. Użytkownicy mogą konfigurować wartości limitów, zmniejszając lub zwiększając je. Osobiste zabezpieczenia stosowane są aby kontrolować własne tendencje do nadużywania środków, zabezpieczyć kartę przed kradzieżą, czy też ustalane są przez rodziców aby określić kieszonkowe dziecka.

Rodzaje limitów przelewów

Limity mogą być wymierzone w kwoty transferów i wypłat albo na sumę wartości pieniędzy transferowanych w danym okresie. Mogą dotyczyć przelewów internetowych albo płatności kartą czy BLIKiem. Zawsze można je konfigurować do swoich preferencji, choć i na to mogą być nałożone ograniczenia. Jeżeli planujemy transakcję na naprawdę ogromną kwotę, zawsze można jej dokonać, zlecając działania w oddziale banku.

Z uwagi na ich charakter wyróżniamy limity dzienne, miesięczne, kwotowe, oraz ilościowe. Mogą one dotyczyć między innymi:

  • Kwot lub ilości przelewów.
  • Płatności kartą.
  • Przelewów w aplikacji mobilnej.
  • Płatności BLIK.

Limity przelewów w bankach w Polsce

Polskie banki zwykle zezwalają na transakcje od kilkuset tysięcy złotych. Limity ustalane są na dzień lub miesiąc, sumując wartość wszystkich przelewów w tym okresie. Ponieważ ograniczenia te nie są konieczne, mBank oraz PKO BP postanowiły z nich zrezygnować.

Bank Limit kwotowy
Alior 1 000 000 zł dziennie
BNP Paribas 1 000 000 zł w miesiącu
Citi Handlowy 50 000 zł dziennie
Getin Bank 200 000 zł dziennie
ING Bank Śląski 400 000 zł dziennie
mBank Brak
Millennium 50 000 zł dziennie
Nest Bank 250 000 zł miesięcznie
Pekao SA Brak
PKO BP 300 000 zł pojedynczej kwoty
Santander Bank Polska 65 000 zł dziennie

Limit przelewów w aplikacji mobilnej

Limit kwotowy w aplikacjach mobilnych jest zawsze dużo niższy. Mimo że są one bezpieczne, ludzie często mają ograniczone zaufanie do technologii mobilnej. Główną rolą ich ograniczenia jest zabezpieczenie przed skutkami kradzieży telefonu, zakładając, że złodziej byłby zdolny do aktywacji telefonu oraz zalogowania się do aplikacji. Również z tego powodu, w większości przypadków nie da się zmienić ustawień tych limitów za pomocą aplikacji mobilnej. Zamiast tego należy wykorzystać bankowość internetową w przeglądarce.

Bank Limit kwotowy
Alior 50 000 zł
BNP Paribas 10 000 zł dziennie
Citi Handlowy 50 000 zł dziennie
Credit Agricole 10 000 zł dziennie
Getin Bank 50 000 zł dziennie
ING Bank Śląski 100 000 zł dziennie
mBank 1 000 zł, 5 operacji dziennie
Millennium 200 000 zł dziennie
Nest Bank 15 000 zł dziennie
Pekao SA 10 000 zł dziennie
PKO BP 10 000 zł

Limit przelewów BLIK

Transfery BLIK są bardzo wygodne i proste do przeprowadzenia. Wystarczy wygenerować kod z aplikacji, po czym potwierdzić jego użycie. Właśnie ta prostota sprawia, że nietrudno popełnić błąd przy transakcji. W przeszłości pojawiały się również nieprzyjemne historie wykorzystywania BLIK do wypłat gotówki z bankomatów przez złodziei telefonów. Tego typu działania pozostawiały za sobą bardzo mało śladów, utrudniając złapanie przestępcy.

Z uwagi na tego typu historie zaleca się pozostawienie niskich limitów BLIK. Chcąc dokonać w ten sposób większej płatności, możemy w każdej chwili limit zwiększyć, a następnie przywrócić go po dokonaniu transakcji.

Większość banków nie prezentuje swoich domyślnych ustawień dla transakcji BLIK. Zazwyczaj są to ograniczenia na łączną kwotę około 5 000 zł na cały dzień. Pojedyncze transakcje mogą być ograniczone nawet do tysiąca złotych, często z jeszcze ostrzejszym ograniczeniem dla przelewów na numer telefonu. Większość banków umożliwia przelewy BLIK na kwotę nie większą niż kilkadziesiąt tysięcy złotych dziennie.

Jak sprawdzić ustawienia limitów przelewów?

Limit widoczny jest zarówno w aplikacji mobilnej banku, jak i bankowości internetowej przez przeglądarkę. Wystarczy wejść w zakładkę ustawień lub bezpieczeństwa i znaleźć stronę limitów. Niektóre banki wyświetlają tę informację również w podglądzie rachunku.

Jak zmienić limit przelewów?

Ustawienia limitów można w znacznym stopniu konfigurować. Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana ustawień w bankowości internetowej lub mobilnej. Proces ten można wykonać samodzielnie i jest on natychmiastowy. Jedynym wymaganiem jest wpisanie kodu czy innego potwierdzenia z systemów bezpieczeństwa bankowego.

Wyjątek stanowią ustawienia płatności mobilnych jak BLIK. Te w większości banków można konfigurować tylko w bankowości internetowej ale nie za pomocą ustawień w aplikacji mobilnej. Ma to przestrzec przed sytuacją, w której złodziej zdjąłby limity transakcji z aplikacji, za nim właściciel konta będzie w stanie zareagować.

W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do internetu, o zmianę limitu można poprosić również w banku: osobiście podczas wizyty, lub telefonicznie.

Limit przelewów bankowych — podsumowanie

Limity bankowe zostały ustalone przez banki — nie są wymysłem rządowym czy regulacyjnym. Ich celem jest przede wszystkim chronienie klientów przed wyłudzeniami, choć czasami mogą nam przeszkadzać. Szczęśliwie zmiana ustawień jest bardzo prosta, wystarczy wejść do bankowości internetowej lub zadzwonić do banku. Jeżeli maksymalna dostępna w naszym banku konfiguracja jest wciąż zbyt niska, polecenie przelewu lub wypłaty należy złożyć w oddziale.

Często zadawane pytania

Czy limit przelewów jest taki sam dla aplikacji mobilnej jak bankowości internetowej?
Nie. Limity te są konfigurowane oddzielnie. Domyślnie, aplikacje mobilne mają dostęp do mniejszych kwot.
Czy limity przelewów można zmienić w placówce banku?
Tak. Limit przelewów można zmienić w placówce banku.
Czym jest limit kwotowy i limit ilościowy przelewów bankowych?
Limit kwotowy to maksymalna ilość pieniędzy, jaką możesz wydać w danym okresie. Limit ilościowy to liczba przelewów lub płatności, których możesz dokonać w tym czasie. Wykonanie np. stu przelewów na jedną złotówkę może doprowadzić do blokady limitu tak samo, jak jeden przelew na milion złotych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5