Wirtualne konto bankowe
akredo.plKontaWirtualne konto bankowe

Wirtualne konto bankowe

Wirtualne konta bankowe to nowoczesna forma bankowości, która pozwala na obsługę finansową wyłącznie przez internet. Dzięki nim klienci mogą korzystać z pełnej gamy usług bankowych bez konieczności odwiedzania fizycznych oddziałów banku. Historia bankowości wirtualnej sięga lat 90., kiedy to pierwsze banki zaczęły oferować swoje usługi telefonicznie, a później przez internet. Współczesne wirtualne konta bankowe są w pełni bezpieczne, oferując te same zabezpieczenia co tradycyjne banki, a często nawet więcej, jak w przypadku wirtualnych kart płatniczych. Koszty prowadzenia takich kont są zazwyczaj niższe niż w tradycyjnych bankach, a wiele usług jest dostępnych za darmo. Wirtualne konta bankowe są idealne dla osób pracujących za granicą, podróżujących czy korzystających z transakcji międzynarodowych, dzięki korzystnym warunkom wymiany walut i niskim opłatom za przelewy zagraniczne. Założenie takiego konta jest proste i odbywa się w większości przypadków przez aplikację mobilną banku. Chociaż wirtualne konta bankowe oferują wiele korzyści, mają też pewne wady. Ograniczony dostęp do bankomatów czy brak fizycznych oddziałów to tylko niektóre z nich. Niemniej jednak, dla wielu osób korzyści płynące z korzystania z wirtualnych kont przewyższają ich wady, czyniąc je atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej bankowości.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Co to jest wirtualne konto bankowe?

Wirtualne konto bankowe jest rodzajem konta bankowego, które można obsługiwać wyłącznie przez internet. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnego konta bankowego i oferują dokładnie te same usługi, często na niemalże identycznych zasadach. Jedynym czego nie mogą udostępnić swoim klientom, to dostęp do fizycznych oddziałów, w których klient mógłby załatwiać swoje sprawy osobiście z doradcą bankowym.

Idea kont wirtualnych zaczęła wzrastać na popularności, gdy zarówno klienci, jak i usługodawcy zdali sobie sprawę, że nie ma potrzeby, aby przeróżne formalności było trzeba załatwiać osobiście. Pierwsze banki wirtualne istniały jeszcze przed popularyzacją internetu, oferując swoje usługi telefonicznie. Pierwszym w pełni internetowym bankiem w Stanach Zjednoczonych był SFNB, powstały w 1995 roku. Obecnie mamy szeroki wybór względem bankowości cyfrowej, z wieloma bankami, które często oferują swoje usługi w wielu krajach jednocześnie.

Czy wirtualne rachunki bankowe są bezpieczne?

W większości przypadków wirtualne rachunki bankowe są w pełni bezpieczne. Oferują one te same zabezpieczenia, co bankowość internetowa w tradycyjnych bankach. Ponadto, w wielu przypadkach oferują one również dodatkowe zabezpieczenia, które nie zyskały jeszcze popularności w bankach tradycyjnych. Dobrym przykładem są wirtualne karty kredytowe, które wygenerowane są tylko na czas jednej transakcji, po czym wygasają. Dzięki temu podane przez Ciebie przy płatności dane nie mogą zostać przez nikogo wykorzystane do kradzieży.

Wybierając usługę bankowości cyfrowej, należy jednak upewnić się, że wybieramy bank licencjonowany na naszym terenie. Przykładowo, popularny Revolut jest bankiem w wielu krajach Europy, w tym Polsce. Oznacza to, że pieniądze przechowywane na koncie walutowym Revolut podlegają obecnie ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Klienci z innych krajów mogą jednak nie być objęci tego typu ochroną, jeżeli Revolut nie posiada odpowiednich licencji bankowych w ich państwie.

Koszt założenia i prowadzenia konta wirtualnego

Koszt założenia i prowadzenia konta wirtualnego w dużej mierze zależy od oferty poszczególnych banków lub instytucji finansowych oferujących tego typu usługi. Większość wirtualnych serwisów bankowych oferuje swoje usługi za darmo w podstawowym zakresie. Będąc przeciętnym konsumentem, bezpłatnie otrzymasz możliwość przechowywania pieniędzy na koncie oraz przyjmowania i wysyłania przelewów. W przypadku niektórych banków będziesz mógł również skorzystać z darmowej karty kredytowej oraz kantoru walutowego.

Banki te zwykle zarabiają za pomocą miesięcznej subskrypcji, oferując wiele dodatkowych funkcji w zamian za regularną opłatę kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Do popularnych usług premium pośród wirtualnych banków możemy zaliczyć:

  • wypłaty z bankomatów bez dodatkowych opłat,
  • łatwiejszy dostęp do wsparcia obsługi klienta,
  • funkcjonalność rodzicielska, w tym konta dla dzieci,
  • programy ochrony zakupów przez internet,
  • brak prowizji za wymianę waluty.

Usługi dodatkowe kont wirtualnych

Usługi dodatkowe oferowane przez konta wirtualne to:

  • Wirtualne karty płatnicze
  • Lokaty i konta oszczędnościwe walutowe
  • Karty bankowe
  • Niskie opłaty za transakcje zagraniczne. 
  • Integracja z aplikacjami do zarządzania finansami.
  • Usługi związane z kryptowalutami.

Wirtualne karty płatnicze

Wiele wirtualnych kont bankowych udostępnia swoim klientom wirtualne karty płatnicze. Są to specjalne karty generowane w momencie zakupu, przypisane do rzeczywistej karty płatniczej. Karty wirtualnej używamy zwykle tylko raz lub przez krótki okres. Następnie jest ona automatycznie usuwania i nie może zostać ponownie użyta do płatności.

W ten sposób możesz płacić przez internet, nie muszisz nigdzie podawać danych ze swojej stałej karty kredytowej. Jest to podobna reguła co chociażby w przypadku jednorazowych kodów BLIK. W odróżnieniu jednak od systemów zewnętrznych firm karty kredytowe są przyjmowane wszędzie, tak więc i kartą wirtualną będziesz mógł zapłacić w dowolnym sklepie.

Lokaty i Konta oszczędnościowe walutowe

W porównaniu z tradycyjną bankowością nie wszystkie banki wirtualne posiadają w swojej ofercie lokaty lub konta oszczędnościowe. Gdy te są jednak dostępne, często cechują się atrakcyjnym oprocentowaniem oraz możliwością oszczędzania w walutach obcych. Częściej spotkamy się z kontami oszczędnościowymi niż z lokatami. Banki cyfrowe posiadają też dodatkowe systemy wspomaganego oszczędzania, jak przelewanie oszczędności z zaokrąglonych kwot wypłat. Pośród banków wirtualnych z ofertami oszczędnościowymi możemy wyróżnić Revolut oraz Monzo.

Karty bankowe

Wirtualne konta bankowe nie posiadają oddziałów. Nie znaczy to jednak, że nie można uzyskać do nich karty płatniczej. Nie tylko są one dostępne, często mamy do wyboru wiele rodzajów kart, zależnych od wariantu konta: od darmowych, po różne stopnie kart premium. Nie zawsze jednak lepsze karty posiadają dodatkowe funkcje — często różnią się tylko wyglądem. Najczęściej spotykane są tutaj karty MasterCard, choć niektóre banki wirtualne jak LeoPay oferują również karty płatnicze VISA.

Tanie transfery międzynarodowe

Niskie opłaty za przelewy międzynarodowe to niesamowita zaleta bankowości wirtualnej. Wiele banków wirtualnych pobiera bardzo niskie opłaty za transfery, a niektóre banki nie pobierają ich wcale. Korzystanie z konta wirtualnego to sposób na sporą oszczędność dla osób często korzystających z przelewów zagranicznych.

Integracja z aplikacjami do zarządzania finansami

Integracja kont wirtualnych z aplikacjami do zarządzania finansami to coraz bardziej popularna funkcja, która znacząco ułatwia użytkownikom kontrolowanie ich finansów osobistych. Dzięki tej integracji, klienci mogą lepiej zarządzać swoimi wydatkami, oszczędnościami, inwestycjami i ogólnym stanem finansowym. Konta wirtualne mogą automatycznie synchronizować informacje o transakcjach z aplikacjami do zarządzania finansami. Oznacza to, że wszystkie transakcje, salda i inne dane finansowe są na bieżąco aktualizowane w aplikacji zarządzającej. Aplikacje do zarządzania finansami często oferują zaawansowane narzędzia do analizy wydatków, umożliwiając kategoryzację transakcji i tworzenie spersonalizowanych budżetów. Użytkownicy mogą ustawiać cele oszczędnościowe i śledzić postępy w ich realizacji, co pomaga w lepszym planowaniu finansowym. Wiele aplikacji do zarządzania finansami korzysta z możliwości Open Banking, co pozwala na bezpieczne udostępnianie danych finansowych między różnymi instytucjami finansowymi.

Usługi związane z kryptowalutami

Usługi związane z kryptowalutami oferowane przez konta wirtualne i niektóre banki cyfrowe stanowią coraz ważniejszy element nowoczesnych usług finansowych. Te usługi są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kryptowalutami i potrzebę ich integracji z tradycyjnymi systemami finansowymi. Wiele kont wirtualnych umożliwia bezpośrednie kupowanie i sprzedawanie różnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin i inne. Użytkownicy mogą wykonywać transakcje kryptowalutowe bezpośrednio z poziomu swojego konta. Oprócz podstawowego kupna i sprzedaży, niektóre platformy oferują zaawansowane opcje wymiany kryptowalut, pozwalając na wymianę między różnymi walutami cyfrowymi. Niektóre konta umożliwiają dokonywanie płatności w kryptowalutach za towary i usługi, przekształcając je w bardziej przyjazne dla użytkownika środki płatnicze.

Dla kogo wirtualne konto bankowe?

Wirtualne konto bankowe może być dla każdego. Stanowią one skuteczną alternatywę do bankowości tradycyjnej. Tym bardziej że wielu użytkowników banków i tak nie korzysta z możliwości realizacji usług osobiście w oddziale bankowym. Dodatkowo zlecenia wykonane w oddziałach banków stacjonarnych często są dodatkowo płatne.

Ponieważ banki wirtualne funkcjonują w wielu krajach jednocześnie, oferują one lepsze warunki transakcji międzynarodowych, oraz przelewania i przechowywania środków w walutach obcych. Jeżeli pracujesz dla firmy zagranicznej, czy to na wyjeździe, czy zdalnie, tego typu bank pozwoli ci bezstratnie przyjmować i rozliczać wynagrodzenie. Zaleta ta będzie też wyjątkowo korzystna dla podróżujących. W ofertach znajdują się również karty kredytowe, którymi można zapłacić w wielu krajach bez dodatkowej prowizji od transakcji, tak długo, jak ma się odpowiednią walutę na koncie.

Jak założyć wirtualne konto bankowe?

Wirtualne konto bankowe założyć można za pomocą telefonu komórkowego. Większość banków wirtualnych polega obecnie na aplikacjach komórkowych. W celu założenia konta należy ją pobrać i wypełnić prosty formularz rejestracyjny oraz zweryfikować się za pomocą selfie lub zdjęcia dowodu osobistego. Konto zwykle staje się dostępne w ciągu kilkunastu minut. Po jego założeniu można również złożyć wniosek o kartę. Jeżeli nie posiadasz telefonu zdolnego do obsługi aplikacji bankowej, możesz spróbować rejestracji poprzez stronę internetową banku. W niektórych przypadkach może jednak nie być takiej możliwości.

Wady i zalety wirtualnych kont bankowych

Konta wirtualne oferują korzystniejsze warunki przy wykorzystywaniu wielu walut oraz konkurencyjne zasady ogólnej bankowości, dzięki czemu stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego konta bankowego. Ponadto konta wirtualne są bardzo bezpieczne. Nie oznacza to, że nie mają też swoich wad. Głównym problemem banków cyfrowych jest ograniczony dostęp do bankomatów. Zwykle posiadają one umowę z operatorami bankomatów przynajmniej jednej z sieci, wypłata środków jednak nie jest tak wygodna, jak w tradycyjnym banku. Gdyby nastały długotrwałe problemy z dostępem do prądu lub internetu, możemy być też w pełni odcięci od swoich pieniędzy, gdy w innym wypadku moglibyśmy udać się do placówki bankowej i poprosić o wypłatę w “okienku”.

Wirtualne konto bankowe — podsumowanie

Wirtualne konta bankowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego konta bankowego. Udostępniają one wszystkich usługi, do których przywykliśmy, w całości przez internet. Z uwagi na charakter serwisów zwykle mają one dużo bardziej klarowne strony internetowe oraz zapewniają najkorzystniejsze warunki transakcji wielowalutowych. Będą one najlepszym wyborem dla osób, które i tak nie korzystały z dostępności fizycznych oddziałów bankowych. Z drugiej strony konta wirtualne dostarczają ograniczony dostęp do bankomatów. Są to też serwisy, które w dalszym ciągu dopiero się rozwijają i mogą nie posiadać niektórych usług, jak konta wspólne, w zamian udostępniając ich zamienniki.

Często zadawane pytania

Czy wirtualne konto bankowe posiada numer IBAN?
Tak, większość wirtualnych kont bankowych oferuje numer IBAN, również dla darmowych kont.
Czy komornik może zająć środki zgromadzone na wirtualnym koncie bankowym?
Tak, komornik ma prawo zająć środki z dowolnego konta bankowego.
Co się dzieje z pieniędzmi po śmierci właściciela wirtualnego konta bankowego?
Pieniądze można wypłacić lub przenieść na inne konto bankowe. Należy w tym celu skontaktować się z bankiem. Warto sprawdzić, czy nie posiada on specjalnego formularza kontaktowego w sprawie odzyskania środków zmarłego.
Czy można założyć wspólne wirtualne konto bankowe?
Tak, niektóre banki oferują wspólne wirtualne konta bankowe, z kolei inne udostępniają ich odpowiedniki, jak konto grupowe w Revolut.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5