Karta wirtualna

Banki w Polsce coraz częściej oferują usługi kart wirtualnych. Dzięki nim wszelkich płatności dokonasz bezpośrednio telefonem, nie martwiąc się o bezpieczeństwo twojej karty płatniczej. Dowiedz się, jak działa ten produkt i jak może zwiększyć bezpieczeństwo twoich zakupów.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czym jest karta wirtualna?

Karta wirtualna jest cyfrowym odpowiednikiem karty płatniczej. Nie jest ona wyrabiana w plastikowej formie, a zamiast tego istnieje jako funkcja mobilnej aplikacji bankowej.

Karty wirtualne mogą być użytkowane dokładnie tak samo, jak karty debetowe. Pozwalają na płatności zbliżeniowe oraz zakupy przez internet. Jedynym warunkiem ich użytkowania jest posiadanie naładowanej baterii w telefonie oraz połączenia z siecią internetową. Karty wirtualne występują w trzech formach:

  • Karta wirtualna debetowa jest standardową kartą płatniczą, najczęściej udostępnianą przez banki.
  • Karta wirtualna jednorazowa służy do przeprowadzenia pojedynczej transakcji, po czym jest dezaktywowana. Jej głównym atutem jest zwiększone bezpieczeństwo transakcji.
  • Karta wirtualna prepaid musi zostać oddzielnie zasilona na koncie, wydzielając część funduszy z rachunku do płatności tą kartą.

Jak działa karta wirtualna?

Karta wirtualna jest w rzeczywistości spisem informacji, które występują na tradycyjnej karcie debetowej. Znajdziemy na niej numer karty, datę ważności, oraz kod CVC2 lub CVV2. Karta jest połączona z rachunkiem osobistym właściciela, przez co udostępnia ona tylko środki, które już znajdują się na koncie. W tym momencie banki nie oferują wirtualnych kart kredytowych.

Aby dokonać płatności kartą wirtualną w sklepie wymagana jest funkcja NFC w telefonie. Za jej pomocą telefon łączy się z terminalem płatniczym i przekazuje mu dane karty wirtualnej, rozpoczynając transakcję. Kartą można płacić również przez internet, przepisując z niej dane w formularzu zakupowym.

Dla kogo jest karta wirtualna?

Karta wirtualna może przydać się każdemu. W praktyce nie odbiega ona znacznie od właściwości standardowej karty płatniczej. Jej głównym atutem jest zwiększone bezpieczeństwo. Do płatności potrzebny jest telefon właściciela, hasło do jego mobilnej aplikacji bankowej, oraz potwierdzenie transakcji. Sprawia to, że kradzież środków jest dużo trudniejsza, niż w przypadku kart tradycyjnych.

Koszt karty wirtualnej

Karta wirtualna jest darmowa w większości banków. Bierze się to przede wszystkim z faktu, że nie wymaga ona produkcji fizycznego, plastikowego nośnika danych. System generuje informacje niezbędne do przeprowadzania płatności i udostępnia je użytkownikowi, bez dodatkowego kosztu dla banku. W niektórych instytucjach finansowych czeka nas jednak jednorazowy koszt do kilkudziesięciu złotych.

Karta wirtualna w ofercie polskich banków

Karty wirtualne są stosunkowo nowym produktem, przez co oferta nie jest dostępna w wielu bankach. Produkt ten był standardem banków cyfrowych, jak Revolut i Wise, obecnie zaczął się jednak pojawiać również w ofercie banków tradycyjnych.

Bank Koszt
ING 20 zł za wyrobienie, brak miesięcznej opłaty.
mBank 0 zł, Karta wirtualna jest w pełni darmowa.
Revolut 0 zł, Karta wirtualna jest w pełni darmowa.
Santander 0 zł, Karta wirtualna jest w pełni darmowa.
Wise 0 zł, Karta wirtualna jest w pełni darmowa.

Jak uzyskać kartę wirtualną?

Kartę wirtualną wyrabia się do konkretnego konta bankowego, należy więc w pierwszej kolejności je założyć. Po utworzeniu konta kartę możemy zamówić ze strony produktowej na stronie banku lub w zakładce usług i produktów w bankowości internetowej.

Wady i zalety karty wirtualnej

Karta wirtualna jest wygodnym i bezpiecznym sposobem płatności. Wszyscy i tak nosimy ze sobą komórki, a dodatkowe zabezpieczenia aplikacji mobilnej zapewniają nas o bezpieczeństwie konta nawet w przypadku, gdy zgubimy telefon. Warto jednak wziąć pod uwagę, że karta wirtualna dziedziczy nie tylko zalety komórki ale również jej wady. Jeżeli telefon straci połączenie z internetem lub wyczerpie baterię, nie będziemy w stanie zalogować się do aplikacji mobilnej i dokonać zakupów. Wobec tego warto mieć przy sobie również trochę gotówki na wszelki wypadek.

Zalety

  • Niskie koszta.
  • Karta w telefonie.
  • Zwiększone bezpieczeństwo.

Wady

  • Wymaga telefonu z dostępem do internetu.

Karta wirtualna - podsumowanie

Karta wirtualna to wygodna alternatywa do płatności kartą debetową. Pozwala nam na wykonywanie płatności telefonem bez konieczności noszenia ze sobą plastiku. Jednocześnie jest to obecnie jedna z najbezpieczniejszych form płatności, dzięki licznym zabezpieczeniom dostępnym w telefonach i bankowych aplikacjach mobilnych.

 

Często zadawane pytania

Jak płacić kartą wirtualną?
W sklepie należy włączyć funkcję NFC w telefonie, następnie przyłożyć telefon do terminala i potwierdzić zapytanie w aplikacji. Płacąc przez internet, przepisujemy dane z karty.
Czy przy pomocy karty wirtualnej wypłacę pieniądze z bankomatu?
Tak, wiele kart pozwala na wypłacanie środków z bankomatów. Może to jednak wymagać wypłaty zbliżeniowej lub za pomocą kodu BLIK, które nie są dostępne w starszych bankomatach.
Czy komornik może zabrać środki zgromadzone na karcie wirtualnej?
Tak. Komornik pobiera pieniądze prosto z rachunku bankowego, do którego przypisana jest karta wirtualna.
Ile kosztuje wydanie karty wirtualnej?
W niektórych bankach karty wirtualne są darmowe, w innych jest to koszt do kilkudziesięciu złotych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5