Kod PIN do karty płatniczej
akredo.plPłatnościKartyKod PIN do karty płatniczej

Kod PIN do karty płatniczej

Podstawowym zabezpieczeniem wykorzystywanym w kartach płatniczych jest numer PIN. Ta czterocyfrowa kombinacja stanowi odpowiednik hasła używanego do weryfikacji transakcji kartą. Omawiamy naturę tego rozwiązania oraz jego bezpieczeństwo, w tym, jak dobrać odpowiedni numer PIN dla bezpieczeństwa naszych transakcji.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest kod PIN karty płatniczej?

PIN to 4-cyfrowy kod uwierzytelniający, służący do potwierdzenia transakcji kartą płatniczą. Nazwa ta to anglojęzyczny skrót “Personal Identification Number”, czyli po polsku numer identyfikacji tożsamości. Pełni on funkcję hasła pozwalającego nam na potwierdzenie transakcji w punktach handlowo-usługowych oraz bankomatach.

Jak nadać kod PIN?

W wielu bankach kod PIN jest generowany przez sam bank podczas produkcji karty płatniczej. Dzięki temu jej odbiorca może od razu zacząć korzystać z niej celem wykonania transakcji. Jeżeli nasza instytucja nie przysłała wraz z kartą gotowego numeru PIN, możemy go nadać:

 • Logując się do bankowości internetowej, wchodząc w ustawienia kart płatniczych i wybierając opcję aktywacji karty płatniczej.
 • Dzwoniąc na infolinię banku i prosząc dział obsługi o aktywacje karty płatniczej wraz z nadaniem jej preferowanego przez nas numeru PIN.

Jak wybrać bezpieczny kod PIN?

Wybór naszego kodu PIN nie wpływa znacznie na jego bezpieczeństwo. Istnieją dwa wektory ataków stosowane przez przestępców celem uzyskania cudzych haseł:

 • Ataki maszynowe, czyli używanie programów do wykonania setek prób logowań w ciągu kilku minut, aż wygenerujemy właściwe hasło.
 • Phishing, czyli próby wykradzenia hasła poprzez naciągnięcia ofiary na samodzielne podanie danych przez wprowadzenie jej w błąd.

Bezpieczeństwo przed atakami maszynowymi zapewniają długość hasła oraz zabezpieczenia systemu, w którym jest używane. Czterocyfrowego numeru PIN nie wydłużymy. Nie jest to jednak problem, ponieważ system automatycznie zablokuje kartę po dwóch lub trzech błędnych próbach płatności. Uniemożliwia to przestępcy zwykłe zgadywanie hasła.

Rodzaj hasła również nie zabezpieczy go przed wyłudzeniem go wprost od nas. Najważniejsze w tym wypadku jest nasze zachowanie. Należy dokładnie sprawdzać adres stron internetowych, na które wchodzimy, nie ufać niespodziewanym wiadomościom e-mail, oraz zasłaniać klawiaturę wpisując PIN w sklepie.

Jedyne co warto mieć na uwadze przy wyborze numeru PIN, to aby nie był on cyfrą łatwą do powiązania z nami, jak nasza data urodzenia. Tak jak i innych haseł, numeru PIN nie powinno się używać w wielu miejscach naraz. Jeżeli przestępcy zaatakują nie nas, a stronę na której używaliśmy tego hasła, mogą je wykraść z bazy danych serwisu. Unikalność haseł chroni nas na wypadek takiego wycieku danych.

Jak zmienić kod PIN karty płatniczej?

Kod pin można zmienić wedle swoich upodobań w dowolnym momencie. Można to zrobić na trzy sposoby:

 • W bankowości internetowej, wchodząc w ustawienia kart płatniczych i tam zmieniając opcje.
 • W bankomacie, wkładając kartę i wybierając opcję “zmień numer PIN”.
 • Na infolinii banku, dzwoniąc do biura obsługi z prośbą o zmianę numeru.

Celem zmiany PIN należy podać obecny, a następnie dwukrotnie wpisać nowy numer. Zmiana następuje natychmiastowo po jej potwierdzeniu.

Zły kod PIN i blokada karty płatniczej

Jeżeli trzykrotnie podamy zły kod PIN, bank otrzyma automatyczne powiadomienie o wyczerpaniu prób haseł i w większości przypadków natychmiast zablokuje kartę, następnie dzwoniąc do jej właściciela aby wytłumaczyć sprawę. Jeżeli kod zostanie źle podany w bankomacie, może on pochłonąć kartę i odmówić jej wydania.

W przypadku blokady karty płatniczej, możemy ją reaktywować poprzez bankowość internetową lub mobilną, albo kontaktując się z działem obsługi klienta.

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej lub mobilnej.
 2. Znajdź zakładkę odpowiedzialną za ustawienia konta.
 3. Przejdź do ustawień kart płatniczych.
 4. Wybierz zablokowaną kartę.
 5. Znajdź ustawienia odnośnie do blokad i wybierz opcję odblokowania karty.

Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć potrzebnych ustawień, alternatywnym rozwiązaniem jest zadzwonienie na infolinię banku. Dział obsługi może odblokować kartę w systemie lub poinstruować cię, jak zrobić to osobiście. Jeżeli kartę zarekwirował bankomat, jedynym rozwiązaniem pozostaje zamówienie nowej.

Kod PIN a płatności zbliżeniowe

W Polsce możliwa jest płatność zbliżeniowa do kwoty 150 zł bez weryfikacji transakcji kodem PIN. Limit ten ustalają operatorzy karty jak Visa i MasterCard. Po przyłożeniu karty do czytnika płatność zostanie automatycznie zaakceptowana. Bank może wymagać okazjonalnych weryfikacji PIN w losowych sytuacjach, nawet poniżej tej kwoty.

Kod PIN - podsumowanie

Kod PIN to standardowe narzędzie weryfikacyjne przy płatności kartą. Jest to kombinacja czterech cyfr, której wykorzystanie jest traktowane jako potwierdzenie tożsamości przez płatnika.

 

Często zadawane pytania

Czy nadanie kodu PIN oznacza aktywowanie karty płatniczej?
Teoretycznie jest to oddzielna funkcja, jednak kod PIN zwykle nadaje się podczas aktywacji.
Jak odzyskać kod PIN do karty?
Nie ma możliwości przypomnienia kodu PIN. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sobie go przypomnieć, należy skontaktować się z działem obsługi z prośbą o pomoc.
Jakim kartom nadaje się kod PIN?
Kod PIN należy nadać każdej karcie płatniczej: debetowej, walutowej, kredytowej, a nawet prepaid.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie