Moneyback, czyli zwrot pieniędzy za transakcję
akredo.plPłatnościKartyMoneyback, czyli zwrot pieniędzy za transakcję

Moneyback, czyli zwrot pieniędzy za transakcję

Moneyback to popularny rodzaj promocji oferowany przez banki. Spełniając określone warunki, możesz odzyskać nawet do 5% wydanych w miesiącu pieniędzy przy płatnościach kartą w określonych punktach usługowo-handlowych. Dowiedz się, jak działają te promocje, aby zacząć oszczędzać już dziś!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest Moneyback?

Moneyback to rodzaj promocji bankowej, w której bank nagradza nas dodatkowymi środkami w zamian za spełnienie określonej listy warunków promocyjnych. Programy Moneyback nie należy ich mylić z programami Cashback, które są zwykle standardową częścią funkcjonalności karty. Promocje Moneyback często stawiają przed nami specjalne wymagania, które musimy spełnić aby skorzystać z oferowanego benefitu.

Jak działa Moneyback?

W większości banków, gdy spełniamy określone w promocji wymagania, na koniec miesiąca na nasze konto wpływa prowizja o wartości określonej w regulaminie programu.

Aby skorzystać z Moneyback należy najpierw sprawdzić, jakie wymagania musimy spełnić, aby otrzymać prowizję. Typowe wymagania banków, to:

  • Wydanie określonej ilości pieniędzy kartą.
  • Zapewnienie określonego poziomu wpływów na konto.
  • Realizacja danej ilości lub łącznej sumy przelewów.
  • Wykonywanie transakcji za pomocą aplikacji mobilnej banku.

Większość programów Moneyback stawia przed nami tylko jedno z tych lub podobnych wymagania. Warunki zwykle należy spełnić w danym miesiącu, aby na jego koniec otrzymać prowizję. Jeżeli program wymaga wydawania środków, często ograniczony jest do transakcji w określonych punktach sprzedaży objętych promocją. Zapoznaj się z nimi, aby nie przegapić szansy na udział w promocji.

Ile wynosi zwrot w ramach Moneyback?

Przeciętnie w Moneyback dostaniemy zwrot od jednego do kilku procent wydanych w miesiącu pieniędzy. Jest to ostatecznie kwota od kilkudziesięciu do około dwustu złotych, zależnie od naszego standardu życia. Programy Moneyback są też często ograniczone okresem trwania, maksymalną kwotą którą można odzyskać w danym miesiącu, lub limitem zwrotu w ciągu roku. Przykładowo, użytkownicy karty kredytowej Mastercard OK! dostępnej w Alior Bank mogą dostać do 300 zł rocznie za płatności bezgotówkowe w wybranych punktach handlowo-usługowych.

Korzyści Moneyback

Zwrot pieniędzy z programów Moneyback pozwala zmniejszyć koszt naszych wydatków. Z promocji tego typu zwykle korzystamy wraz z założeniem i użytkowaniem innych produktów bankowych, na których już nam zależy, np. rachunku osobistego. Dla banku jest to sposób na wyróżnienie się spośród konkurencji i przyciągnięcie klientów, a dla nas dodatkowa oszczędność.

Oprócz programów Moneyback, często mamy sposobność jednocześnie korzystać z usługi Cashback. Wbrew pozorom nie są one tym samym. Cashback umożliwia nam wypłatę gotówki od sklepu w trakcie transakcji kartą, co oszczędzi nam niepotrzebną wycieczkę do bankomatu.

Moneyback - podsumowanie

Moneyback to jedna z wielu atrakcyjnych usług oferowanych przez rywalizujące o klientów banki. Dodatkowe zarobki w pojedynczym miesiącu mogą wydawać się niewielkie, jednak jak z każdą oszczędnością, z biegiem czasu robią one znaczną różnicę dla naszego portfela. Jeżeli mamy możliwość korzystania z promocji Moneyback w swoim banku, należy jak najprędzej zapoznać się z jej zasadami, aby nie przegapić okazji.

Często zadawane pytania

Czy wszystkie banki oferują Moneyback?
Nie. Promocje te pojawiają się w większości polskich banków i występują bardzo często. Nie są one jednak standardem i nie zawsze znajdziemy je w ofercie.
Czy Moneyback zwolniony jest z podatku?
Ponieważ promocje Moneyback są traktowane jako sprzedaż premiowa, są one zwolnione z podatku do określonej kwoty. Jako konsument nie musisz się tym przejmować, wypełniając PIT. Jeżeli zajdzie potrzeba zapłacenia podatku, w naszym imieniu z państwem rozliczy się bank.
Czy Moneyback i Cashback są tym samym?
Nie. Moneyback to zwrot wydanych pieniędzy za transakcję. Cashback to możliwość wypłaty środków w trakcie płatności kartą. W przeszłości banki używały tych terminów naprzemiennie. Z czasem ich role odróżniły się od siebie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5