Zlecenie stałe - automatyczny przelew za opłaty
akredo.plPłatnościPrzelewyZlecenie stałe - automatyczny przelew za opłaty

Zlecenie stałe - automatyczny przelew za opłaty

Zacznij korzystać z przydatnych funkcji konta bankowego! Zlecenie stałe to możliwość darmowego przelewu na stałą kwotę, który będzie powtarzany przez wybrany czas. Sprawdź jak dokładnie to działa! Upewnij się, że Twój bank nie nalicza żadnych opłat i korzystaj z czasu uzyskanego z automatycznym stałym zleceniem przelewu!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 22.02.2023 r

Czym jest zlecenie stałe?

Jest to przydatna usługa bankowa, która umożliwia ustawienie regularnego i automatycznego przelewu na wybrany rachunek, na konkretną kwotę we wskazanym terminie. Serię powtarzanych przelewów ze swojego rachunku można aktywować na określony czas np. przez 12 najbliższych miesięcy, każdego dnia miesiąca lub do odwołania.

Funkcję automatycznego przelewu można wykorzystać w różnych celach:

 • wypłata kieszonkowego dla dzieci,
 • opłata za wynajem mieszkania,
 • spłata kredytu lub pożyczki - nawet w przypadku zmiennych kwot rat można ustalić ich wysokość poszczególnych przelewów, aby spłata następowała zgodnie z harmonogramem,
 • płatności z abonamentów: Internet, telefon, Netflix, Spotify itp..

Ile kosztuje zlecenie stałe?

Usługa jest dostępna w każdym banku za darmo. Niektóre banki naliczają jednorazową opłatę za ustanowienie zlecenia stałego w okienku płatniczym w placówce banku lub przez infolinię: 2 zł w Alior Bank, 2,99 w PKO BP, 10 zł w Credit Agricole oraz 20 zł w Citi Banku (opłata obowiązuje za utworzenie, modyfikację i zamknięcie zlecenia).

Zlecenie będzie zawsze darmowe, jeśli ustanowisz je samodzielnie w aplikacji bankowości lub serwisie internetowym. Jest to bardzo proste i każdy kto wykonywał przelew przez Internet bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem.

Zlecenie stałe a brak środków na koncie

Uwaga! W przypadku braku środków na koncie przelew nie zostanie zrealizowany! O niepowodzeniu przelewu zostaniesz poinformowany SMS lub powiadomieniem PUSH w aplikacji, warto zadbać, aby taka usługa była aktywna - jest darmowa. Ponadto możesz aktywować usługę automatycznego ponowienia przelewu w przypadku jego niepowodzenia, przez kilka dni lub do skutku.

Na wszelki wypadek lepiej jest ustawić zlecenie zapłaty kilka dni przed jej ostatecznym terminem, sprawdzać czy proces odbywa się bez problemów oraz reagować na powiadomienia.

Jak działa zlecenie stałe?

Zasada działania jest bardzo prosta! Wybraną metodą dajesz bankowi dyspozycję serii przelewów. Kwota przelewu jest zawsze taka sama i jest realizowana w wybranym dniu. Bank automatycznie wykona przelew i poinformuje Cię o jego skutecznej realizacji lub problemach z wykonaniem. Do aktywacji zlecenia stałego potrzebna jest tylko jedna autoryzacja - potwierdzenie przelewu przy jego dyspozycji. Dalsze procedury odbywają się automatycznie - dlatego też czasami warto zweryfikować czy wszystko odbywa się zgodnie z oczekiwaniami.

Na życzenie klienta, bank może informować o zrealizowaniu płatności zlecenia stałego w wiadomości SMS. Dodatkową pewność realizacji przelewu na czas gwarantuje funkcja wykonania przelewu przed dniem wolnym oraz funkcja powtarzania przelewu przez kilka dni w przypadku niepowodzenia przy pierwszej próbie - świetne zabezpieczenie w przypadku braku środków na koncie, w dniu płatności zlecenia stałego.

Jak ustawić zlecenie stałe?

Zlecenie stałe można można ustawić w bankowości elektronicznej: przez aplikację banku lub serwis internetowy, przez telefon dzwoniąc na infolinię banku lub osobiście w placówce bankowej. Jest to bardzo proste - tłumaczymy jak to zrobić!

 1. Wybierz odbiorcę z listy odbiorców lub podaj jego dane: nazwę oraz numer konta, na którego rachunek chcesz ustawić zlecenie stałe. 
 2. Wpisz tytuł przelewu.
 3. Wskaż jak często ma być powtarzany dane zlecenie - co ile dni, tygodni, miesięcy czy lat.
 4. Wybierz do kiedy ma być realizowany przelew. podaj datę ostatniego przelewu lub ustaw zlecenie do odwołania.
 5. Podaj kwotę przelewu.
 6. Dodatkowo możesz zatytułować zlecenie stałe, włączyć funkcję powtarzania prób przelewu przez kilka dni na wypadek braku środków, funkcję powiadamiania SMS oraz wykonywanie przelewu przed lub po dniu wolnym.
 7. Dokonaj autoryzacji zlecenia stałego - potwierdź dyspozycję podając kod aplikacji lub przykładając kciuk. 
 8. Gotowe! Przelew możesz anulować w dowolnym momencie, w ramach nadchodzących płatności.

Zlecenie stałe a zmienna kwota zapłaty

Zasadniczo, zlecenie stałe ma największy sens przy opłatach na stałą kwotę, powtarzalną w konkretnym terminie. Jeśli kwota wymagana do zapłaty ulegnie zmianie, konieczne będzie ręczna zmiana kwoty lub anulowanie aktualnego zlecenia i ustanowienie nowej dyspozycji.

Jeśli chcesz ustawić zlecenie stałe na zmienną kwotę, sprawdź polecenie zapłaty. W ramach tej usługi możesz wyrazić zgodę na pobieranie kwoty do określonego limitu przez dokładnie wyznaczonego odbiorcę! Wymagana jest zgoda do banku oraz do odbiorcy, najczęściej można ją złożyć w ramach gotowego formularza.

Druga znacząca różnica między poleceniem zapłaty a zleceniem stałym, jest fakt, że to odbiorca przelewu jest jego inicjatorem, wystawiając rachunek może ubiegać się o płatność. Jest to świetne rozwiązanie do regulowania płatności za media czy rachunki.

Jak odwołać zlecenie stałe?

Jest to równie proste jak jego aktywacja. Można to zrobić w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej Twojego banku. Wystarczy znaleźć zlecenie płatności w zakładce “Płatności” → “Nadchodzące płatności”/”Zlecenia stałe”, wybrać szukaną dyspozycję i anulować: kliknij ikonę kosza na śmieci lub przycisk “Anuluj”.

Jeśli masz z tym problem skontaktuj się z bankiem i zleć anulację przez telefon lub osobiście. Pamiętaj o możliwości wystąpienia jednorazowej opłaty!

Zlecenie stałe do ZUS i US

W przypadku przelewów na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego zlecenie stałe nie ma większego sensu w przypadku działalności gospodarczych, gdyż kwota składek jest zmienna. W przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub płacących kartę podatkową.

Co więcej, niektóre banki w ogóle nie dają możliwości zlecenia stałego na rzecz ZUS czy US. W tej kwestii, lepiej samodzielnie pilnować płatności składek lub podatków albo skorzystać z usług wykwalifikowanych księgowych.

Bezpieczeństwo zlecenia stałego

Zlecenie stałe jest bardzo bezpieczne - jak każdy inny przelew. Dodatkowo w ramach tej usługi, banki bardzo często oferują dodatkowe zabezpieczenia na wypadek braku środków na koncie czy informacji o pomyślności realizacji transakcji.

Najważniejsze to podać odpowiedni numer konta, kwotę oraz czas obowiązywania zlecenia stałego. Co jakiś czas warto upewnić się, że zlecenie cały czas obowiązuje i nie popełniliśmy, żadnego błędu przy dyspozycji serii przelewów.

Wady i zalety zlecenia stałego

Zlecenie stałe to usługa automatycznego przelewu, która oszczędza Twój czas i pozwala zapomnieć o miesięcznych płatnościach. Warto jednak pamiętać, że zmiana kwoty żądanej przez usługodawcę wymaga ręcznej aktualizacji kwoty przelewu.

Zalety:

 • darmowe zlecenie, modyfikacja i zamknięcie przez Internet w każdym banku,
 • gwarancja terminowej płatności,
 • zabezpieczenia i powiadomienia na wypadek niepowodzenia przelewu,
 • zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przy wielokrotnym zlecaniu płatności,
 • duża oszczędność czasu.

Wady:

 • niektóre banki naliczają wysokie opłaty za obsługę zleceń stałych przez telefon lub w placówce.

Zlecenie stałe - podsumowanie

Usługa stałego zlecenia jest bardzo wygodną funkcją automatycznej płatności stałych opłat. Nie musisz pamiętać i powtarzać przelewu samodzielnie. Wystarczy ustalić zakres czasu i regularność przelewu, dokonać jednorazowej autoryzacji, aby móc zapomnieć o przykrym obowiązku płatności. Warto korzystać z funkcji dodatkowych: powiadomień push, ponownych prób spłaty, gdyż jest to dodatkowa gwarancja terminowej opłaty.

Często zadawane pytania

Jaka jest maksymalna kwota zlecenia stałego?
Maksymalną kwotę zlecenia stałego określa limit przelewów na Twoim koncie. Sprawdź limity swojego rachunku i ustaw je według aktualnych potrzeb.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5