Wpłatomat - najważniejsze informacje
akredo.plPłatnościKartyWpłatomat - najważniejsze informacje

Wpłatomat - najważniejsze informacje

Wpłatomat to przydatne urządzenie, które wzbudza zainteresowanie i wątpliwości swym działaniem, narzucając wiele pytań. Jak włożyć pieniądze do wpłatomatu? Co dzieje się z pieniędzmi, które wpłacę w bankomacie? I jak rozróżnić bankomat od wpłatomatu? Odpowiadamy na wszystkie te pytania, dokładnie tłumacząc procedurę wpłacania pieniędzy!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 06.04.2023 r

Co to jest wpłatomat?

Wpłatomat to urządzenie, z pomocą którego możesz szybko i bezpiecznie wpłacić pieniądze na swoje konto. Większość banków daje dostęp do wpłatomatów za darmo - przynajmniej tych urządzeń należących do banku.

Wpłacanie pieniędzy na konto jest bardzo łatwe. Do obsługi wpłatomatu wystarczy karta bankowa lub aplikacja bankowości z aktywnym BLIK. Najtrudniejsze może się okazać znalezienie wpłatomatu. Znajdziesz je w większości placówek bankowych lub w bankomatach/wpłatomatach Euronet oraz Planet Cash - jeśli Twój bank współpracuje z tymi firmami.

Jak działa wpłatomat?

Wpłatomat działa na podobnych zasadach jak bankomat, z tą różnicą że służy do wpłacania gotówki. Wpłaty można dokonać za pomocą karty debetowej wydanej do konta lub przez usługę BLIK.

Wpłatomat łączy się siecią teleinformatyczną z centralą banku, porównuje dane z karty oraz potwierdzenie kodem PIN lub weryfikuje wygenerowany w aplikacji bankowości kod BLIK, umożliwiając umieszczenie gotówki na rachunku osobistym.

Bardzo dużo urządzeń pełni rolę bankomatu i wpłatomatu jednocześnie. Aby wybrać co chcemy zrobić należy wybrać Wpłatomat lub Bankomat opcję na wyświetlaczu urządzenia.

Jak korzystać z wpłatomatu?

Wbrew pozorom korzystanie z bankomatu jest bardzo proste. Urządzenie dokładnie poinstruuje Cię w kolejnych czynnościach, aby z sukcesem wpłacić pieniądze. Poniżej przedstawiamy cały proces: jak przebiega wpłata pieniędzy do wpłatomatu?

Znajdź swój wpłatomat - najlepiej darmowy

Poszukaj wpłatomatu w okolicy! Szukaj bankomatów sieci Twojego banku lub urządzeń Euronet lub Planet Cash - nie każdy bank umożliwia wpłatę w innych wpłatomatach. Skorzystaj z naszych map w opisach banków, wskazujemy tam wszystkie placówki i samodzielne wpłatomaty dostępne w Twoim banku.

Przygotuj gotówkę do wpłaty

Przygotuj kartę do swojego konta oraz gotówkę, którą chcesz wpłacić. Banknoty nie mogą: być złożone, pozaginane, zniszczone lub mocno zużyte, w żaden sposób spięte: gumką, spinaczem czy zszywką.

Upewnij się, że pomiędzy nimi nie ma żadnych innych rzeczy: paragonów, kuponów itp. Wpłatomat nie przyjmie pieniędzy jeśli wykryje niepoprawne banknoty. Banknoty muszą być równo ułożone. Jednorazowo można wpłacić do 150 banknotów - limit zmienia się zależnie od urządzenia.

Skorzystaj z wpłatomatu zgodnie z instrukcjami na ekranie

1. Włóż kartę do bankomatu oraz podaj kod PIN. Wpłatomat połączy się z Twoim rachunkiem bankowym i umożliwia przeprowadzenia transakcji. Jeżeli chcesz wpłacić pieniądze bez karty, wybierz na monitorze urządzenia "Wpłata BLIK", wygeneruj kod BLIK i podaj go we wpłatomacie.

2.Wpłatomat poprosi o podanie kwoty, którą chcesz wpłacić na konto - zadeklaruj kwotę wpłaty i poczekaj aż otworzy się skrytka podawcza.

a) Włóż wyprostowane banknoty do okienka, zgodnie z infografiką lub instrukcją przedstawioną na wpłatomacie. Okno się zamknie dopiero gdy umieścisz w nim banknoty lub po czasie bezczynności, około 30 sekund.

b) Maszyna przeliczy umieszczone banknoty i wyświetli przyjętą kwotę na ekranie wraz z podziałem na ilość poszczególnych nominałów.

3) Sprawdź czy kwota na ekranie zgadza się z Twoją deklaracją.

 • Jeśli tak, zaakceptuj transakcję - wpłatomat przyjmie pieniądze i przejdzie do potwierdzenia transakcji.
 • Jeśli nie, kliknij przycisk anuluj, a wpłatomat zwróci Ci wprowadzone do niego banknoty oraz kartę i zakończyć transakcję.

4. Wpłatomat poinformuje Cię o pomyślnym przyjęciu gotówki. Następnie wyświetli się komunikat z pytaniem o potwierdzenie wpłaty.

 • Jeśli tak, zaczekaj na jego wydruk - potwierdzenie wpłaty może Ci się przydać jako dowód przy ewentualnej reklamacji.
 • Jeśli nie, wybierz nie i nie drukuj niepotrzebnego dokumentu.

5. Odbierz swoją kartę i poczekaj na zaksięgowanie pieniędzy na koncie.

6. Pieniądze pojawią się na Twoim koncie w czasie od kilku sekund do kilku godzin:

 • kilka sekund jeśli wpłacasz pieniądze we wpłatomacie swojego banku,
 • we wpłatomatach Euronet wpłata na konto następnego dnia lub za dodatkową opłatą 5 zł - wpłata na konto w ciągu 30 min.

Wpłata pieniędzy na inne konto za pomocą wpłatomatu

W Polsce taką możliwość oferują ją wyłącznie urządzenia sieci Euronet. Aby wpłacić pieniądze na inny rachunek musisz mieć zarejestrowane konto w usłudze Euronet Online - założysz je za darmo!

Użytkownik, który założy profil Euronet Online i przypiszę swoją kartę płatniczą do usługi, będzie mógł dokonywać wpłat na 7 dowolnych rachunków bankowych. Aktywuj swoje konto w urządzeniu Euronet, postępując zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.

Wpłata BLIK za pomocą wpłatomatu

BLIK to usługa do konta osobistego, która aktywowana w aplikacji bankowości mobilnej umożliwia wpłatę pieniędzy w każdym oznaczonym logiem BLIK bankomacie za darmo!

Procedura wpłaty na BLIK, różni się od tej przeprowadzanej z użyciem karty, tylko tym, że autoryzacji wpłaty i połączenia bankomatu z naszym kontem, naszym banku dokonujemy przy pomocy kodu BLIK, wygenerowany w aplikacji banku. Jak dokładnie to zrobić?

 1. Podejdź do bankomatu/wpłatomatu i wybierz na ekranie urządzenia opcję: Wpłatę BLIK / Wpłatę bez użycia karty / Logo BLIK - różne urządzenia mogą wyświetlać różne komunikaty.
 2. Wygeneruj kod BLIK w swojej aplikacji bankowości, a następnie podaj kod we wpłatomacie.
 3. Zatwierdź wypłatę autoryzując transkację na smartfonie w aplikacji bankowości wybraną metodą: kod PIN, skan biometryczny: na selfi lub na kciuka.
 4. Gotowe! Urządzenie łączy się z Twoim bankiem i umożliwia wpłatę pieniędzy na rachunek.

Płatności BLIK

Ile kosztuje korzystanie z wpłatomatów?

Praktycznie każdy bank gwarantuje darmowy dostęp do wpłatomatów. Najczęściej dotyczy to urządzeń należących do sieci banku, a w przypadku innych banków z sieci Planet Cash i znacznie rzadziej w bankomatach Euronet. Warunki korzystania i naliczania prowizji czasami ulegają zmianie - informacje uzyskane w Internecie warto weryfikować w porównaniu z aktualną ofertą swojego banku.

Z urządzeń sieci Planet Cash mogą korzystać klienci: Alior Bank, BPS, VeloBank, mBank, BNP Paribas, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Millennium, Credit Agricole.

Z urządzeń sieci Euronet mogą korzystać klienci: Alior Bank, Citi Bank, Bank Pocztowy, mBank, Plus Bank, VeloBank, Nest Bank, BNP Paribas. Co ważne, większości przypadków wpłatomaty Euronet naliczają prowizję 0,4 lub 0,5% od kwoty każdej transakcji. Warto o tym pamiętać i korzystać, gdy w Twojej okolicy nie masz dostępu do darmowego wpłatomatu.

Poniżej prezentujemy gdzie wpłacisz pieniądze w wybranych bankach za darmo:

Bank Darmowe wpłaty
Alior Bank 0 zł  wpłatomaty Alior
Bank Millennium 0 zł wpłatomaty Millennium
Bank Pekao SA 0 zł wpłatomaty Pekao
BNP Paribas 0 zł  wpłatomaty BNP Paribas
Citi Handlowy 0 zł wpłatomaty Citi Handlowy
Credit Agricole 0 zł wpłatomaty Credit Agricole
ING Bank Śląski 0 zł wpłatomaty ING i Planet Cash
mBank 0 zł wpłatomaty mBank, Planet Cash, Cashline
Nest Bank 0 zł wpłatomaty Euronet
PKO BP 0 zł wpłatomaty PKO BP
Santander Bank Polska 0 zł wpłatomaty Santander Bank
VeloBank 0 zł wpłatomaty VeloBank i Planet Cash

Maksymalna i minimalna kwota wpłaty

Minimalna kwotą jaką można wpłacić na rachunek przy pomocy wpłatomatu to 10 zł - najniższy nominał na banknocie w naszej walucie PLN.

Maksymalna kwota wpłaty zależy od limitów urządzenia w kwestii liczby przyjmowanych banknotów. Jednorazowo urządzenie może przyjąć maksymalnie 100 -200 banknotów. Transakcję wpłaty można powtórzyć, jeśli wpłatomat nie przyjął wszystkich pieniędzy co oznacza, że można wpłacić dowolną kwotę.

Bezpieczeństwo wpłatomatów

Wpłatomaty posiadają szereg zabezpieczeń technicznych, które chronią przed utratą danych w wyniku ataku hakerskiego. Wszystkie urządzenia są monitorowane i poddawane częstym kontrolom sprawności.

Mimo to, przed skorzystaniem z urządzenia warto sprawdzić czy jest on sprawne: czy klawiatura nie wystaje ponad powierzchnię urządzenia, okienko depozytowe ani żaden inny komponent nie jest uszkodzony.

W ramach dodatkowego zabezpieczenia, wiele bankomatów w oddziałach banku posiada zabezpieczenie w postaci zdalnej blokady drzwi wejściowych do pomieszczenia z wpłatomatem. Blokada drzwi nie pozwoli wejść nikomu z zewnątrz w czasie korzystania z urządzenia.

Postępowanie w przypadku awarii wpłatomatu w czasie korzystania z niego

W przypadku awarii bankomatu od razu skontaktuj się z instytucją do której należy urządzenie, z którego korzystałeś. Jeśli był to wpłatomat Twojego banku - zadzwoń na infolinię banku i przedstaw sytuację, która zakończyła się awarią. W przypadku korzystania z urządzeń Euronet lub Planet Cash, oprócz skontaktowania się ze swoim bankiem należy zadzwonić również na infolinię operatora:

 • Euronet - 801 324 024
 • Planet Cash - 801 501 601

Jeśli chcesz się uchronić na wypadek “niewidocznej” awarii bankomatu i mieć dowód korzystania z urządzenia - podczas transakcji wydrukuj potwierdzenie wpłaty. Z pewnością ułatwi to identyfikację oraz ewentualną reklamację.

Co więcej, jeśli czekasz aż pieniądze pojawią się na Twoim koncie i wydaje Ci się, że trawa to zbyt długo - złóż reklamację w swoim banku! Przykładowo, mBank sugeruje złożenie reklamacji przez swoją stronę internetową w sytuacji, gdy czas oczekiwania na pojawienie się pieniędzy na rachunku wynosi ponad 4 rodziny.

Wady i zalety wpłatomatów

Wpłatomat to bardzo przydatne urządzenie, które posiada swoje wady i zalety. Zapoznaj się z najważniejszymi plusami i minusami wpłacania gotówki tą metodą.

Wady wpłatomatów:

 • Prowizja od kwoty transakcji przy wpłacie w urządzeniu innym niż dostępne w ramach oferty banku
 • Maszyny przyjmują tylko banknoty w dobrym stanie
 • Każdy wpłatomat posiada limit maksymalnej kwoty i liczby banknotów

Zalety wpłatomatów:

 • Szybka wpłata pieniędzy na konto.
 • Praktycznie każdy bank umożliwia darmową wpłatę w swoich urządzeniach.
 • Darmowa wpłata BLIK w dowolnym bankomacie.
 • Wysokie bezpieczeństwo - transakcja chroniona kodem PIN.
 • Wpłata na konto możliwa 24/7
 • Dostępnych jest wiele urządzeń

Wpłatomat - podsumowanie

Wpłatomat to samodzielne urządzenie lub funkcja bankomatu służąca do wpłacania fizycznych pieniędzy na rachunek bankowy, przypisany do naszej karty. Wpłaty za darmo można dokonać w urządzeniach wskazanych przez bank. Warto pamiętać, że nie wszystkie Banki zapewniają dostęp do urządzeń Euronet i Planet Cash, jak również warto pamiętać o prowizjach naliczanych przez operatora urządzenia!

Sprawdź ofertę swojego banku i dowiedz się ile bankomatów wielofunkcyjnych jest w Twojej okolicy. Według naszych analiz najłatwiej i w największej liczbie punktów gotówkę za darmo zapłacą klienci PKO BP, Velo Banku oraz ING.

Często zadawane pytania

Ile banknotów można włożyć do wpłatomatu?
Od jednego do nawet 200 banknotów - liczba maksymalna zmienia się w zależności od banku i/lub urządzenia.
Czy pieniądze będą na koncie od razu po wpłacie do wpłatomatu?
W przypadku wpłaty we wpłatomatach należących do banku środki pojawią się na koncie niemal natychmiast. Nieco dłużej, bo nawet do końca kolejnego dnia roboczego będzie trzeba poczekać przy wpłacie w maszynach Euronet
Czy z wpłatomatu można wypłacić gotówkę?
Wpłatomat to coraz coraz częściej jest funkcją bankomatu. Można więc skorzystać z wypłaty jak i wpłaty w jednym urządzeniu, wybierając interesującą nas funkcję. Oddzielnych urządzeń, tylko przyjmujących wpłaty jest coraz mniej.
Co dzieje się z pieniędzmi, które wpłacę w bankomacie?
Pieniądze wprowadzone przez Ciebie są deponowane w urządzeniu, a informacja o wpłaconej kwocie jest przekazywana do Twojego banku. Ty uzyskuje “wirtualne pieniądze na koncie”. Fizyczna gotówka wraca do obiegu i może zostać wypłacona przez innych użytkowników bankomatu.
Jak rozróżnić bankomat od wpłatomatu?
Urządzenia wyglądają praktycznie tak samo. Aby je rozróżnić należy sugerować się komunikatami i znakami przedstawionymi przez operatora: podpis “Wpłatomat” lub “Tu wpłacisz pieniądze”. Coraz więcej urządzeń pełni rolę bankomatu i wpłatomatu jednocześnie, co rozwiązuje problem konieczności rozróżniania. Wystarczy wybrać funkcję “Wpłaty” lub “Wypłaty” po włożeniu karty.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5