Kody weryfikacyjne CVC i CVV
akredo.plPłatnościKartyKody weryfikacyjne CVC i CVV

Kody weryfikacyjne CVC i CVV

Kod CVC (Card Verification Code) oraz CVV (Card Verification Value) to trzycyfrowe kody zabezpieczające, które mają na celu dodatkową ochronę przed oszustwami podczas płatności kartą. Te kody znajdują się zazwyczaj na odwrocie karty płatniczej i są używane głównie w transakcjach, gdzie karta nie jest fizycznie obecna, takich jak zakupy online, telefoniczne czy listowne. W przypadku kart MasterCard kod ten nazywa się CVC, natomiast w przypadku kart Visa - CVV. Te kody zostały wprowadzone, aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji online i zapobiegać wyłudzeniom. Obecne standardy bezpieczeństwa nie pozwalają sklepom na przechowywanie tych kodów po zakończeniu transakcji. Dodatkowo, niektóre karty oferują dynamicznie generowane kody CVC/CVV, które zmieniają się co pewien czas, co dodatkowo zwiększa ich bezpieczeństwo. W skrócie, kody CVC i CVV to ważne narzędzia zabezpieczające w świecie płatności kartą, które pomagają chronić nasze środki przed nieuprawnionym dostępem.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest kod CVC i CVV?

Kod CVC oraz kod CVV to trzycyfrowe numery zabezpieczające. Nadają one dodatkową ochronę przed oszustwami przy płatnościach kartą, wymagając od użytkownika zweryfikowania transakcji. Zwykle znajduje się on na tyle karty debetowej lub kredytowej.

Dodatkowe kody weryfikacyjne zostały dodane do kart kredytowych aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji internetowych. Kod ten zastępuje numer PIN w płatnościach, podczas których płatnik nie może osobiście wpisać go do terminala, aby nie musiał dzielić się samym PINem w trakcie płatności.

Płatności wykorzystujące numery CVC i CVV są zbiorowo określane hasłem “card-not-present”. Należą do nich:

  • Transakcje internetowe.
  • Zamówienia telefonicznie.
  • Zamówienia listowne i e-mailowe.

Karty płatnicze posiadają w rzeczywistości dwa kody. Przy płatnościach w terminale sklepu z paska magnetycznego pobierany jest kod CVC1. Numer, który podajemy w transakcji zdalnej to formalnie CVC2 lub CVV2.

Czym jest kod CVC na karcie Mastercard

Card verification code, czyli kod CVC stosowany przez firmę MasterCard jest wydrukowany na tylnej stronie karty płatniczej. W odróżnieniu od numeru konta, kod ten jest nadrukowany, a nie wybity. Mastercard zaczął z nich korzystać w 1997 roku.

Czym jest kod CVV na karcie Visa

Skrót CVV jest angielskim sformułowaniem card verification value, czyli jest to kod weryfikacji karty. Również znajduje się on na tylnej stronie karty jako trzycyfrowy wydruk. Aby z niego skorzystać wystarczy podać go w transakcji we wskazanym polu podczas płatności. Kody CVV weszły w użytek w 2001 roku.

Bezpieczeństwo kart płatniczych

Kody bezpieczeństwa zostały utworzone do ochrony klientów przed wyłudzeniami, które niegdyś często miały miejsce przy zamówieniach zdalnych. Obecne standardy bezpieczeństwa zabraniają przechowywania kodów płatników w bazach danych po zaakceptowaniu transakcji. Dzięki temu pracownicy obsługujący bramki internetowe nie mogą wyłudzić danych płatniczych od swoich klientów. Jednocześnie zmniejsza to ryzyko wycieku kluczowych danych przy atakach hakerskich.

W większości przypadków zapewnia to pełne bezpieczeństwo transakcji. O tym, czy dany sklep lub bramka płatnicza przestrzega wszystkich regulacji bezpieczeństwa świadczy obecność certyfikatu PCI DSS, opracowywanego wspólnie przez MasterCard i Visa. To jego wytyczne zakazują między innymi przechowywania kodów uwierzytelniających po zatwierdzeniu płatności. Dokonując zakupu kartą, w dzisiejszych czasach jesteśmy w większości bezpieczni. Należy jednak uważnie przyglądać się sklepom z jakich korzystamy i upewnić się, że nasze zamówienie jest zgodne z tym, co chcieliśmy zakupić. Nie należy wykonywać płatności pochopnie, ponieważ oszustom najłatwiej jest wyłudzić środki, namawiając do fałszywej transakcji. W takim przypadku nie muszą kraść danych płatnika, aby ukraść jego środki.

Wraz z kodami CVC i CVV używa się dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z najbardziej popularnych są programy 3D Secure. Zwykle działają one poprzez wymaganie dodatkowego potwierdzenia transakcji w aplikacji banku lub za pomocą kodu SMS. Dzięki temu oszust nie jest w stanie zatwierdzić zakupu, posługując się skradzioną kartą.

Karty z dynamicznym kodem cvc i cvv

Innym dodatkowym zabezpieczeniem są dynamicznie generowane kody. Na tylnej stronie karty płatniczej ze zmiennym kodem znajduje się niewielki wyświetlacz, który pokazuje obecnie aktywny kod CVC lub CVV. W tym przypadku kod automatycznie zmienia się co godzinę, uniemożliwiając wyłudzenie za pomocą skradzionego numeru bezpieczeństwa. Niestety, nie jest to efektywne w przypadku kradzieży karty. Dlatego zaleca się dalsze korzystanie z 3D Secure przy użytkowaniu kart o zmiennym kodzie weryfikacyjnym.

Kod CVC i CVV - podsumowanie

Kody bezpieczeństwa na kartach kredytowych służą zabezpieczeniu transakcji internetowych oraz innych form płatności, w których nie jesteśmy w stanie użyć karty osobiście w terminale sprzedawcy. Zostały one utworzone w odpowiedzi na problem wyłudzeń i udowodniły swoją skuteczność, zmniejszając ilość oszustw. Na dostępnych w Polsce kartach płatniczych Mastercard i Visa, kod ten znajduje się na odwrocie. Nie musisz się obawiać, wykorzystując go do transakcji, zwłaszcza w popularnych sklepach. Pamiętaj jednak, że im więcej wykorzystujesz zabezpieczeń, tym lepiej. Systemy 3D Secure oraz uważne korzystanie z sieci jeszcze bardziej zadbają o bezpieczeństwo twoich transakcji.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5