Karty Przedpłacone
akredo.plPłatnościKartyKarta przedpłacona

Karta przedpłacona

W przeszłości popularnym rozwiązaniem płatniczym były karty przedpłacone. Umożliwiają one płatności do kwoty, która wcześniej została na nich zasilona. Kiedyś cechowała je większa anonimowość, obecnie są one świetnym sposobem na wydawanie kieszonkowego dla naszego dziecka. Tłumaczymy, czym cechuje się ten produkt i gdzie można go wciąż znaleźć?!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czym jest karta przedpłacona?

Karty przepłacone to karty płatnicze, które należy zasilić przed ich wykorzystaniem. Karta tego typu jest połączona z niewidzialnym rachunkiem (kontem technicznym) i tylko z niego może pobierać środki podczas płatności. Chcąc korzystać z karty, robimy więc na nią przelew z wyprzedzeniem, dzięki czemu my lub osoba której ją udostępniamy, może dokonywać zakupów. Kartę płatniczą wykorzystasz zarówno w sklepach, jak i podczas zakupów internetowych.

Rodzaje kart prepaidowych

Karty przedpłacone występują w różnych rodzajach zależnie od tego, przez kogo zostały wydane, oraz czy możemy wpłacać na nie dodatkowe środki. Wyróżniamy:

  • Karty prepaidowe bankowe, które możemy doładowywać i wykorzystywać regularnie.
  • Karty prezentowe, posiadające określoną przedpłaconą sumę. Nie mogą być doładowane i często można je wykorzystać tylko we wskazanych sklepach, również internetowych.
  • Karty wirtualne, w wypadku których otrzymujemy wyłącznie numery karty pozwalające na dokonanie płatności bez fizycznego egzemplarza.

Dla kogo jest karta przedpłacona?

Kartę przedpłaconą może założyć wyłącznie osoba dorosła, korzystać z niej może jednak każdy. Współcześnie karty przedpłacone wykorzystywane są często przez rodziców, którzy wydają je swoim podopiecznym. Dziecko może płacić, nie musząc liczyć drobniaków, a w razie potrzeby możemy doładować jego konto nawet z telefonu.

Dla osób posiadających kartę do konta osobistego karta prepaid zwykle ma niewiele zastosowań. W przeszłości była popularna dzięki swojej anonimowości, obecnie jednak wszystkie informacje osobowe są przypisywane do karty przez bank przed jej wydaniem w celu zapobiegania korupcji i przestępczości. Karta wciąż może przydać się osobom impulsywnym, ponieważ pozwala nam na ograniczenie swojego budżetu przed wyjściem z domu, chociażby na imprezę w barze. Jeśli ją zgubimy czy zostanie nam skradziona, jest to też mniej bolesną stratą, ponieważ nie jest ona połączona z naszym kontem w banku.

Posiadacz i użytkownik karty przedpłaconej

Posiadaczem karty przedpłaconej jest osoba pełnoletnia, która podpisze umowę z bankiem na jej wydanie. Zostanie posiadaczem karty jest niezwykle proste, ponieważ często nie wymaga nawet zakładania konta osobistego.

Możemy się również spotkać z określeniem użytkownika. Użytkownik karty prepaid to osoba, która korzysta z karty w imieniu jej posiadacza. Przykładowo, jeśli zamówimy kartę przedpłaconą dla dziecka, zostajemy posiadaczem karty, a nasze dziecko jej użytkownikiem.

Banki instruują jak ustanowić użytkowników karty oraz kto się kwalifikuje do tego celu. Podobnie jak z kartą osobistą, karty przedpłaconej nie można po prostu pożyczyć drugiej osobie, ponieważ znajdują się na niej nasze dane. Należy postępować zgodnie z instrukcją banku przy wyznaczaniu użytkowników. Jeżeli dana osoba nie kwalifikuje się na użytkownika, należy zasilić jej prywatną kartę lub zaoferować kartę podarunkową z wybranego sklepu.

Karta przedpłacona w ofercie polskich banków

Oferty kart przedpłaconych w Polskich bankach są ograniczone z uwagi ich niskiej popularności. Aby zostać posiadaczem karty w większości przypadków należy założyć konto osobiste, choć bank BPS wciąż jest wyjątkiem od tej reguły. Kartę można udzielić do użytkowania dzieciom oraz w wielu przypadkach wybranym osobom dorosłym. ING posiada oddzielne oferty kart, jeżeli użytkownikiem ma być dziecko poniżej 13 roku życia, należy więc wybrać odpowiednią przed złożeniem wniosku. Wszystkie karty prepaid to karty złotowe.

Bank Wymagania dla posiadacza Wymagania dla użytkownika
BPS Pełnoletność. Osoba fizyczna powyżej 13 roku życia.
ING Założenie konta osobistego. Podopieczny właściciela.
Millennium Założenie konta osobistego. Osoba fizyczna powyżej 13 roku życia.
PKO BP Założenie konta osobistego. Podopieczny poniżej 13 roku życia.

Jak uzyskać kartę przedpłaconą?

Aby otrzymać kartę przedpłaconą wystarczy złożyć wniosek w wybranym banku. Jedynym dokumentem potrzebnym przy rejestracji jest dowód osobisty z aktualnym adresem zameldowania. Nie jest to produkt pożyczkowy, więc banki nie sprawdzają zdolności kredytowej czy historii finansowej.

Wniosek o kartę można złożyć przez internet oraz podczas osobistej wizyty w banku. Niektóre placówki jak bank ING wymagają założenia konta osobistego przed wyrobieniem karty prepaidowej. Warto więc porównać różne oferty i znaleźć taką, której warunki będą dla nas satysfakcjonujące.

Jak naładować kartę przedpłaconą?

Aby korzystać z karty przedpłaconej należy wpłacić na nią środki. Kwotę doładujesz, wykonując przelew internetowy lub za pomocą wpłatomatu. Zasilenie karty przelewem, gdy posiadamy już konto osobiste w tym samym banku, jest natychmiastowe. W innym przypadku pieniądze pojawią się na karcie, gdy bank, który ją obsługuje, zaksięguje otrzymany przelew.

Wady i zalety karty przedpłaconej

Zadanie kart prepaidowych jest dość proste: są narzędziem płatniczym z limitem pieniędzy wyznaczonym przez nas samych. Od kiedy utraciły one swój anonimowy charakter, przestały posiadać nadto atrakcyjne cechy, jednocześnie nie mają jednak w sobie żadnych specjalnych wad. Jeżeli wydają się pomocne w naszej sytuacji, warto z nich skorzystać.

Zalety:

  • Sposób na zarządzanie budżetem.
  • Brak dodatkowych wymagań względem zdolności czy historii kredytowej.
  • Niski koszt.

Wady:

  • Karty przedpłacone nie są anonimowe.
  • Zasilenie karty wydanej przez inny bank nie jest natychmiastowe.

Karta prepaid - podsumowanie

Karty przedpłacone to prosty do zrozumienia i łatwy w obsłudze produkt. Ich zadaniem jest zapewnienie nam sposobu na dokonywanie zakupów w ramach określonej kwoty, którą na nich zamieściliśmy. Świetnie spisują się w rękach naszych podopiecznych, a kupione w formie kart prezentowych pozwalają uczcić specjalne okazje.

 

Często zadawane pytania

Jak płacić kartą przedpłacona?
Z karty przedpłaconej można skorzystać tak samo, jak z debetowej, przykładając ją do terminala płatniczego lub podając zawarte na niej informacje przy transakcji internetowej.
Czy przy pomocy karty przedpłaconej wypłacę pieniądze z bankomatu?
Tak, pieniądze z konta na karcie można wypłacić w bankomacie.
Czy komornik może zabrać środki zgromadzone na karcie przedpłaconej?
Jeżeli komornik uzyska dostęp do konta karty przedpłaconej, której jesteśmy posiadaczem, może zająć znajdujące się na niej środki. Jeżeli dłużnik jest użytkownikiem karty, której właścicielem jest ktoś inny, komornik nie ma prawa do znajdujących się na niej środków.
Ile kosztuje wydanie karty przedpłaconej?
Zwykle około 20 zł.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie