Przelew SWIFT - najważniejsze informacje
akredo.plPłatnościPrzelewyPrzelewy SWIFT - najważniejsze informacje

Przelewy SWIFT - najważniejsze informacje

Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą międzynarodowego transferu pieniędzy jest system SWIFT. Korzystając z unikatowych kodów identyfikacyjnych, pozwala on na precyzyjne adresowanie przelewu do banków w ponad dwustu krajach. Tłumaczymy, na czym on polega, czym są kody BIC, oraz jak wysłać pieniądze za granicę przelewem SWIFT?

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 08.03.2023 r

Czym są przelewy SWIFT?

Przelew SWIFT to zlecenie transferu pieniędzy wykonane z użyciem kodu BIC, który pozwala na identyfikację banku adresata. Zawiera on unikalny numer identyfikacyjny placówki, jak i jej adres, w tym numer kraju i miejscowości. Zawierając go we wniosku przelewu, podajesz swojemu banku dokładną informację, gdzie znajduje się konto bankowe, na które chcesz przesłać swoje środki.

Nazwa systemu SWIFT to akronim od “Światowego społeczeństwa międzybankowej telekomunikacji finansowej” (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications). Zostało ono utworzone celem ujednolicenia i unormowania międzynarodowego transferu pieniędzy, aby klienci banków mogli wymieniać środki szybko i bezpiecznie. System został uruchomiony w 1977 roku i jest obecnie stosowany przez ponad jedenaście milionów instytucji.

Przed pojawieniem się standardu SWIFT, przelewy międzynarodowe wykonywano w systemie telex. Polegał on na tym że nadawca opisywał w kilku zdaniach, do kogo mają trafić środki, a pracownik banku realizował transfer na podstawie tych wskazówek. Doprowadzało to do regularnych błędów i pomyłek. Konieczność opisania przelewu pozbawiała go również poufności.

Jak działa system SWIFT

Kod identyfikacji bankowej BIC zawiera serię znaków pozwalający na namierzenie banku odbiorcy przelewu, aby środki trafiły na jego konto.

  • Jego pierwsze cztery znaki to unikatowy kod danej instytucji, zwykle banku.
  • Piąta i szósta litera to adres kraju, dla Polski są to litery PL.
  • Siódma i ósma oznaczają lokalizację instytucji, zwykle miasto.
  • Niektóre kody są dłuższe, posiadając do trzech dodatkowych znaków. Litery te odróżniają poszczególne oddziały banku.

Wprowadzając kod BIC banku odbiorcy oraz numer jego konta osobistego, zawieramy precyzyjne informacje, gdzie mają trafić nasze środki. Transfer przebiega zwykle w ciągu trzech dni, choć wiele banków udostępnia płatne opcje ekspresowych transferów SWIFT, dzięki którym środki mogą znaleźć się u odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Jak wykonać przelew SWIFT?

Przelew SWIFT przebiega jednakowo w większości Polskich banków. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej lub mobilnej, wejść w panel zlecania przelewów i wybrać opcję “przelewu za granicę” lub “przelewu międzynarodowego”. Następnie wypełniamy formularz, w którym należy podać kod SWIFT odbiorcy naszych środków.

Przykładowo, jeżeli pracujesz za granicą, posiadając konto osobiste w miejscowym banku i chcesz przelać środki dla rodziny w Polsce, użyjesz jednego z poniższych kodów SWIFT:

Nazwa banku Kod BIC do przelewu SWIFT
Alior Bank ALBPPLPW
BNP Paribas AGRIPLPR
Citi Handlowy CITIPLPX
Credit Agricole PPABPLPK
Velobank GBGCPLPK
ING Bank Śląski INGBPLPW
mBank BREXPLPWMBK
Millenium BIGBPLPW
Bank Ochrony Środowiska EBOSPLPW
Pekao SA PKOPPLPW
PKO BP BPKOPLPW
Pocztowy POCZPLP4
Raiffeisen Bank Polska RCBWPLPW
Santander Consumer Bank S.A. SCFBPLPW
Bank Spółdzielczy POLUPLPR
Volkswagen Bank VOWAPLP1

Przesyłając pieniądze do innego banku lub kraju, jego kod łatwo znajdziesz w wyszukiwarce internetowej. Jeżeli źle wprowadzisz kod, środki zostaną zwrócone wskutek nieudanego przelewu. Ponieważ przy zwrocie środki są najpierw przewalutowane celem przelewu, a potem wymienione ponownie na walutę twojego konta bankowego, możesz stracić dodatkowe pieniądze w przypadku pomyłki. Jeżeli zauważysz swój błąd, warto zadzwonić do banku i poprosić o jego cofnięcie, dzięki czemu być może skrócisz czas oczekiwania na ich zwrot.

Czas i koszt realizacji przelewów SWIFT w polskich bankach

System SWIFT przetwarza polecenia przelewu w ciągu trzech dni od ich zlecenia, niezależnie od kraju i banku. Niektóre instytucje udostępniają przelewy ekspresowe za dodatkową opłatą, które skracają czas oczekiwania do jednego dnia. Koszt przelewu SWIFT stanowi zazwyczaj procent od jego kwoty, zwykle od 0,2% do 0,5% wartości transakcji. Prowizja ta jest wyższa dla przelewów ekspresowych.

Nazwa banku Koszt transakcji Koszt minimalny Koszt maksymalny
Alior Bank - 30 zł 30 zł
BNP Paribas 0,20% 25 zł 200 zł
Citi Handlowy 0,25% 10 zł 100 zł
Credit Agricole 0,50% 60 zł 300 zł
Velobank 0,20% 30 zł 250 zł
ING Bank Śląski 0,20% 20 zł 250 zł
mBank 0,35% 25 zł 200 zł
Millenium 0,50% 40 zł 250 zł
Bank Ochrony Środowiska 0,50% 40 zł 250 zł
Pekao SA 0,50% 30 zł 250 zł
PKO BP - 25 zł 25 zł
Pocztowy 0,25% 25 zł 200 zł

Bezpieczeństwo systemu SWIFT

System SWIFT jest w pełni bezpieczny. Ponieważ kody są zaprojektowane wobec uniwersalnego standardu, wszystkie banki członkowskie są w stanie go odczytać. Rozwiązanie to pozwala również na automatyzację przelewów w oprogramowaniu bankowym. Jednocześnie kod SWIFT nie zawiera żadnych wrażliwych danych, poza adresem odbiorcy, który i tak zawsze się pojawia w postaci numeru konta bankowego.

Jeżeli przelew SWIFT się z jakiejś przyczyny nie powiedzie, to bank jest odpowiedzialny za zwrot środków klienta, przez co ten nie ponosi strat w wyniku niepowodzeń. Wyjątkiem jest wyłącznie udany przelew na zły adres, jeżeli to klient błędnie wprowadził inne dane, niż te do jego odbiorcy.

Alternatywy dla przelewów SWIFT

W przypadku transferu środków między krajami Europy, często możliwe jest wykorzystanie systemu SEPA. Jest to rozwiązanie płatnicze stworzone do obsługi banków w krajach unii europejskiej, oraz tych, które z nią współpracują. Wszystkie tego typu transakcje odbywają się w Euro, a transfer środków jest realizowany w ciągu jednego dnia.

Zalety i wady przelewów SWIFT

System SWIFT jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od dawnych przelewów telex. Ciężko popełnić błąd w tego typu transakcji, przelew działa zawsze tak samo, a jego realizacja jest stosunkowo szybka. Jedyną wadą jest fakt, że za przelew ekspresowy musimy płacić ekstra.

Zalety

  • Przelew środków do banków w ponad 200 krajach.
  • Realizowany we wszystkich walutach.

Wady

  • Wymaga trzech dni na realizację lub dopłaty za tryb ekspresowy.

Przelewy SWIFT - podsumowanie

Przelew SWIFT to prosty w obsłudze sposób na międzynarodowy transfer środków. Wymaga on wyłącznie wprowadzenia jednego kodu, który z łatwością znajdziemy na stronie banku odbiorcy. Swoją skuteczność SWIFT zawdzięcza również swojej popularności, z bankami w ponad 200 krajach będących częścią systemu.

Często zadawane pytania

Czy Polska jest w systemie SWIFT?
Tak, Polskie banki również posiadają kody SWIFT.
Skąd wziąć kod SWIFT? / Jaki jest mój numer SWIFT?
Kod SWIFT znajdziesz na stronie każdego banku, który taki posiada. Zapytanie najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę internetową.
Czy przelew SWIFT to przelew SEPA?
Nie, są to oddzielne systemy. Czym jest przelew SEPA, tłumaczymy w oddzielnym artykule.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5