Polecenie zapłaty - co to jest i jak działa
akredo.plPłatnościPrzelewyPolecenie zapłaty - co to jest i jak działa

Polecenie zapłaty - co to jest i jak działa

Usługa polecenia zapłaty to bardzo pożyteczna funkcja, która gwarantuje automatyczne opłacanie faktur dla wybranych usługodawców. Jak ją włączyć i jakie faktury można dzięki temu opłacić. Niestety nie wszystkie. Usługa ma dość ograniczone grono odbiorców, jednak może uprościć zarządzanie budżetem. Sprawdź jak dokładnie to działa!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 22.02.2023 r

Czym jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty to usługa automatycznej opłaty abonamentu lub rachunków lub faktur u wybranych usługodawców. Usługę należy aktywować w banku lub bezpośrednio w firmie, której rachunki chcemy płacić taką metodą.

Dzięki temu nie musisz płacić faktur i rachunków samodzielnie, gdyż kontrahent sam pobierze odpowiednią kwotę z Twojego rachunku. Jedynym obowiązkiem jest zapewnienie odpowiednich środków na koncie.

Sprawdź jak działa oraz jak aktywować polecenie zapłaty. Dowiedz się ile to kosztuje. Pamiętaj, że nie każda firma umożliwia taką formę rozliczania!

Jak działa polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty jest możliwe na mocy porozumienia międzybankowego z dnia 1 czerwca 1998 r. w sprawie stosowania polecenia zapłaty. System polecenia zapłaty opiera się przepisach przepisów ustawy o usługach płatniczych i przepisów regulujących działalność Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. Rozliczenia między bankami płatnika i odbiorcy odbywają się za pośrednictwem KIR, z wykorzystaniem systemu przelewów ELIXIR oraz komunikacji OGNIVO.

Aby aktywować usługę konieczne jest złożenie zgody w swoim banku lub bezpośrednio u dostawcy usług. Aktywowane polecenie zapłaty umożliwia regulowanie należności na dowolną kwotę (płatnik ma możliwość ustalenia limitu).

Do aktywacji usługi wystarczy tylko wiedza, kto jest odbiorcą płatności, czyli dostawcą usługi oraz identyfikator płatności - znajdziesz go na fakturze wystawionej przez usługodawcę. Wystarczy wypełnij krótki formularz w celu aktywacji, a następnie ustalić przelew! Poniżej tłumaczymy jak dokładnie to zrobić.

Jak ustalić polecenie zapłaty?

Najszybciej i najprościej polecenie zapłaty aktywujesz przez serwis transakcyjny - nie wszystkie banki umożliwiają polecenie zapłaty przez aplikację mobilną.

 1. Zaloguj się do serwisu transakcyjnego, a następnie znajdź zakładkę: “Polecenie zapłaty”. 
 2. Wskaż odbiorcę, u którego bank ma regulować opłatę z tytułu faktur.
 3. Upewnij się, że Twoje dane osobowe w systemie banku są poprawne!
 4. Wybierz konto, z którego bank ma pobierać środki na opłatę usługodawcy.
 5. Potwierdź wybór usługodawcy, a następnie podaj wymagane dane identyfikacyjne np. numer Identyfikator Płatności czy numer telefonu, którego abonament chcesz opłacać - wszystkie dane znajdziesz na fakturze. W serwisie transakcyjnym uzyskasz podpowiedzi, gdzie szukać potrzebnych danych.
 6. Wyraź odpowiednie zgody i potwierdź ustalenie polecenia zapłaty zgodnie z metodą autoryzacji na Twoim koncie.

Firmy obsługujące polecenia zapłaty?

Polecenie zapłaty można ustalić tylko dla odbiorców, którzy akceptują taką formę rozliczenia. Najczęściej są to firmy dostarczające:

 • media (woda, prąd, ogrzewanie, gaz),
 • usługi telekomunikacyjne,
 • ubezpieczenia.

Sprawdź w swoim banku, z kim współpracuje w ramach usługi polecenia zapłaty i dowiedz się czy możesz skorzystać z tej funkcji.

Jak odwołać polecenie zapłaty?

Dyspozycje polecenia zapłaty możesz anulować przez internetowy serwis transakcyjny, w tej samej zakładce, w której aktywujesz polecenia. Nawet jeśli spóźnimy się z odwołaniem polecenia można odzyskać pieniądze z płatności! Płatnikowi przysługuje prawo do zwrotu kwoty zrealizowanego polecenia zapłaty - ma na to 56 dni! Skontaktuj się z bankiem lub wystawcą faktury, aby uzyskać zwrot.

Ile kosztuje polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty ustanowisz za darmo w praktycznie każdym banku. W niektórych przypadkach występuje opłata naliczana miesięcznie lub od każdej transakcji z wykorzystaniem usługi polecenia zapłaty.

Dokładną opłatę oraz zasady jej naliczania przez bank znajdziesz w informacji o kosztach związanych z obsługą rachunku.

Polecenie zapłaty a brak środków na koncie

Obowiązkiem płatnika jest zapewnienie odpowiednich środków na koncie, które umożliwią spłatę należności. W takim przypadku od razu otrzymasz informację o niemożliwości zrealizowania płatności. Banki umożliwiają również aktywację funkcji ponownej próby przelewu w przypadku niepowodzenia.

Polecenie zapłaty a zlecenie stałe

Polecenie zapłaty różni się od zlecenia stałego i nie powinno się mylić tych pojęć. Zlecenie stałe można ustanowić na rzecz dowolnego odbiorcy na stałą kwotę. Aby zmienić kwotę musisz ręcznie zmienić dyspozycję.

W przypadku polecenia zapłaty, grono odbiorców jest ograniczone i zależne od oferty banku. Z drugiej strony, nie musisz znać kwoty przelewu gdyż należność zostanie pobrana przez uprawnionego usługodawcę automatycznie.

Bezpieczeństwo polecenia zapłaty

Polecenie zapłaty to usługa całkowicie bezpieczna! Mimo to nie jest popularna w Polsce. Dzieję się tak tylko z powodu niewiedzy jak przebiega ten proces i kto się nim zajmuje.

Cała procedura odbywa się pomiędzy bankami płatnika i odbiorcy, za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa więc kilka instytucji, które gwarantują szybką i bezproblemową płatność.

Wady i zalety polecenia zapłaty

Polecenie zapłaty to dodatkowa funkcja konta bankowego, która wyręcza w realizowaniu płatności za rachunki i faktury u wybranych dostawców usług. Największym minusem jest wąskie grono odbiorców.

Zalety:

 • automatyczna spłata faktur,
 • bezpieczna transakcja bez Twojego udziału,
 • prosta aktywacja przez Internet,
 • możliwość ustalenia limitu opłat,
 • gwarantowany zwrot płatności do 56 od terminu realizacji.

Wady:

 • wąskie grono odbiorców zależne od banków,
 • opłaty za korzystanie z usługi.

Polecenie zapłaty - podsumowanie

Kolejna funkcja, która znacznie ułatwia życie! Z poleceniem zapłaty możesz zapomnieć o ręcznym przepisywaniu danych z faktur i konieczności comiesięcznych przelewów za media, telefon czy ubezpieczenie. Aktywuj polecenie zapłaty, zapewnij środki na koncie i zdejmij problem ze swoich barków!

Często zadawane pytania

Jaka jest maksymalna kwota polecenia zapłaty?
Porozumienie międzybankowe nie ustanawia limitu maksymalnej płatności. O wysokości maksymalnego przelewu w ramach polecenia zapłaty decyduje płatnik oraz limit przelewów na koncie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5