Przelewy SORBNET - najważniejsze informacje
akredo.plPłatnościPrzelewyPrzelewy SORBNET - najważniejsze informacje

Przelewy SORBNET - najważniejsze informacje

Narodowy Bank Polski operuje systemem przelewów wysokokwotowych, dzięki któremu błyskawicznie przekażesz środki w dowolnej walucie. Tłumaczymy czym są przelewy SORBNET, jak je wykonać, oraz jakie są tego koszta.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 08.03.2023 r

Czym są przelewy SORBNET?

Przelewy SORBNET, a właściwie SORBNET2 stanowią system rozrachunkowy Narodowego Banku Polskiego stworzony w celu przetwarzania międzybankowych rozrachunków wysokokwotowych. Należy on do klasy systemów RTGS: rozrachunków czasu rzeczywistego na bazie kwoty brutto, które są przeprowadzane pojedynczo.

SORBNET został pierwszy raz wprowadzony w 1996 roku. W 2013 roku przeszedł on modernizację technologiczną. Za jej sprawą wprowadzono nowe standardy i technologie informatyczne, jednak metodologia systemu nie ulegała poważnym zmianom. Modernizacja tę ochrzczono nazwą SORBNET2, którą używa się zamiennie z wersją bez numeryzacji.

Jak działa przelew SORBNET

Główną różnicą między standardowym przelewem ELIXIR a SORBNET są godziny realizacji. System SORBNET obsługiwany jest w godzinach od 7:30 do 18:00. W tym przedziale czasowym wszelkie zlecenia przelewów trafiają do NBP, które realizuje je możliwie szybko. Czas oczekiwania to często kilka minut, z przewidywanym czasem realizacji do maksymalnie jednej godziny.

Dla porównania, system SWIFT operowany przez Krajową Liczbę Rozliczeniową, kolekcjonuje polecenia przelewów, które następnie realizuje w godzinach ich księgowania. Z tego powodu przelewy SWIFT są w rzeczywistości realizowane tylko trzy razy dziennie. Choć rozwiązanie to jest wolniejsze, pozwala ono również na odwołanie niezrealizowanego przelewu przed sesją rozliczeniową. Przelewy SORBNET nie mogą zostać przerwane, ponieważ natychmiastowo przechodzą do realizacji.

System SORBNET powstał z myślą o operacjach wysokokwotowych. Nie ma jednak regulaminowo określonej minimalnej kwoty przelewu. Tak długo, jak bank nie ogranicza opcji przelewów, możemy realizować je na dowolne kwoty. Ponadto transfer SORBNET może odbyć się w dowolnej walucie obsługiwanej przez nasze konto bankowe, w chwili, gdy system ELIXIR został zaprojektowany z myślą wyłącznie o transakcjach złotówkowych.

Jak wykonać przelew SORBNET?

Wykonanie przelewu SORBNET przebiega tak samo, jak każdego innego. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej lub mobilnej, wybrać opcję zlecenia przelewu, oraz zaznaczyć opcję SORBNET w formularzu.

Ten rodzaj przelewów może być wykorzystywany również do zlecenia stałego. W tym wypadku również wybierzesz tę opcję, decydując o formie przelewu.

Czas i koszt realizacji przelewów SORBNET w polskich bankach

Wszystkie przelewy SORBNET realizowane są od godziny 7:30 do 18:00, jednak banki osobiście ustalają godzinę graniczną, do której można tworzyć nowe zlecenie. Jeżeli wykonasz polecenie przelewu przed godziną graniczną banku, zostanie ono zrealizowane tego samego dnia do godziny 18:00. W innym przypadku, zostanie on zaksięgowany następnego dnia o godzinie 7:30.

Nazwa banku Godzina graniczna dla przelewów SORBNET
Alior Bank 15:30
BNP Paribas 15:00
Citi Handlowy 15:00
Credit Agricole 14:30
ING Bank Śląski 14:30
mBank 15:00
Nest Bank 15:00
Millenium 15:00
Bank Ochrony Środowiska 15:00
Pekao SA 14:55
PKO BP 15:30
Pocztowy 15:00
Santander 15:00
Bank Spółdzielczy 14:30
Velobank 15:00

Wszystkie banki pobierają opłaty za przelewy SORBNET, zwłaszcza jeżeli przeprowadzamy je poniżej kwoty miliona złotych. Jest to zwykle opłata w przedziale od 30 do 50 zł, która może być wyższa dla firm. Tabela poniżej uwzględnia koszty zleceń wykonane w bankowości internetowej.

Nazwa banku Koszt przelewu SORBNET
Poniżej miliona złotych Przelew od miliona złotych
Alior Bank 32 zł 00 zł
BNP Paribas 25 zł 15 zł
Citi Handlowy 20 zł 20 zł
Credit Agricole 30 zł 30 zł
ING Bank Śląski 30 zł 30 zł
mBank 35 zł 35 zł
Nest Bank 30 zł 30 zł
Millenium 30 zł 30 zł
Bank Ochrony Środowiska 36 zł 18 zł
Pekao SA 35 zł 00 zł
PKO BP 45 zł 45 zł
Pocztowy 20 zł 20 zł
Santander 35 zł 35 zł
Velobank 20 zł 10 zł

Bezpieczeństwo systemu SORBNET

Bezpieczeństwo systemu SORBNET zapewnia Narodowy Bank Polski, który jest jego operatorem. Przelewy tego rodzaju są wykonywane już od ponad 27 lat. Przez ten okres nie wyszły na jaw żadne dostrzegalne luki w jego działaniu. Z tego powodu jest on godzien zaufania, a rozwiązanie po dziś dzień jest nieustannie używane do transferu środków.

Alternatywy dla przelewów SORBNET

Choć przelewy SORBNET zostały stworzone z myślą o transferze środków na pokaźne sumy, system ELIXIR obecnie również nie posiada ograniczeń kwotowych. Zależy to co prawda od banku — niektóre instytucje wyznaczają maksymalną kwotę przelewu ELIXIR. Mimo tego, w wielu przypadkach rozwiązanie to jest wartościową alternatywą.

Zalety i wady przelewów SORBNET

System SORBNET jest pełen zalet: zlecenia przyjmowane są nieustannie, zostają zrealizowane w ciągu 24 godzin, oraz mogą być przeprowadzone w dowolnej walucie. Jego wadą jest przede wszystkim koszt związany z wykorzystaniem. Biorąc pod uwagę dodatkową opłatę, często nie opłaca się wykorzystywanie tego systemu do codziennej bankowości.

Zalety

  • Brak ograniczenia kwoty maksymalnej.
  • Księgowany nieustannie od 7:30 do 18:00.
  • Dowolna waluta.

Wady

  • Przelew SORBNET jest płatny w większości banków.
  • Banki wyznaczają różne godziny księgowania, od której przestają przyjmować nowe zlecenia SORBNET na dany dzień.

Przelewy SORBNET - podsumowanie

Przelew SORBNET jest systemem Narodowego Banku Polskiego, który można traktować jako alternatywę dla przelewów SWIFT, operowanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową. SORBNET pozwala na transfer dowolnej kwoty, który powinien zostać zrealizowany tego samego dnia. W zamian za swoje zalety jest to płatna usługa.

Często zadawane pytania

Czy Polska jest w systemie SORBNET?
Tak, system SORBNET jest Polskim systemem płatniczym.
Skąd wziąć kod SORBNET? / Jaki jest mój numer SORBNET?
Do przelewów SORBNET wystarczy twój numer konta bankowego.
Czy przelew SORBNET to przelew Elixir?
Nie, jest to oddzielny system od płatności ELIXIR. Możesz przeczytać więcej w naszym dedykowanym artykule o przelewach ELIXIR.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5