Visa czy Mastercard - jaką kartę wybrać?
akredo.plPłatnościKartyVisa czy Mastercard - jaką kartę wybrać?

Visa czy Mastercard - jaką kartę wybrać?

Wszyscy znamy dwa charakterystyczne logo z kart kredytowych i debetowych. Visa i Mastercard. Czym właściwie różnią się te dwie marki? Czy dla klienta indywidualnego wybór między nimi ma w ogóle znacznie? Podstawowe możliwości kart obu marek są niemal identyczne. Nieco inaczej jest w przypadku płatności za granicą, programów lojalnościowych i sponsoringu imprez sportowych. Wybrać kartę Mastercard czy Visa?

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Visa czy Mastercard? Wiele podobieństw, mało różnic

Polski rynek jest niemal idealnie podzielony między dwóch największych dostawców kart płatniczych na świecie. Według danych NBP ok. 52% to karty Visa, 47% zaś zdobył Mastercard. Nie ma w tym przypadku. Obaj dostawcy mają bowiem bardzo podobną ofertę i korzyści płynące z korzystania z kart kredytowych od nich. Zdecydowanie większy wpływ na wybór karty ma na naszym rynku bank, który ją wyda, niż dostawca - czyli organizacja płatnicza. Obie marki łączą możliwości:

 • płatności bezgotówkowe - zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, karty obu dostawców są honorowane niemal wszędzie,
 • wypłaty z bankomatów (i wpłaty w bankomatach) - wszystkie bankomaty w naszym kraju przyjmują karty obu dostawców,
 • płatności zbliżeniowe - domyślne obaj dostawcy wymagają kodu PIN od kwoty 100 zł, jednak bank wydający kartę może mieć tu inne zasady,
 • płatności mobilne - wszyscy najwięksi dostawcy tej technologii (z Google Pay i Apple Pay na czele) honorują karty zarówno Visa, jak i Mastercard,
 • procedura chargeback - czyli zwrot pieniędzy w przypadku nieuczciwego kontrahenta, mimo iż sam proces różni się nieznacznie u obu dostawców, to obaj chronią swoich klientów.

By znaleźć znaczące różnice między Mastercard a Visa z perspektywy klienta będziemy musieli poszukać nieco głębiej. Pierwsze kroki skierujmy więc poza granice naszego kraju.

Mastercard a Visa za granicą, czyli przewalutowanie

Największą różnicę między kartami Visa a Mastercard zauważymy, gdy będziemy płacić nimi za granicą lub po prostu w obcej walucie. Nie oznacza to od razu większych opłat po którejś ze stron (na to znów największy wpływ ma bank, który kartę wydał), jednak sam proces znacząco się różni.

 • Visa - walutą rozliczeniową jest polski złoty. Oznacza to, że transakcja, nawet w mniej popularnych walutach, zostanie przewalutowana tylko jednokrotnie.
 • Mastercard - walutą rozliczeniową jest euro lub dolar. Czyli nasz zakup zostanie najpierw przeliczony na jedną z tych walut, a następnie ponownie przewalutowany na złotówki. Takie, dwuetapowe przewalutowanie może być mniej korzystne dla klienta, bowiem każda wymiana waluty pociąga za sobą stratę na kursie.

Warto tu zaznaczyć, że nawet wielokrotne przewalutowanie po stronie organizacji płatniczych wiąże się z niższymi kosztami niż dodatkowe opłaty i prowizje naliczane przez banki. By uniknąć zwiększonych kosztów warto rozważyć założenie konta walutowego (lub wielowalutowego) albo skorzystanie z portfeli wirtualnych (jak Revolut czy Wise), które nie pobierają tak drakońskich opłat za operacje w wielu walutach.

Mastercard i Visa - dodatkowe korzyści i bonusy

Skoro różnice na rynku krajowym są tak małe, to jak Visa i Mastercard starają się przyciągać do siebie nowych klientów? Jednym ze sposobów są programy lojalnościowe, w których udział brać mogą tylko posiadacze karty z konkretnym logo.

 • Mastercard Bezcenne Chwile - to program, w którym zbieramy punkty za zakupy w sklepach konkretnych marek, które później możemy wymienić na atrakcyjne nagrody z katalogu. Znajdziemy w nim zarówno nagrody rzeczowe, jak i vouchery, bony czy zniżki. Partnerami programu są m.in. Carrefour, Circle K, Empik, RTV Euro AGD czy Douglas (lista jest znacznie dłuższa, znajdziemy ją na stronie internetowej programu).
 • Visa Oferty - ten program działa za to na zasadzie cashback, czyli zwrotu części środków z transakcji na nasze konto. Znów, ograniczone jest to do zakupów w placówkach stacjonarnych i na stronach internetowych partnerów. Należą do nich m.in. Deichmann, TelePizza, Helios, Glovo czy Empik (znów - pełną listę znajdziemy na stronie internetowej programu).

Dodatkowo z programami tymi wiążą się czasowo ograniczone promocje, oferty (jak zniżki na bilety na wydarzenia sportowe czy artystyczne) czy konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Należy jednak podkreślić, że to znów… banki wydające kartę mają wpływ na to, czy będziemy mogli brać udział w danym programie. Nie każda karta Visa upoważnia do udziału w Ofertach, nie każda Mastercard da nam dostęp do Bezcennych Chwil. Część banków w ogóle nie wspiera programu, część z nich ogranicza go np. tylko do kart kredytowych (i to nie wszystkich). Dlatego po raz kolejny podkreślamy, że dla klienta indywidualnego nie dostawca karty, a bank ją wydający jest znacznie bardziej istotny.

Co wspieramy z Visa, co wspieramy z Mastercard?

Kolejny sposób walki o klienta, to sponsoring wydarzeń sportowych. Ogromne zasięgi reklamowe, jakie daje pojawienie się na materiałach promocyjnych, bandach otaczających boisko czy strojach zawodników to łakomy kąsek dla obu gigantów płatniczych. Być może wiedza o tym, parterem jakich wydarzeń sportowych są obie marki, skłoni nas do wyboru karty Mastercard lub Visa. Mastercard jest partnerem między innymi:

 • UEFA Champions League,
 • turniejów tenisowych Roland Garros i Australian Open,
 • cyklu golfowego PGA Tour,
 • amerykańskiej ligi baseballa MLB,
 • zawodów e-sportowych w grze League of Legends.

Visa jest partnerem między innymi:

 • Igrzysk Olimpijskich Tokyo 2020 i Pekin 2022,
 • mistrzostw świata w piłce nożnej Katar 2022,
 • kobiecego EURO w piłce nożnej,
 • kobiecej UEFA Champions League,
 • ligi futbolu amerykańskiego NFL i SuperBowl.

Visa, Mastercard… a może kto inny?

Dominacja marek Visa i Mastercard na polskim rynku nie oznacza, że jesteśmy ograniczeni do wyboru jednej z nich. Bardziej popularnym w Stanach Zjednoczonych, ale dostępnym także w Polsce dostawcą jest American Express. Także karty kredytowe Diners Club (wydawane przez Discover Financial) można spotkać na naszym rynku. Są to jednak zazwyczaj karty korporacyjne. Wiele sklepów czy punktów usługowych,a w końcu polskich banków ich nie obsługuje. Wiąże się z nimi jednak pewien prestiż, co przejawia się w darmowych ubezpieczeniach, korzystnych kursach wymiany walut czy możliwością wejścia do saloników VIP na lotniskach.

Visa czy Mastercard - podsumowanie

Chociaż Mastercard i Visa mają niemal duopol na usługi kart płatniczych na świecie, ich oferta jest do siebie niezwykle zbliżona. Kartami z logo obu tych firm wykonamy płatności bezgotówkowe, wypłacimy gotówkę z bankomatów, zapłacimy mobilnie czy skorzystamy z funkcji chargeback. Największe różnice zaobserwować możemy podczas korzystania z kart za granicą - Visa zawsze przewalutowuje do polskiego złotego, Mastercard zaś do euro lub dolara. Jednak prawdziwe różnice między poszczególnymi kartami wyznaczają tu banki i ich oferty. To wybór konta, karty kredytowej czy innego produktu bankowego będzie miał największy wpływ na komfort i cenę korzystania z kart płatniczych. Wybór między Visa a Mastercard jest tu sprawą drugorzędną.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5