Karta debetowa

Karta debetowa

Podstawą bankowości osobistej jest nie tylko rachunek bankowy, ale również przypisana do niego karta debetowa. Za jej pomocą wykorzystasz nagromadzone na koncie środki na zakupy lub wypłacisz je z bankomatu. Tutaj dowiesz się jak działają karty debetowe oraz porównasz oferty w różnych bankach.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czym jest karta debetowa?

Karta debetowa pozwala na dokonywanie płatności środkami znajdującymi się na rachunku. Karty debetowe wydawane są do kont osobistych oraz walutowych, pozwalając na dokonywanie transakcji. Dzięki nim możliwe jest dokonywanie płatności w sklepach, zbliżeniowych oraz internetowych.

Jak działa karta debetowa?

Karta bankowa zawiera swój numer, składający się między innymi z liczb identyfikacyjnych kraju, organizacji która ją obsługuje (np. Visa lub Mastercard), banku, oraz rachunku z którym jest połączona. Znajduje się na niej również imię posiadacza, data ważności oraz kod uwierzytelniający CVV.

Płacąc przez internet, użytkownik wpisuje te dane w formularzu internetowym, aby nakierować system na kartę którą chce zapłacić, oraz uwierzytelniając płatność kodem CVV.

Poza wypisanymi danymi płatniczymi, karta zawiera informacje zakodowane na pasku magnetycznym oraz w elektronicznym chipie. Jeżeli włożysz lub przesuniesz kartę przez terminal, znajdująca się w nim głowica magnetyczna czyta informacje z paska magnetycznego. W przypadku płatności zbliżeniowych oraz płatności w nowoczesnych terminalach karta zasilana jest przez przesłanie energii na widocznym polu ładowania chipa lub za pomocą pola magnetycznego generowanego przez czytnik zbliżeniowy. Zasilona karta aktywuje program, który przesyła informacje do terminala drogą radiową. Informacje w pamięci karty są w większości takie same jak ten na niej widoczne, choć mogą zawierać również dodatkowe zabezpieczenia antyfraudowe.

Podczas transakcji karta płatnicza przesyła dane konta bankowego i zleca transakcję za jego pośrednictwem. System bankowy następnie próbuje pobrać pieniądze z konta. Za pomocą karty debetowej mamy dostęp tylko do tych środków, które znajdują się na przypisanym do niej rachunku. Jeżeli będzie ich za mało, płatność zostanie odrzucona.

Dla kogo jest karta debetowa?

Karta debetowa jest przeznaczona dla każdego. Głównymi użytkownikami produktu są klienci indywidualni, prowadzący rachunki osobiste lub wielowalutowe. Kartę debetową można jednak otrzymać również do konta firmowego, co pozwala na dysponowanie środkami firmy.

Koszt karty debetowej

Karty debetowe są zwykle wydawane za darmo i często nie posiadają dodatkowy opłat za operowanie nimi. Czasami należy spełnić dodatkowe warunki aby zostać zwolnionym z kosztów karty. Najczęściej jest to konieczność wykonania nią transakcji na określoną, łączną sumę w obrębie miesiąca.

Ponadto, za wypłatę gotówki z bankomatu zazwyczaj płaci się prowizję do kilku procent wysokości kwoty. Wykorzystując kartę debetową do płatności poza krajem, ponosi się też opłatę dodatkową za przewalutowanie transakcji.

Karta debetowa w ofercie polskich banków

Poniżej przedstawiamy koszty obsługi podstawowych kart debetowych do konta osobistego w największych funkcjonujących w Polsce bankach oraz warunki jakie należy spełnić, aby posiadanie karty było darmowe. We wszystkich opisywanych poniżej ofertach karta debetowa wydawana jest za darmo.

Bank Koszt obsługi Warunki darmowości
Alior 5 zł Transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł.
BNP Paribas 5 zł Min. 3 transakcje bezgotówkowe w miesiącu.
BOŚ bank 5 zł Transakcji bezgotówkowe na min. 300 zł.
Citi Bank 8 zł Nie dotyczy.
Credit Agricole 0 zł Darmowość bezwarunkowa.
Getin Bank 5 zł Min. 5 transakcje bezgotówkowe w miesiącu.
ING 7 zł Transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł.
Kasa Stefczyka 0 zł Darmowość bezwarunkowa.
mBank 7 zł Transakcje bezgotówkowe na min. 350 zł.
Millennium 11 zł Min. 5 transakcje bezgotówkowe w miesiącu.
Nest 0 zł Darmowość bezwarunkowa.
Pekao 0 zł Darmowość bezwarunkowa.
PKO BP 8 zł Transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł.
Santander 8 zł Wpływ na konto minimum 500 zł oraz min. 1 płatność bezgotówkowa w miesiącu.
Pocztowy 6,99 zł Transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł.

Jak uzyskać kartę debetową?

Uzyskanie karty debetowej zawsze wiąże się z założeniem rachunku w banku. Dopiero posiadając konto, jego użytkownik może złożyć wniosek o wydanie karty płatniczej. W przypadku kart płatniczych dla osób nieletnich, konto założyć musi opiekun prawny, zgodnie ze szczegółami danej oferty.

Wady i zalety karty debetowej

Karty debetowe są niemal niezawodnym i zaufanym sposobem płatności, który obecnie wydaje się nawet przewyższać popularnością płatności gotówkowe dzięki oferowanej wygodzie. Swoją popularność zawdzięczają w dużej mierze darmowości, mimo że aby uniknąć kosztów często musimy spełniać dodatkowe warunki w danym banku.

Zalety

  • Tani, a często nawet darmowy produkt.
  • Brak opłat za posiadanie karty.
  • Możliwość płatności terminalem, zbliżeniowo, oraz przez internet.
  • Niezawodność: w porównaniu z telefonem, karta nie potrzebuje baterii.

Wady

  • Często aby być zwolnionym z opłat należy spełnić dodatkowe warunki.
  • Brak zabezpieczeń: zgubienie karty czy kradzież jej danych niesie ze sobą ciężkie konsekwencje.

Karta debetowa - podsumowanie

Karta debetowa to podstawowy produkt w ofercie bankowej. Wiele osób wykorzystuje je do płatności na co dzień, choć nowe metody płatności mobilnych powoli je przewyższają w popularności. Wybierając bank pod kątem płatności kartą, warto zapoznać się z jej kosztami i wybrać najbardziej wartościową ofertę.

 

Często zadawane pytania

Jak płacić kartą debetową?
Kartę można włożyć do terminala płatniczego, a następnie podać pin, lub wyłącznie przyłożyć do czytnika na górze terminalu. Przy płatności online dane z karty należy przepisać do formularza płatniczego.
Czy przy pomocy karty debetowej wypłacę pieniądze z bankomatu?
Tak. Wystarczy włożyć kartę do bankomatu i wpisać pin.
Czy komornik może zabrać środki zgromadzone na karcie debetowej?
Tak. Komornik może zająć konto dłużnika i pobrać z niego pieniądze.
Ile kosztuje wydanie karty debetowej?
Często jest to darmowe, choć w niektórych bankach może stanowić koszt do kilkudziesięciu złotych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5