BLIK - co to jest? Jak nim płacić?

BLIK - co to jest? Jak nim płacić?

Czym jest BLIK? Nasz rodzimy system płatności mobilnych zdobywa coraz większą popularność. Możemy nim płacić w sklepach stacjonarnych, punktach usługowych, internecie, a nawet na poczcie czy w urzędach. BLIK zapewnia nam nie tylko wygodę, ale też natychmiastowe przelewy, także na numer telefonu. Zapraszamy do obszernego poradnika użytkowania systemu BLIK, w którym opiszemy jak uruchomić usługę, jak płacić w sklepach, wypłacać środki z bankomatu czy przesyłać pieniądze innym użytkownikom. Dowiedz się w jakich bankach możesz korzystać z BLIK!

Dominika Górska
Dominika Górska, 25.11.2022 r

Co to jest BLIK?

BLIK to polski system płatności mobilnych. Został uruchomiony w 2015 roku przez Polski Standard Płatności (PSP). System BLIK umożliwia użytkownikom smartfonów płacenie przy pomocy ich urządzeń mobilnych w sklepach stacjonarnych i internecie oraz wypłacanie i wypłacanie gotówki na konto. Dodatkowo istniej możliwość wykonywania przelewów na numere telefonu, dzięki czemu nie musimy znać numeru konta innego użytkownika. Płatności BLIKiem są bardzo wygodne, a co najważniejsze natychmiastowe. Z systemu BLIK korzystają już miliony Polaków, zarówno klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstw.

Jak działa BLIK?

BLIK opiera się o wykorzystanie aplikacji mobilnej banku oraz 6-cyfrowe, jednorazowe kody. Każdą płatność BLIKiem trzeba też potwierdzić w aplikacji mobilnej za pomocą numeru PIN, co zapewnia bezpieczeństwo transakcji i znacznie zmniejsza możliwość oszustwa czy kradzieży środków z konta. BLIK niemal zupełnie eliminuje również konieczność posiadania przy sobie karty płatniczej, co podnosi komfort i wygodę użytkowników.

“Trudno jest znaleźć wygodniejszą metodę płatności mobilnych niż BLIK. Jest to usługa, która “połączyła” konta Polaków, umożliwiając natychmiastowe przelewy międzybankowe, wygodne płatności za zakupy, a także korzystanie z bankomatów. Płatności 6-cyfrowym kodem gwarantuje jednocześnie szybką, jak i bezpieczną transakcję.”

Gdzie można płacić BLIKiem?

System BLIK może być wykorzystywany do płatności w coraz większej liczbie miejsc. Obejmuje to zarówno punkty stacjonarne jak i te w internecie. Przedstawiamy listę miejsc, w których możemy zapłacić BLIKiem:

 • Sklepy internetowe,
 • portale aukcyjne np. Allegro, AliExpress,
 • sklepy stacjonarne (oznaczone informacją o możliwości płatności BLIK),
 • punkty usługowe (kina, restauracje, bary),
 • wybrane placówki Poczty Polskiej (obecnie ponad 4,5 tys. lokalizacji),
 • wybrane urzędy i placówki administracji publicznej,

Lista ta będzie się z każdym rokiem poszerzać. A to przecież tylko część możliwości jakie daje nam system płatności BLIK.

 

Płatności BLIK za granicą?

Niestety nie możemy obecnie płacić BLIKiem za granicą. BLIK to bardzo wygodny system płatności, więc nic dziwnego, że niektórzy użytkownicy chcieliby go wykorzystywać również podczas podróży zagranicznych. Może zmieni się to w przyszłości, jednak póki co z systemu BLIK korzystać możemy tylko na terenie Polski.

Jak płacić BLIKiem?

Płacenie BLIKiem jest bardzo proste. Wystarczy uruchomić tę usługę w aplikacji mobilnej swojego banku, Zazwyczaj znajdziemy ją w zakładce ”Przelewy na telefon” lub po prostu “BLIK”, wystarczy że klikniemy “Zarejestruj” i już będziemy mogli korzystać z tej formy płatności. Chociaż płacenie w internecie, sklepie stacjonarnym czy wysyłanie przelewów na numer telefonu są do siebie bardzo podobne od strony procedury, prześledźmy każdą z tych sytuacji oddzielnie. Poniżej prezentujemy instrukcję krok po korku jak płacić BLIKiem.

Jak płacić BLIKiem w sklepie?

W sklepach stacjonarnych możemy płacić BLIKiem na dwa sposoby: za pomocą kodu lub zbliżeniowo. Obie opcje są bardzo proste w użyciu. Sklepy, które honorują płatności BLIK zawsze oznaczone są stosowną naklejką. Jeżeli nie mamy pewności czy w danej placówce można dokonać takie płatności - zapytajmy pracownika. By zapłacić w kasie sklepu za pomocą kodu BLIK należy:

 • Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić kodem BLIK,
 • uruchom aplikację mobilną banku i wygeneruj kod,
 • przepisz kod BLIK na terminalu płatniczym i potwierdź zielonym przyciskiem,
 • potwierdź płatność w aplikacji mobilnej banku kodem PIN.

By zapłacić w kasie sklepu BLIKiem zbliżeniowo należy:

 • Uruchom w aplikacji mobilnej swojego banku płatności zbliżeniowe BLIK, uruchom funkcję NFC oraz ustaw blokadę ekranu (odcisk palca, kod PIN lub wzór),
 • przed płatnością potwierdź w aplikacji płatność zbliżeniową numerem PIN,
 • zbliż telefon do terminala.

Obie te metody są równie proste i szybkie co płatności kartą. Nie powinny więc sprawić większych problemów żadnemu użytkownikowi.

Jak płacić BLIKiem w internecie?

Płatności BLIKiem w internetowych sklepach i portalach aukcyjnych są jeszcze prostsze. Jak płacić BLIKiem w internecie:

 • Na stronie sklepu internetowego wybierz płatność BLIK. Będzie ona zazwyczaj dostępna obok przelewu tradycyjnego i bramek płatności przy finalizacji transakcji,
 • wygeneruj kod BLIK w aplikacji swojego banku i przepisz go na stronę płatności w sklepie internetowym,
 • potwierdź płatność BLIK w aplikacji za pomocą kodu PIN.

Identycznie przedstawia się proces płacenia BLIKiem na portalach aukcyjnych.

Jak wysłać przelew BLIK na telefon?

Wysłanie przelewu BLIK na numer telefonu jest niezwykle proste. Wystarczą 3 proste kroki:

 • Zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku i wybierz zakładkę “Płatności”, a następnie “Przelew na telefon” i “Nowy przelew”.
 • Wybierz numer telefonu odbiorcy z listy kontaktów lub wpisz go ręcznie.
 • Następnie wybierz kwotę i tytuł przelewu i zatwierdź całą transakcję przyciskiem “Potwierdź”.

To wszystko! Przelew powinien natychmiast pojawić się na koncie odbiorcy. Oczywiście aplikacje mobilne różnych banków mogą stosować nieco inne nazwy poszczególnych opcji (np. “Zatwierdź” zamiast “Potwierdź” czy “Przelewy” zamiast “Płatności”), jednak proces jest równie prosty i szybki we wszystkich dostępnych na rynku bankowościach mobilnych.

Jak odebrać przelew BLIK?

Odbieranie przelewów BLIK jest równie proste, co ich wysyłanie. Jeżeli już korzystamy z płatności BLIK w naszym banku, to taki przelew na numer telefonu zostanie automatycznie i natychmiastowo zaksięgowany na przypisanym koncie bankowym. Nie będziemy musieli wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jeżeli jednak nie aktywowaliśmy usługi BLIK, to także nic straconego. Gdy ktoś wyśle na nasz numer telefonu przelew otrzymamy SMS z linkiem do strony banku, na której wystarczy podać numer naszego rachunku, aby otrzymać pieniądze. Będzie to wtedy traktowane jak normalny, tradycyjny przelew, więc jego realizacja może opóźnić się do kolejnej sesji przychodzącej w naszym banku. Jeżeli nie chcemy czekać, to wystarczy aktywować usługę BLIK w naszym banku, co jest bardzo proste. W aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej wystarczy wybrać opcję BLIK lub “Przelewy na telefon” (w zależności od banku), przypisać do niej odpowiednie konto i kliknąć “Zarejestruj”. Gdybyśmy jednak nie odebrali przelewu BLIK, to cała kwota wróci do nadawcy bez dodatkowych opłat.

Wypłata z bankomatu BLIKiem?

Skoro BLIKiem możemy przelewać środki na telefon czy online, to czy możemy także wypłacać w ten sposób pieniądze z bankomatów? Tak! Cały proces wygląda bardzo podobnie do wyżej wymienionych. W aplikacji mobilnej naszego banku wybieramy opcję BLIK, ustalamy kwotę i generujemy specjalny kod. Ten należy wpisać na ekranie i klawiaturze bankomatu. Następnie zatwierdzamy płatność w aplikacji i już możemy cieszyć się wypłatą środków w bankomacie. Nie potrzebujemy do tego karty debetowej czy kredytowej.

BLIK - w których bankach jest dostępny?

BLIK już cieszy się dużą popularnością, a liczba jego użytkowników ciągle rośnie. Nic dziwnego więc, że większość banków w Polsce obsługuje ten system. Z płatności BLIK skorzystamy obecnie w:

 • Alior Bank,
 • Bank Pekao SA,
 • Bank Millennium,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • Getin Bank,
 • Grupa BPS,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • Noble Bank,
 • Orange Finanse,
 • PKO Bank Polski,
 • Santander Bank Polska,
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,

Z każdym rokiem kolejne instytucje finansowe dołączają do grona użytkowników systemu BLIK, więc można się spodziewać, że w przyszłości stanie się on standardowym elementem oferty wszystkich banków w Polsce.

Ile kosztuje BLIK?

Korzystanie z BLIK jest darmowe, banki nie naliczają za tego typu transakcje dodatkowych opłat. Z małym wyjątkiem. Część banków może pobierać małe prowizje (w wysokości od 3 do 5 zł) za wypłaty z bankomatów. Informacje o tym znajdziemy w tabeli opłat i prowizji na stronie internetowej naszego banku. W większości instytucji ta usługa jest jednak również darmowa.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Czy płatności BLIKiem są bezpieczne? Czy korzystając z niego nie stracimy z naszego konta środków? Okazuje się, że BLIK jest bezpieczniejsze od płatności kartą! Po pierwsze na karcie umieszczone są nasze dane osobowe. Po drugie “zdobycie” czyjegoś kodu PIN nie jest trudne, a oszuści tworzą coraz to nowe sposoby ich uzyskania (jak specjalne nakładki na bankomaty przechwytujące wpisywany kod). Po trzecie zaś - kartą można dokonać wielu płatności nim ofiara się zorientuje i zgłosi fakt utraty jej do banku. W przypadku usługi BLIK każdy kod jest jednorazowy - nie wypłacimy nim innej kwoty niż zlecona, nie wykorzystamy go ponownie. Dodatkowo ważność kodu to zaledwie 2 minuty - bardzo trudno w tym czasie osobie postronnej przejąć nasz telefon czy zalogować się do aplikacji mobilnej. Właśnie dodatkowe kroki uwierzytelniające - logowanie do aplikacji, potwierdzanie w niej dwukrotnie przelewu - stanowią dla nas najlepsze zabezpieczenie. Słowem - tak, BLIK jest bardzo bezpiecznym sposobem dokonywania płatności.

BLIK - podsumowanie

System BLIK jest rozwiązaniem, z którego możemy być jako Polacy dumni. Jest to niezwykłe usprawnienie płatności mobilnych, z którego może korzystać każdy, kto ma aplikację mobilną swojego banku. Możliwość płacenia bez karty w sklepach stacjonarnych, internetowych, portalach aukcyjnych, wykonywania przelewów na telefon czy wypłacania gotówki z bankomatu sprawia, że jest to rozwiązanie uniwersalne i niezwykle proste. Zdecydowana większość polskich banków posiada w swojej ofercie wsparcie dla BLIK, a z pewnością dołączą do nich inne. Jedyną wadą systemu, która może w przyszłości zostać wyeliminowana, jest brak możliwości wykorzystania BLIKa za granicą. Jednak już teraz jest to rozwiązanie szybkie, wygodne i bezpieczne, które polecamy każdemu użytkownikowi.

Komentarze

M
Opinia od:
Mich@ł

Czy opinia była przydatna?

0
Dobry artykuł. Dzięki2022-12-25 20:52:45
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5