Przewalutowanie - wszystko co trzeba wiedzieć
akredo.plPłatnościPłatności zagraniczne Przewalutowanie - wszystko co trzeba wiedzieć

Przewalutowanie - wszystko co trzeba wiedzieć

Przewalutowanie transakcji, przewalutowanie kredytu, czy wypłaty z bankomatu. Jeśli nie posiadasz konta walutowego, ale płacisz za granicą ze swojego konta w złotówkach, możesz być pewien, że Twoja transakcja ulegnie przewalutowaniu. Dowiedz się, na czym polega przewalutowanie, ile kosztuje i czy można go jakoś uniknąć.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czym jest przewalutowanie?

Przewalutowanie jest to zmiana waluty zobowiązania finansowego. O przewalutowaniu można mówić, gdy dokonujemy zamiany jednej waluty - najczęściej rodzimej - na inną walutę. Koszt przewalutowania jest zależny od kursu walut, spreadu walutowego oraz tego, czy bank nakłada prowizję od przewalutowania. Przewalutowanie może dotyczyć kredytu, lokaty, wypłaty z bankomatów, czy zwykłego przelewu.

Kiedy dochodzi do przewalutowania transakcji?

Przewalutowanie transakcji następuje wtedy, kiedy płacimy inną walutą za produkt lub usługę, których koszt określony jest w obcej walucie. Wypłacając środki z bankomatu za granicą z konta prowadzonego w złotówkach dochodzi do przewalutowania na środki obowiązujące w danym kraju. Przykładowo wypłacając środki ze swojego konta w PLN w Wielkiej Brytanii, bankomat wypłaci nam gotówkę w GBP po uprzednim przewalutowaniu naszych środków. To samo dzieje się w przypadku robienia zakupów za granicą, czy spłacając kredyt w obcej walucie z konta prowadzonego w PLN.

Ile kosztuje przewalutowanie transakcji?

Przewalutowanie transakcji to koszt, który wynika ze spreadu walutowego. Im wyższa różnica między ceną kupna danej waluty, a ceną jej sprzedaży, tym wyższa cena przewalutowania. Dodatkowo bank, w którym posiadamy konto może pobierać dodatkową prowizję od przewalutowania.

Od czego zależy koszt przewalutowania?

Koszt przewalutowania zależny jest od aktualnego kursu walut i wynikającego z niego spreadu walutowego. Spread walutowy to różnica w cenie między kupnem i sprzedażą waluty.

Przewalutowanie - podsumowanie

Przewalutowanie jest niezwykle istotną usługa bankową dla klientów, którzy operują w więcej niż tylko jednej walucie, którzy operują na rynku międzynarodowym, czy po prostu dużo podróżują za granicę. Przed dokonaniem transakcji, które podlegać będą przewalutowaniu, najlepiej się dowiedzieć ile to będzie kosztować. Dobrze jest śledzić aktualne kursy walut, rozumieć zjawisko spreadu walutowego, oraz wybrać bank, który nie pobiera prowizji za przewalutowanie.

 

Często zadawane pytania

Co to jest podwójne przewalutowanie?
Podwójne przewalutowanie to przewalutowanie odbywające się dwuetapowo. Pierwsze przewalutowanie następuje z waluty, którą płaciliśmy, na walutę karty. Następnie waluta karty zostaje przewalutowana na walutę docelowej transakcji. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie