Jak cofnąć przelew? Kiedy można to zrobić?
akredo.plPłatnościPrzelewyJak cofnąć przelew? Kiedy można to zrobić?

Jak cofnąć przelew? Kiedy można to zrobić?

W pośpiechu o pomyłkę nietrudno, również przy wysyłaniu przelewów bankowych. Jeżeli pomylimy numer konta lub wysokość kwoty, to cofnięcie takiego przelewu może okazać się dość kłopotliwe. O ile wyłapiemy błąd zanim zostanie on zaksięgowany, to mamy szanse na bezproblemowe anulowanie transakcji. Trudniej będzie odzyskać środki, której już trafiły do błędnego odbiorcy. Dowiedz się jak cofnąć błędny przelew, w których bankach jest to możliwe i jakie procedury Cię czekają.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czy można cofnąć przelew?

Czy istnieje możliwość cofnięcia przelewu? Tak, ale tylko w pewnych warunkach. O pomyłkę podczas dokonywania przelewu nie trudno. Zwłaszcza, gdy jest to płatność jednorazowa, a dane przepisujemy do formularza ręcznie. O ile błędy w nazwie odbiorcy czy jego adresie nie są aż tak istotne, to zła kwota lub numer konta sprawi, że skutki będa niezgodne z naszą intencją. Banki weryfikują przede wszystkim numer konta i kwotę właśnie, więc stosujmy szczególną uważność wpisując te dwie dane. Jakie przelewy można cofnąć? Tylko te realizowane w trybie zwykłym i tylko przed końcem sesji Elixir. Naszą pomyłkę musimy więc wykryć dosyć szybko i nie możemy jej popełnić w przelewie natychmiastowym. Po zamknięciu sesji lub błędzie w szybkim przelewie nic już nie będziemy mogli zrobić. Jednak nie wszystkie banki oferują opcję cofnięcia błędnego przelewu.

Które banki umożliwiają cofnięcie przelewu?

W których bankach możemy cofnąć błędny przelew? Oto aktualna lista podmiotów oferujących taką usługę:

 • Bank Millennium,
 • BNP Paribas,
 • BOŚ Bank,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • Getin Bank (aktualnie VeloBank),
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • Nest Bank,
 • PKO BP,
 • Santander Bank Polska.

Jeżeli Twojego banku nie ma na tej liście, to nie musi to oznaczać, że operacja cofnięcia przelewu jest niemożliwa. Skontaktuj się z infolinią Twoje banku i zapytaj o taką opcję - może ona po prostu nie być uwzględniona w ofercie banku. Niestety, niektóre podmioty, jak np. Bank Pekao, wprost informują o braku możliwości cofnięcia przelewu. Każda, nawet błędna, dyspozycja jest w nim realizowana. Wtedy pozostaje nam jedynie wniosek do odbiorcy o zwrot środków.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Cofnięcie przelewu nie jest, niestety, zawsze bezpłatne. Za błąd przyjdzie nam zapłacić w części wymienionych banków. Kwota może też zależeć od rodzaju naszego konta. Oto tabel opłat za cofnięcie przelewu w bankach działających na terenie Polski:

Nazwa banku Opłata za cofnięcie przelewu dla klientów indywidualnych Opłata za cofnięcie przelewu dla klientów biznesowych
Bank Millennium 0 zł 0 zł
BNP Paribas 25 zł 10 zł
BOŚ Bank 0 zł 10 zł
Citi Handlowy 0 zł 0 zł
Credit Agricole 0 zł 0 zł
Getin Bank (aktualnie VeloBank) 0 zł 0 zł
ING Bank Śląski 0 zł 0 zł
mBank 0 zł 0 zł
Nest Bank 0 zł 0 zł
PKO BP 0 zł 0 zł
Santander Bank Polska 5 zł 5 zł

Cofnięcie przelewu krok po kroku

To, jak cofnąć przelew, zależeć będzie od Twojego banku i panujących w nim procedur. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku jak cofnąć przelew uwzględniając najpopularniejsze sposoby stosowane w większości banków:

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku i odnajdź opcję anulowania przelewu. Zazwyczaj dostępna jest ona tylko dla przelewów z datą przyszłą, ale spotkać można też taką możliwość dla przelewów, które jeszcze nie zostały zaksięgowane (przed sesją wychodzącą Elixir).
 2. W części banków po wydaniu dyspozycji o anulowaniu przelewu wymagana będzie również pisemna dyspozycja. Jeżeli tak jest w Twoim banku otrzymasz informację w aplikacji/bankowości internetowej.
 3. Jeżeli nie możesz znaleźć opcji anulowania przelewu w aplikacji/bankowości internetowej zadzwoń na infolinię Twojego banku. Tam otrzymasz nie tylko informację jak anulować przelew, ale często będziesz mógł wydać dyspozycję o anulacji przelewu bezpośrednio konsultantowi. Szczegóły operacji przekaże Ci pracownik banku.
 4. Jeżeli to także nie zadziała - udaj się do placówki banku i przedstaw sprawę. Czas jest tu kluczowym czynnikiem, więc zrób to jak najszybciej.
 5. Jeżeli przelew został już zaksięgowany, to dalej możesz poprosić o pomoc w swoim banku (za pośrednictwem infolinii lub w oddziale). Bank może wtedy wysłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do zapłaty wraz z danymi konta technicznego, na które należy zwrócić środki. Ta usługa często jest odpłatna, szczegóły znajdziesz w tabeli powyżej.
 6. Wezwanie do zapłaty nie daje, niestety, gwarancji zwrotu środków. Jeżeli przypadkowy odbiorca nie chce ich zwrócić będziesz musiał zgłosić sprawę do sądu. Podstawą prawną są tu przepisy kodeksu cywilnego - art. 405: “kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest zobowiązany do wydania korzyści w naturze, a gdy to niemożliwe, do zwrotu wartości”.

Pamiętajmy, że błąd w tym przypadku leży po naszej stronie, a nie po stronie banku. Zalecamy więc szczególną ostrożność przy zlecaniu przelewów, by uniknąć dodatkowych i często czasochłonnych działań, by odzyskać swoje pieniądze.

Jak anulować przelew na złe konto?

Przelew na zły numer konta anulować można według powyższego schematu. Anuluj go w bankowości internetowej, za pośrednictwem infolinii lub w oddziale banku. Jeżeli przekroczony został czas sesji wychodzącej Elixir i przelew został zaksięgowany pozostaje Ci wysłanie wezwania do zapłaty (za pośrednictwem i z pomocą banku), a w przypadku braku chęci współpracy ze strony przypadkowego odbiorcy - skierowanie sprawy do sądu.

Jak anulować przelew na złą kwotę?

W przypadku złej kwoty przelewu (ale dobrego odbiorcy) polecamy najpierw skontaktować się z adresatem przelewu. W większości przypadków zwróci on nadprogramową kwotę bez większych problemów. Jeżeli jednak nie chce tego zrobić, anulujmy przelew w bankowości internetowej, na infolinii lub w oddziale (jeżeli czas sesji Elixir nie został przekroczony) lub posłużmy się wezwaniem do zapłaty. W skrajnych przypadkach czeka nas jednak przekazanie sprawy do sądu.

Jak anulować przelew na złe dane odbiorcy?

Banki weryfikują i dokonują przelewów jedynie po numerze rachunku odbiorcy i nadawcy. Źle wpisane dane odbiorcy nie wpływają w żaden sposób na realizację przelewu. W przypadku pomyłki nie musisz nic robić.

Zwrot środków po anulowaniu przelewu

Jeżeli anulujemy przelew przed rozpoczęciem sesji wychodzącej Elixir, to pieniądze wrócą do nas niemal natychmiastowo. Taka anulacja sprawi, że przelew zostanie uznany za niebyły, a więc saldo naszego konta wróci do stanu sprzed transakcji. Jeżeli jednak przelew został już zaksięgowany, to będziemy zmuszeniu wysłać do przypadkowego odbiorcy prośbę lub wezwanie do zapłaty (powinien pomóc nam w tym bank). Wtedy będzie miał on na zwrot środków do 30 dni. Pieniądze powinien przesłać na specjalny rachunek techniczny, a następnie zostaną one przetransferowane przez bank na nasze konto. Jeżeli jednak i to nie pomoże, to należy skierować sprawę do sądu. Jednak ta droga jest już znacznie bardziej czasochłonna, więc nie jesteśmy nawet w stanie oszacować czasu oczekiwania na przypadkowo przelane środki.

Cofnięcie przelewu - podsumowanie

Cofnięcie czy anulacja przelewu to nie taka prosta sprawa. Można to zrobić tylko przed rozpoczęciem sesji wychodzącej Elixir w naszym banku. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy może okazać się znacznie trudniejsze. To wszystko z założeniem, że bank w którym mamy konto w ogólne pozwala na taką procedurę i pomoże nam “odkręcić” błędny przelew. Dlatego najlepiej unikać takich sytuacji zwracając szczególną uwagę na numer konta i kwotę podczas dokonywania przelewu. Lepiej poświęcić na to kilka minut i dokładnie wszystko kilkakrotnie sprawdzić niż później poświęcać znacznie więcej czasu na odzyskiwanie środków lub nawet wizyty w sądzie.

Najczęściej zadawane pytania o cofnięcie przelewu

Często zadawane pytania

Czy przelew BLIK można cofnąć?
Nie. Ideą przelewów BLIK jest ich natychmiastowość. Jeżeli dokonaliśmy, jako nadawca, autoryzacji w banku, to pieniądze w tym samym momencie zostają przesłane do odbiorcy. Jedyny sposób na ich odzyskanie to wysłanie do niego prośby, wezwania do zapłaty lub skierowanie sprawy do sądu.
Czy przelew PayPal można anulować?
Nie. Jeżeli odbiorca posiada konto PayPal, to nie ma możliwości anulowania przelewu. Przelew możemy jednak anulować, jeżeli spróbujemy wysłać środki na adres e-mail nie powiązany z kontem PayPal. Wtedy wystarczy kliknąć “Anuluj” przy konkretnym przelewie na liście płatności.
Czy każdy przelew można anulować?
Nie. Nie można anulować przelewów jednorazowych oraz tych, które już zostały zaksięgowane. W ich przypadku możemy jedynie wysłać, z pomocą banku, wezwanie do zapłaty do przypadkowego odbiorcy.
Do jakiego czasu można cofnąć przelew?
Przelew można cofnąć do czasu rozpoczęcia sesji wychodzącej Elixir w Twoim banku. Informacje o godzinach sesji znajdziesz na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej Twojego banku.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie