Usługa Qlips
akredo.plPłatnościPrzelewyQlips - darmowy asystent płatności za faktury i rachunki

Qlips - darmowy asystent płatności za faktury i rachunki

Qlips to innowacyjna usługa dostarczana przez Związek Banków Polskich oraz Krajową Izbę Rozliczeniową. Tak prosta i darmowa usługa znacznie ułatwia realizowanie płatności za faktury i rachunki, przez aplikację banku lub serwis transakcyjny! Zapomnij o tradycyjnych fakturach! Poznaj Qlips!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 22.12.2022 r

Czym jest Qlips?

Qlips to usługa do zarządzania płatnościami za faktury i rachunki za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Usługa jest również nazywana “Twoje rachunki". Jest to znaczne ułatwienie i przyspieszenie procesu płatności. Nie musisz przepisywać danych z faktury - opłacasz faktury jednym kliknięciem

Usługa Qlips powstała we współpracy wspomnianych banków, Związku Banków Polskich oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej. Qlips jest kierowany do konsumentów - płatników oraz wystawców faktur.

Nie wszystkie banki oferują usługę Qlips! Aktualnie jedynie klienci mBanku, Millennium, Pekao oraz PKO BP mogą płacić za faktury w bankowości internetowej.

Jak działa usługa Qlips?

Qlips to usługa, która umożliwia płatności za faktury, u wybranych dostawców usług, przez bankowość elektroniczną lub aplikację mobilną banku, bez potrzeby przepisywania danych z faktury!

Wystarczy aktywować usługę Qlips w swoim banku, a wystawca faktury będzie dostarczał Ci faktury za pośrednictwem bankowości elektronicznej i mobilnej. Usługę można aktywować wyłącznie przez serwis transakcyjny - nie zrobisz tego przez aplikację (wyjątek Bank Millennium)!

Zależnie od banku liczba podmiotów wystawiających faktury i przyjmujących płatności przez Qlips jest inna. W celu dostarczenia faktury przez bankowość internetową, bank korzysta z danych o Twoich nadchodzących płatnościach zarejestrowanych w KIR (Krajowej Izbie Rozliczeniowej). Przelewy zlecane za pośrednictwem Qlipsa są realizowane w ramach sesji ELIXIR.

Przebieg działania w usłudze Qlips

 1. Dostawca usług (np. firma telekomunikacyjna, zakład energetyczny, dostawca Internetu czy telewizji kablowej) zamiast wysyłać papierową fakturę lub fakturę elektroniczną na maila, dostarczą ją za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
 2. KIR, jako operator usługi Qlips, grupuje zebrane dane i udostępnia je bankowi.
 3. W aplikacji lub serwisie transakcyjnym otrzymasz powiadomienie o nadchodzącej płatności.
 4. Zapoznaj się z proponowaną płatnością, sprawdź czy kwota i dane się zgadzają a następnie zaakceptuj lub odrzuć wybraną płatność.
 5. W przypadku akceptacji płatności, bank zleci przelew z Twojego konta do dostawcy usługi. Gotowe! Twoja faktura została opłacona!
 6. Informacja o płatności lub jej odrzuceniu zostanie przekazana do KIR, a następnie do wystawcy faktury.
 7. Jeśli płatność zostanie odrzucona dostawca usługi wyślę Ci powiadomienie o zbliżającej się płatności oraz tradycyjną fakturę.

Banki w systemie Qlips

Qlips jest kierowany do konsumentów - płatników w bankach: mBank, PKO BP, Pekao oraz Millennium oraz wystawców faktur w bankach: Citi Handlowy, Pekao, Millennium i mBank.

Lista banków oferujących usługę Qlips nie jest zamknięta! Każdy bank może wprowadzić taką usługę, o ile klienci wykażą takie zapotrzebowanie. Jeśli chcesz zacząć korzystać z asystenta płatności Qlips już teraz otwórz konto w jednym z wymienianych wyżej banków.

Jak skonfigurować Qlips?

Usługę Qlips możesz aktywować w serwisie transakcyjnym swojego banku (mBank, Millennium, Pekao oraz PKO BP). Każdy z banków umożliwia aktywację automatycznej płatności za nadchodzące faktury - dzięki temu, nie musisz robić praktycznie nic prócz aktywacji Qlipsa!

Procedura aktywacji asystenta płatności przebiega nieco inaczej zależnie od banku. Przedstawiamy instrukcję różnych w czterech bankach.

Aktywacja Qlips w mBank

 1. Zaloguj się do serwisu transakcyjnego
 2. Wejdź w “Ustawienia”  → “Asystent Płatności” → “Propozycje płatności przygotowane na podstawie faktur od wybranych dostawców.”
 3. Wybierz dostawców, których usługi chcesz opłacać za pomocą usługi.
 4. Przeczytaj i zaakceptuj regulamin.
 5. Gotowe! Informacje o fakturach do zapłaty otrzymasz w powiadomieniach push przez aplikację mobilną mBank oraz w wiadomościach w serwisie transakcyjnym.

Aktywacja Qlips w Millennium

 1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej Millenet lub aplikacji bankowości Millennium.
 2. Wejdź w Płatności → Lista faktur, w aplikacji w Płatności → Faktury i rachunki.
 3. Wybierz dostawców, których faktury chcesz opłacać z pomocą Qlipsa.
 4. Gotowe! Opłacaj rachunki pojedynczo kilkoma kliknięciami lub ustaw płatności automatyczne.

Aktywacja Qlips w Pekao

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej Pekao24.
 2. Wejdź w Płatności → Zarządzanie płatnościami → Qlips.
 3. Przeczytaj i zaakceptuj regulamin usługi.
 4. Wybierz dostawców usług, których faktury chcesz opłacać z Qlipsem.
 5. Zdecyduj czy chcesz wykonywać płatności samodzielnie - otrzymasz tylko powiadomienie o nadchodzącej płatności lub wybierz usługę automatycznego opłacania faktur.
 6. Gotowe! 

Aktywacja Qlips w PKO BP

 1. Zaloguj się w serwisie iPKO.
 2. Wejdź w Płatności → Płatności cykliczne → Moje Rachunki i faktury Qlips.
 3. Zapoznaj się z regulaminem, a następnie zaakceptuj go oraz wymagane zgody.
 4. Wybierz i włącz dostawcę, od którego chcesz otrzymywać faktury i ustaw sposób płatności:
  1. Zawsze potwierdzaj - będziesz zatwierdzać każdą płatność.
   Płać automatycznie - płatność za nadchodzące faktury zostanie zrealizowana automatycznie.
 5. Gotowe! Qlips w Twoim koncie PKO jest aktywny!

Bezpieczeństwo usługi Qlips

Nad bezpieczeństwem transakcji realizowanych przez Qlips czuwają trzy instytucje: Twój bank, Związek Banków Polskich, Krajowa Izba Rozliczeniowa.

W przypadku, gdy kwota nadchodzącej płatności za fakturę jest dziwnie wysoka i nie zgadza się z Twoimi oczekiwaniami, skontaktuj się z bankiem oraz dostawcą usługi! Jeśli masz aktywne automatyczne płatności za faktury, staraj się regularnie sprawdzać czy wszystko jest w porządku. Ryzyko wystąpienia błędu lub oszusta jest bardzo małe, jednak warto zachować ostrożność.

Korzyści usługi Qlips

Qlips to same korzyści! Przede wszystkim oszczędzasz czas - szczególnie gdy aktywujesz płatności automatyczne, nie musisz przepisywać danych z faktury i nie musisz się martwić, że zapomnisz o jakiejś fakturze!

Aktualnie lista dostawców współpracujących z Qlips nie jest długa. Z pomocą asystenta płatności możesz zapłacić za faktury od: Orange Polska, Pakard S.C., Spidernet BIS, BCS Gwarant Invest, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA, Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, Student Travel, Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię w Grudziądzu, Kartuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Krosno,

Usługa Qlips - podsumowanie

Qlips/Twoje płatności to ciekawa usługa, która zastępuje tradycyjne a także elektroniczne faktury, na rzecz powiadomienia o nadchodzącej płatności za usługę w aplikacji bankowości. Dodatkowo, możliwość włączenia automatycznego opłacania wybrany faktur pozwala całkowicie o nich zapomnieć. Oczywiście pod warunkiem, że mamy pieniądze na koncie.

Niestety, liczba usługodawców współpracujących z Qlips jest bardzo krótka. Być może w przyszłości zostanie rozszerzona, a sama usługa będzie dostępna we wszystkich bankach w Polsce, a nie tylko w 4 jak ma to miejsce teraz.

Często zadawane pytania

Czy system Qlips jest bezpłatny?
Tak, usługa Qlips jest całkowicie darmowa.
Kto ma dostęp do systemu Qlips?
Z usługi asystenta płatności faktur i rachunków Qlips mogą korzystać klienci banków: mBank, Millennium, Pekao oraz PKO BP. Aby zacząć korzystać z tej funkcji konieczna jest aktywacja usługi w bankowości elektronicznej.
Po jakim czasie jest się w Qlips?
Usługa Qlips jest aktywowana praktycznie od momentu zaakceptowania regulaminu i wyrażenia zgody na przetwarzanie danych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5