Przelewy BlueCash - najważniejsze informacje
akredo.plPłatnościPrzelewyPrzelewy BlueCash - najważniejsze informacje

Przelewy BlueCash - najważniejsze informacje

Przelewy BlueCash to rosnące na popularności rozwiązanie płatnicze, które pozwala na ekspresowy transfer środków za niedużą cenę. Ponadto system ten w wielu bankach funkcjonuje również w weekendy i święta. Tłumaczymy na czym on polega i czy warto z niego korzystać.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 08.03.2023 r

Czym są przelewy BlueCash?

Przelewy BlueCash to forma natychmiastowego przelewu udostępniana dzięki firmie Blue Media. Wykorzystuje ona mechanizmy bankowe aby obejść konieczność księgowania przelewów przez Krajową Izbę Rozliczeniową, tym samym skracając czas transferu środków do kilku sekund. Przelew BlueCash odbywa się za pośrednictwem dwóch przelewów wewnątrzbankowych, automatycznie wykonywanych przez system płatniczy. Rozwiązanie to pozwala na płatności również w weekendy i święta.

Jak działa system BlueCash

System BlueCash wykorzystuje fakt, że przelewy wewnątrzbankowe są natychmiastowe, ponieważ nie wymagają one księgowania. Wobec tego, gdybyś posiadał konto w każdym banku, mógłbyś przekazywać ludziom środki błyskawicznie. To właśnie robi BlueCash, posiadając konta w wielu bankach.

Wykonując przelew BlueCash, nadawca wpłaca kwotę na konto organizacji w swoim banku. Następnie, BlueCash wykorzystuje konto osobiste w banku odbiorcy, aby przekazać mu tę kwotę.

W ten sposób nie musisz oczekiwać na księgowanie przelewu międzybankowego, a transfer może odbyć się nawet w weekend lub święto.

Jak wykonać przelew BlueCash?

Zlecając przelew w bankowości elektronicznej lub mobilnej, masz do wyboru wiele form transferu środków, takich jak przelew standardowy, ekspresowy, czy właśnie BlueCash. Wystarczy, że wybierzesz opcję tego transferu, aby twoje środki błyskawicznie trafiły do adresata. Z twojej perspektywy nie są wymagane żadne dodatkowe działania. System BlueCash automatycznie odbierze i przekaże środki za pomocą kont we właściwych bankach.

Czas i koszt realizacji przelewów BlueCash w polskich bankach

W większości przypadków przelew BlueCash zostanie zrealizowany w mniej niż minutę. Nie jest to niestety regułą, wszystko zależy od tego jaką formę współpracy instytucja przyjęła z danym bankiem. W niektórych przypadkach, przelewy w tej formie mogą być ograniczone do pewnych ram czasowych.

Lista banków do których można zaadresować przelew BlueCash
Bank Dni powszednie Sobota Niedziela
Alior Bank Całodobowe Całodobowe Całodobowe
BNP Paribas 07:00 - 20:00 Niedostępne Niedostępne
Credit Agricole Całodobowe Całodobowe Całodobowe
ING Bank Śląski Całodobowe Całodobowe Całodobowe
mBank Całodobowe Całodobowe Całodobowe
Millenium 08:00 - 17:30 Niedostępne Niedostępne
Nest Bank 00:00 - 21:00 0:00 - 21:00 0:00 - 21:00
Bank Ochrony Środowiska Całodobowe Całodobowe Całodobowe
Pekao SA 04:00 - 23:59 04:00 - 23:59 04:00 - 23:59
PKO BP 06:00 - 22:30 06:00 - 22:30 06:00 - 22:30
Pocztowy 06:00 - 21:30 06:00 - 20:30 Niedostępne
Santander Całodobowe Całodobowe Całodobowe
Velobank 08:00 - 20:30 Niedostępne Niedostępne

Koszt przelewu BlueCash również zależy od banku. Dla większości instytucji jest to około 5 zł, choć niektóre banki udostępniają również darmowe przelewy natychmiastowe, czy to w pakiecie kont, czy jako uniwersalna funkcja ograniczona do ilości przelewów.

Bezpieczeństwo systemu Blue Cash

Mimo bycia zarządzanym przez firmę trzecią, system BlueCash jest bezpieczny do wykorzystania. Blue Media implementuje swoją formę płatniczą we współpracy z bankami, a więc i pod ich nadzorem. Rozwiązanie to istnieje na rynku już od 2018 roku i cieszy się rosnącą popularnością oraz zaufaniem klientów.

Alternatywy dla przelewów BlueCash

BlueCash nie jest jedyną formą przelewu natychmiastowego. Przed nim wielu klientów korzystało z usług Express Elixir i SORBNET. Rozwiązania te są równie dynamiczne. O tym, którą z nich zastosować zadecydujesz na podstawie ich dostępności. Zarówno BlueCash, jak i Express Elixir nie są dostępne w niektórych bankach.

Zalety i wady przelewów BlueCash

BlueCash to prosty i tani sposób na wykonanie natychmiastowego przelewu. Niestety, technologia jest dość młoda, więc jej dostępność jest wciąż ograniczona. Przelew BlueCash przyjmiesz w większości banków, nie zawsze będziesz jednak miał dostęp do jego sporządzenia.

Przelewy BlueCash - podsumowanie

System BlueCash jest tak prosty w swojej naturze, że budzi pytanie “dlaczego nikt na to nie wpadł wcześniej”? W praktyce kryją one za sobą wiele wymagań technologicznych. Przekazywanie środków z dwóch różnych kont w dwóch różnych bankach w sposób zautomatyzowany wymaga skomplikowanej infrastruktury. Teraz gdy taka funkcja została nam już udostępniona, ciężko nie skusić się na korzystanie z niej. Dla wielu BlueCash stanowi podstawową formę płatności natychmiastowej, gdy czas ma szczególne znaczenie.

Często zadawane pytania

Czy Polska jest w systemie BlueCash?
Tak, przelewy BlueCash są dostępne w Polsce.
Skąd wziąć kod BlueCash? / Jaki jest mój numer BlueCash?
Przelewy BlueCash nie wykorzystują specjalnych kodów. Upewnij się, że nie pomyliłeś tego rozwiązania z płatnościami międzynarodowymi SWIFT.
Czy przelew BlueCash to przelew Elixir?
Nie, przelew BlueCash jest innym rozwiązaniem od standardowego przelewu Elixir. Posiadamy oddzielny artykuł wyjaśniający, czym są przelewy Elixir?

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5