Przelewy bankowe
akredo.plPłatnościPrzelewy bankowe - najważniejsze informacje

Przelewy bankowe - najważniejsze informacje

Jednym z podstawowych zastosowań kont bankowych jest możliwość szybkiego i bezpiecznego transferu środków między różnymi rachunkami. Właściciel konta udziela bankowi dyspozycji obciążenia jego rachunku wybraną kwotą i przekazania jej na rachunek odbiorcy. Proces ten nie jest tak banalny, jak się wydaje. Banki opracowały wiele rodzajów przelewów oraz form ich zlecenia.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Jak działają przelewy?

Większość przelewów w Polsce wykorzystuje elektroniczny system rozliczeń międzybankowych w złotych, nazywany ELIXIR. Został on opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 1994 roku. Działa on na zasadzie rekompensaty, a realizacja przelewów odbywa się w trzech przedziałach godzinowych.

Zadaniem przelewów jest przekazanie środków z jednego banku do drugiego. Ma to miejsce najpierw poprzez zablokowane przekazywanych środków na rachunku osoby wykonującej przelew. Podczas najbliższej sesji księgowej, pieniądze zostają przekazane odbiorcy. W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy rachunek odbiorcy został zamknięty przed dokonaniem przelewu, bank prędko zwróci środki osobie, która chciała je przekazać.

Ile trwa przelew?

Przelewy między dwoma rachunkami otwartymi w tym samym banku, nazywane przelewami wewnętrznymi, odbywają się niemal natychmiastowo. Bank musi wyłącznie zaktualizować stan dwóch kont, do czego nie potrzebuje zewnętrznego nadzoru.

Proces ten jest bardziej skomplikowany dla przelewów między różnymi bankami. Te muszą zostać zaksięgowane przez Narodowy Bank Polski, który prowadzi trzy sesje rozrachunkowe, w godzinach:

  • Porannych, między 9:30 a 11:00
  • Popołudniowych, między 13:30 a 15:00
  • Wieczornych, między 16:00 a 17:30

W tych przedziałach godzinowych każdy bank ustala godziny realizacji przelewów. Gdy składamy wniosek przelewu, zostanie on zrealizowany podczas najbliższej sesji.

Rodzaje przelewów - czym różnią się przelewy bankowe?

Przelewy bankowe realizowane są wedle różnych standardów, opracowanych z zadaniem jak najszybszego dostarczenia środków do odbiorcy. W tym celu wykorzystuje się różne metody, a część z nich obarczona jest dodatkowymi kosztami.

Przelew standardowy ELIXIR

Najczęściej wykorzystywaną formą przelewu bankowego jest przelew standardowy ELIXIR. Jego maksymalna wartość to 100 000 zł, choć banki mogą nałożyć dodatkowe, wewnętrzne regulacje na tę sumę, ograniczając dostępną kwotę przelewu.

Przelew elixir może mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny. Jeżeli przelew odbywa się między dwoma kontami w tym samym banku, odbywa się on natychmiastowo. Przelewy o charakterze zewnętrznym z kolei muszą zostać zaksięgowane przez Narodowy Bank Polski podczas sesji rozrachunkowej. Te odbywają się trzy razy dziennie o różnych godzinach, zależnie od banku. To o tej porze pieniądze trafią na konto odbiorcy.

Jak zrobić przelew bankowy?

Przelew bankowy dostępny jest na stronie internetowej oraz w aplikacjach bankowych każdego banku. Wystarczy zalogować się na swoje konto i wejść w usługę wykonania przelewu. Tam mamy wybór sposobu transferu środków. Przelew standardowy jest zawsze domyślną opcją. Można go wykonać również w oddziale banku.

Ile kosztuje przelew bankowy?

Standardowy przelew bankowy jest darmową usługą. To dlatego jest on najczęściej wykorzystywany. Wyjątek stanowi zlecenie osobistego przelewu w placówce banku. W takim wypadku za usługę należy zapłacić kwotę około dziesięciu złotych, zależną od banku.

Przelew ekspresowy Express ELIXIR

W sytuacji, w której pieniądze muszą dotrzeć do odbiorcy natychmiastowo, klienci banków mają do dyspozycji przelewy ekspresowe ELIXIR. Również realizowane przez KIR, odbywają się one, nie zważając na harmonogram sesji rozrachunkowych. Maksymalna kwota to ponownie 100 000 zł.

Jak zrobić przelew Express ELIXIR?

Wykonując standardowy przelew w bankowości internetowej lub mobilnej, należy zmienić opcję formy przelewu ze standardowej na Express ELIXIR. Gwarantuje to, że środki dotrą do odbiorcy tak szybko, jak to możliwe.

Przelew ekspresowy BLUE CASH

Alternatywą dla przelewów ELIXIR są transfery środków BLUE CASH organizowane przez prywatną firmę Blue Media. Firma posiada konta w większości polskich banków. Gdy zlecamy przelew na daną kwotę, nasze środki trafiają na konto Blue Media w naszym banku. Następnie, firma wykorzystuje rachunek w banku odbiorcy naszego przelewu, aby przekazać mu środki. Dzięki temu nasz przelew zewnętrzny zmienia się w dwa przelewy wewnątrzbankowe. Ponieważ nie muszą one być zaksięgowane przez NBP, odbywają się natychmiastowo.

Na tę chwilę, maksymalna kwota przelewu BLUE CASH jest ograniczona do 20 000 zł. Banki mogą nakładać na tę sumę dodatkowe ograniczenia.

Jak zrobić przelew BLUE CASH?

Przelew BLUE CASH można wykonać przez bankowość internetową lub mobilną, korzystając z tej samej zakładki co przy zwykłych przelewach. Przed wysłaniem środków należy wybrać BLUE CASH jako metodę transferu. Usługa ta może być niedostępna w niektórych bankach.

Priorytetowy przelew SORBNET

System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim, skrótowo SORBNET, jest stosowny do wykonywania transakcji na wysokie kwoty. Wszystkie przelewy na sumę od 1 000 000 zł mogą być wykonywane tylko za jego pomocą. Jednocześnie nie ma limitu maksymalnej wysokości przelewu tego rodzaju. Usługa ta dostępna jest tylko w dni robocze, a pieniądze zostają zwykle przekazane w ciągu godziny, a często nawet w zaledwie kilka minut.

Jak zrobić przelew SORBNET?

Również w przypadku przelewów SORBNET wystarczy zalogować się do swojej bankowości internetowej lub mobilnej i wypełnić standardowy wniosek przelewu. Wybierając formę przelewu zaznacz SORBNET. Jeżeli kwota przelewu przekracza milion złotych, przelew się nie powiedzie, jeśli nie wybierzesz tej opcji.

Przelew BLIK

Uruchomiony z inicjatywy spółki Polski Standard Płatności, BLIK jest systemem płatności bezgotówkowych za pomocą jednorazowych, błyskawicznie generowanych kodów sześciocyfrowych. Za jego pomocą można zakupić rzeczy w internecie, wypłacić gotówkę z bankomatu oraz dokonać przelewów. Nazwa pochodzi od polskiego rzeczownika, choć jego znaczenie nie jest tu istotne. Zamiast tego, zdecydowano się na nią ponieważ ma wydźwięk zbliżony do słów “blisko”, “link”, oraz “click”.

Jak zrobić przelew BLIK?

Przelew BLIK można wykonać tylko za pomocą komórki. Należy zalogować się do swojej bankowości mobilnej i wybrać usługę przelewu na telefon. Następnie wybrać numer telefonu odbiorcy i wypełnić formularz przelewu. Przelewy BLIK nie są dostępne w niektórych bankach.

Przelewy zagraniczne

Przekazanie środków między kontami w bankach krajowych nie jest szczególnym wyzwaniem. Posiadają one wspólne procesy oraz operują na podstawie tych samych praw. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy pieniądze mają trafić na konto w innym kraju. Z tego powodu powstały specjalny organizacje, mające na celu ujednolicić proces przekazu środków za granicę.

Przelew SWIFT

Przelewy międzynarodowe SWIFT przeprowadzane są przez organizację non-profit powstałą w roku 1973. Jej pełna nazwa to Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Zrzesza ona instytucje finansowe w celu stworzenia globalnej sieci telekomunikacyjnej pomiędzy bankami. SWIFT umożliwia wymianę informacji pomiędzy podmiotami finansowymi na całym świecie, w tym do wykonywania przelewów.

Przelewu SWIFT można dokonać w dowolnej walucie. Jego czas realizacji to kilka dni roboczych, zwykle mniej niż tydzień.

Jak zrobić przelew SWIFT?

Chcąc wykonać przelew SWIFT, należy wybrać w bankowości internetowej specjalną opcję wykonania przelewu zagranicznego. Aby wypełnić formularz przelewu należy posiadać:

  • Informacje osobowe odbiorcy: Imię, nazwisko, adres
  • Numer IBAN rachunku odbiorcy
  • Kod identyfikacyjny banku BIC, potocznie nazywany w Polsce kodem SWIFT

Numer IBAN to adres konta bankowego, w chwili, gdy kod BIC wskazuje, w którym banku się to konto znajduje. Numer IBAN musi nam podać z wyprzedzeniem odbiorca przelewu. Kod BIC dostępny jest na stronie internetowej każdego banku.

Ile kosztuje przelew SWIFT?

Koszt przelewu SWIFT jest zwykle równy części kosztu transakcji, od 0,2 do 0,5% przekazywanej kwoty. Banki zwykle nakładają też wartości minimalne: od 10 do 50 zł, a czasem również maksymalny koszt transakcji do około 200 zł.

Wykonując przelew SWIFT, należy również wskazać, kto ma za niego zapłacić. Może to być osoba wysyłająca, odbiorca, lub koszt może zostać podzielony pomiędzy obydwie strony transakcji.

Przelew SEPA

System przelewów SEPA powstał w celu obsługi transakcji między krajami przynależącymi do lub związanymi z Unią Europejską, skąd bierze się jego nazwa — Single Euro Payments Area. Przelewy SEPA są szybsze od tradycyjnych przelewów zagranicznych, ich realizacja zwykle trwa jeden dzień roboczy. Jest on jednak ograniczony do wykonywania przelewów w walucie EURO. Można zlecić przelew SEPA w złotówkach, pieniądze zostaną jednak przeliczone na EURO po obecnym kursie.

Jak zrobić przelew SEPA?

Przelew SEPA zleca się za pomocą funkcji przelewów zagranicznych w bankowości internetowej. Wypełniając formularz, należy określić rodzaj przelewu jako SEPA. Do wykonania zlecenia będą nam ponownie potrzebne numer IBAN rachunku odbiorcy oraz kod BIC jego banku.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Przelewy SEPA są często tańsze od przelewów SWIFT. Zlecając przelew SEPA za pomocą bankowości internetowej, w większości banków nic nie zapłacisz. Wykonywanie tego typu transakcji przez telefon lub w oddziale to zwykle koszt około 10 zł.

Wykonując transakcję SEPA w walucie innej niż EURO, należy mieć na uwadze koszt przewalutowania oraz potencjalne straty pieniędzy na kursie walutowym.

Inne formy przelewów

Poza usługami oferowanymi przez banki, liczne aplikacje fintechowe zaczęły oferować nowatorskie metody transferu pieniędzy. W wielu przypadkach pozwalają one na wygodniejszy transfer środków, obarczony mniejszą ilością formalności.

Przelew z karty kredytowej

Poza przelewami bankowymi, właściciele kart płatniczych Visa oraz Mastercard mogą dokonać przelewu z jednego numeru karty kredytowej na drugi. Opcja ta jest udostępniana przez aplikacje portfeli cyfrowych jak Google Pay oraz Apple Pay. Koszt przelewu z karty kredytowej zazwyczaj stanowi prowizję o wartości do kilku procent kwoty transakcji.

Przelewy — Podsumowanie

Rynek finansowy dostarcza swoim klientom liczne metody transferu środków, ułatwiając przeprowadzanie płatności zarówno w kraju, jak i za granicą. Dostępne rozwiązania cechują się inną metodą realizacji, choć ich zadanie jest zwykle jednakowe: dostarczyć pieniądze odbiorcy, tak szybko, jak to możliwe.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie