Terminal płatniczy
akredo.plPłatnościKartyTerminal płatniczy - wszystko co musisz wiedzieć

Terminal płatniczy - wszystko co musisz wiedzieć

Przyjmowanie płatności bezgotówkowych bez terminala jest praktycznie niemożliwe - no chyba, że prowadzimy działalność internetową. Sprawdź jak działa, jakie są jego funkcje i co najważniejsze ile on kosztuje! Co ciekawe, aktualnie możesz go mieć za darmo - przez 12 miesięcy, ale jednak za darmo! Przekonaj się do terminala płatniczego!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 27.01.2023 r

Czym jest terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to urządzenie służące do obsługi transakcji bezgotówkowych z użyciem karty płatniczej, urządzenia do płatności mobilnych: opaski, zegarka, breloka lub telefonu a także usługi BLIK. Terminal służy głównie do przyjmowania płatności za usługi i produkty w walucie lokalnej oraz w walucie karty płatniczej (DCC).

Zależnie od modelu i oferty dostawcy terminal umożliwia również wypłatę pieniędzy w sklepie (cash back) czy doładowywanie telefonów. Do funkcjonowania urządzenie potrzebuje dostępu do internetu oraz zależnie od modelu: podłączenia do sieci elektrycznej (stacjonarne) lub regularnego ładowania baterii urządzenia (mobilne).

Ważne! Od 1 stycznia 2022 roku zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, każdy przedsiębiorca prowadzący działalność: w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa np. przy dostawach oraz w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego np. taxi lub autobus, ma obowiązek zapewnić możliwość przyjmowania płatności bezgotówkowych!

Rodzaje terminali płatniczych

Wyróżniamy dwa rodzaje terminali płatniczych: stacjonarne oraz mobilne. Mobilne można podzielić na tradycyjne terminale płatnicze oraz terminal płatniczy w telefonie, w formie aplikacji. Funkcje terminali są praktycznie takie same, a ich dokładny zakres wynika z ich przeznaczenia.

 • Terminale płatnicze stacjonarne - urządzenia dedykowane przedsiębiorcom, którzy wykonują swoją działalność w jednym miejscu (sklepy, hurtownie, punkty usługowe), ze względu na konieczność podłączenia do prądu. W terminalach tego typu można skorzystać z usług dodatkowych: doładowanie telefonu oraz wypłata pieniędzy
 • Terminale płatnicze mobilne - bezprzewodowe terminale umożliwiają dokonywanie płatności bezgotówkowej z każdego miejsca. Jest to znacznie wygodniejszy rodzaj terminala, którego ceną jest nieco wyższy koszt. Jest to uniwersalne urządzenie, które świetnie sprawdzi się w każdym typie biznesu: działalności stacjonarnej, usługami mobilnymi, z dostawą czy z dojazdem do klienta.
 • Terminal płatniczy w telefonie - usługa terminala w telefonie umożliwia przyjmowanie przez aplikację. Taką usługę w Polsce oferują firmy dostarczające terminale płatnicze np. LikePOS (eService), PolCard GO (PolCard) czy MobileMerchant (Elavon).

Jak działa terminal płatniczy?

Jak już wiemy, do działania terminala płatniczego niezbędny jest dostęp do Internetu. Może to być połączenie przewodowe lub bezprzewodowe przez sieć komórkową lub Wi-Fi. Dostęp do sieci jest konieczny do zarejestrowania i zrealizowania każdej transakcji bezgotówkowej.

Jak przebiega proces komunikacji między terminalem a bankiem?

W momencie zeskanowania karty płatniczej: zbliżenia lub włożenia do terminala i podania kodu PIN, urządzenie łączy się z bankiem, który wydał kartę. Instytucja potwierdza przyjęcie dyspozycji płatność i przesyła komunikat zwrotny, który umożliwia sfinalizowanie transakcji. Cały proces jest błyskawiczny i jedynie w nielicznych przypadkach może się nieznacznie wydłużyć.

Dodatkowe funkcje terminali płatniczych

Najczęściej wykorzystywanymi usługami dodatkowymi do terminali płatniczych są:

 • cash back - wypłata pieniędzy z rachunku karty debetowej w kasie sklepu, usługa dostępna np. w sieci sklepów Żabka oraz Kolporter,
 • doładowanie telefonu - funkcja szybkiego doładowania konta telefonu za pomocą karty płatniczej,
 • dynamiczne przewalutowanie transakcji (DCC) - usługa przyjmowania płatności w obcych walutach - w walucie karty płatniczej (funkcja powoduje naliczenie dodatkowych kosztów za przewalutowanie!),
 • płatności BLIK - transakcje z użyciem kodu BLIK są dostępne praktycznie w standardzie, jednak nie należą do podstawowych funkcji terminala; z pomocą kodu BLIK można dokonać zakupów, wypłacić gotówkę w sklepie i doładować telefon.

Koszt terminali płatniczych

Zacznijmy od najważniejszej informacji: terminal płatniczy można mieć za darmo, w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Z darmowego terminala można skorzystać przy zamawianiu termiala u wybranego dostawcy terminali płatniczych w Polsce lub przy zakładaniu konta dla biznesu w niektórych bankach.

Z oferty darmowego terminala płatniczego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

 • przez co najmniej 12 miesięcy przed podpisaniem umowy z dostawcą terminala , nie oferowali usług płatności instrumentami płatniczymi opartymi o kartę, w tym w środowisku fizycznym oraz w ramach płatności on-line,
 • podpiszą z usługodawcą umowę na akceptację kart płatniczych.

W ramach programu przedsiębiorca zostanie zwolniony z opłaty za dzierżawę terminal płatniczego oraz opłat z tytułu prowizji do do wartości 100 000 zł na jeden terminal.

Jak się prezentują opłaty dla firm, które nie mogą skorzystać lub już skorzystały z Programu Polska Bezgotówkowa?

 • Opłata za dzierżawę terminala - ok. 50 zł miesięcznie,
 • Prowizja za transakcję - zależnie od typu płatności: od 0,29% do 0,79%.

Zaznaczamy! Prowizja jest odejmowana z konta przedsiębiorcy, a nie klienta!

Wady i zalety terminali płatniczych

Przyjmowanie płatności bezgotówkowych niesie za sobą wiele zalet. Twoja firma otworzy się na nowych klientów, a płatności będą znacznie wygodniejsze. Z drugiej strony Twój zysk będzie nieco mniejszy. Sprawdźmy plusy i minusy terminali płatniczych!

Wady:

 • Wysoki koszt terminal - gdy chcemy kupić go na własność
 • Prowizja za przyjmowanie płatności
 • Opłata za terminal: abonament dzierżawy urządzenia lub opłata za aplikację
 • Obowiązek posiadania terminala

Zalety:

 • Dostęp do usług dodatkowych: wypłaty gotówki, płatności BLIK
 • Wygodne przyjmowanie płatności
 • Darmowe korzystanie z terminala przez 12 miesięcy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa
 • Duży wybór urządzeń
 • Łatwa, intuicyjna obsługa urządzenia
 • Brak ukrytych opłat
 • Możliwość przyjmowania płatności walutowych

Terminal płatniczy - podsumowanie

Terminale płatnicze dają możliwość wygodne przyjmowania płatności. W dzisiejszych czasach rosnącej popularności płatności bezgotówkowych terminal płatniczy jest standardem. To jego brak stanowi problem i powoduje, że duży odsetek klientów może zrezygnować z usług przedsiębiorcy nie przyjmującego takich płatności.

Ponadto, posiadanie terminala jest obowiązkowe dla przedsiębiorców oferujących usługi stacjonarne, z dojazdem do klienta lub z dowozem. Każda aktualnie działająca i nowa firma zajmująca się podobną działalnością musi go mieć!

Źródła:

 art.19a Ustawy Prawa przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r.

Często zadawane pytania

Czy do terminala trzeba mieć kasę fiskalną?
Nie, terminal nie wymaga kasy fiskalnej, ani podłączania urządzenia do działającej już kasy fiskalnej. Wyłączenie przedsiębiorcy posiadający kasy online, muszą dokonać integracji terminala i kasy.
Czy można mieć terminal bez firmy?
Nie, zgodnie z przepisami polskiego prawa terminal płatniczy jest dedykowany działalnościom gospodarczym
Czy terminal działa bez dostępu do internetu?
Nie, terminal płatniczy wymaga dostępu do Internetu. Bez tego zrealizowanie płatności jest niemożliwe.
Czy jest terminal płatniczy dostępny za darmo?
Tak, jest dostępny dla przedsiębiorców w ramach programu Polska Bezgotówkowa.
Kto musi mieć terminal płatniczy?
Terminal płatniczy musi posiadać każdy przedsiębiorca świadczący usługi w lokalu, usługi z dowozem lub dojazdem do klienta oraz usługi przewozu osób (taxi, autobus).
Od kiedy terminal płatniczy dla firm jest obowiązkowy?
Od 1 stycznia 2022 roku, zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy Prawa przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r., terminal jest obowiązkowy dla wybranych grup przedsiębiorców.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5