Weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy
akredo.plBezpieczeństwoWeryfikacja tożsamości klientów

Weryfikacja tożsamości klientów

Aby otrzymać wsparcie finansowe, konieczne jest potwierdzenie tożsamości przez wnioskodawcę. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze metody weryfikacji tożsamości stosowane przez różne firmy pożyczkowe.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 25.11.2022 r

Czym jest weryfikacja tożsamości?

Weryfikacja tożsamości ma na celu potwierdzenie prawidłowości danych osobowych pożyczkobiorcy wnioskującego o wsparcie finansowe.

Każda instytucja finansowa, w tym banki oraz instytucje pozabankowe, jest zobowiązana do weryfikacji tożsamości klienta na podstawie art. 37 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723). Ustawa ta nie tylko zobowiązuje do weryfikacji klientów, ale również wyszczególnia dostępne metody. W celu potwierdzenia tożsamości można wykorzystać:

 • Dokument tożsamości,
 • Dokument zawierający dane z wyciągu z rejestru,
 • Inne dokumenty, dane lub informacje pochodzące z wiarygodnego i niezależnego źródła.

Ponieważ wszystkim zależy na oszczędzaniu czasu i wygodzie, instytucje finansowe starają się udostępniać swoje oferty za pośrednictwem internetu. To niestety naraża je na działania oszustów, chcących pobrać pieniądze za pomocą błędnych bądź skradzionych danych. Udowodnienie, że wniosek został złożony przez oszusta, jest niezwykle trudne po zawarciu umowy. Dlatego pożyczkodawcy wymagają dowodu, że wnioskodawca wprowadził swoje własne dane do systemu i zrobił to poprawnie. Z punktu widzenia klienta, weryfikacja tożsamości ma na celu:

 • Wyłapanie drobnych błędów popełnianych przez klientów jak podanie nieprawidłowego numeru PESEL
 • Zapewnienie, że wnioskodawca spełnia wymagania stawiane przez firmę.
 • Chronić zarówno firmę pożyczkową, jak i osoby postronne, przed wyłudzeniami pieniędzy.

Najpopularniejsze metody weryfikacji tożsamości

Najpopularniejsze metody weryfikacji tożsamości pożyczkobiorcy mają na celu pobranie informacji z konta bankowego, na które mają zostać przelane pieniądze. Naturalnie, nie wymaga to przekazywania dostępu do konta osobie trzeciej. Zamiast tego, informacje pobierane są z danych przelewu lub pobierane przez specjalną aplikację.

Poniżej szczegółowo omawiamy najczęściej spotykane metody weryfikacji tożsamości, choć istnieją również inne metody. Niektóre firmy pożyczkowe umawiają klienta na spotkanie z doradcą finansowym, który osobiście potwierdza, kim jest klient, oraz pomaga mu w doborze umowy. Inne serwisy pożyczkowe przeprowadzają wideo-rozmowę z klientem, dzięki czemu są w stanie poznać go osobiście. Nie zdarza się to jednak zbyt często, ponieważ tego typu rozwiązania się czasochłonne. Dla wygody klienta zwykle stosuje się jedną z poniższych metod.

Weryfikacja tożsamości przez przelew weryfikacyjny

Najpopularniejszą metodą weryfikacji klientów jest przelew weryfikacyjny. Pożyczkobiorca wykonuje transfer pieniędzy na sumę złotówki lub grosza na rzecz instytucji finansowej. Otrzymany przelew służy za poświadczenie, że pożyczkobiorca jest właścicielem konta, oraz pozwala firmie na weryfikację danych. Ma to miejsce poprzez porównanie informacji zawartych w przelewie z tymi, które podano podczas wypełniania wniosku.

Zaletą tego rozwiązania jest jego prostota. Niestety, zależnie od godziny, o której złożono wniosek oraz banku, z którego korzysta wnioskodawca, może to być najbardziej czasochłonna metoda. Weryfikacja wymaga zaksięgowania przelewu, co w większości banków ma miejsce trzy razy dziennie. W najgorszym wypadku klient musi czekać do następnego dnia roboczego, aby zakończyć proces weryfikacji. 

Weryfikacja tożsamości a czek GIRO

Gdy pożyczkobiorca jest zainteresowany odbiorem kwoty pożyczki na poczcie, do celów weryfikacji często wykorzystuje się czek GIRO. Kurier przekazuje go pożyczkobiorcy po podpisaniu umowy. Dokument ten ważny jest przez tylko siedem dni, należy więc w tym czasie wypłacić pieniądze z urzędu pocztowego. Czek zawiera:

 • Nazwę i numer firmy pożyczkowej.
 • Kwotę pożyczki.
 • Imię i nazwisko osoby wypłacającej.
 • Jej adres.
 • Serię i numer dokumentu tożsamości pożyczkobiorcy.

Aby otrzymać pieniądze pożyczkobiorca musi okazać swój dowód, aby pracownik poczty mógł potwierdzić jego tożsamość na podstawie informacje zawartych na czeku. 

Weryfikacja tożsamości za pomocą aplikacji

Aby przyśpieszyć proces weryfikacji, który może zająć nawet dzień w przypadku przelewów weryfikacyjnych, instytucje finansowe zaczęły korzystać z usług aplikacji weryfikacyjnych. Do najpopularniejszych należą Instantor oraz Kontomatik.

Narzędzia te są produktem niezależnych firm, które zawarły porozumienie z szeregiem banków. Aby skorzystać z aplikacji, należy wybrać ją jako preferowaną metodę weryfikacji, a następnie zalogować się na swoje konto bankowe zgodnie z instrukcją. Po zalogowaniu na koncie należy pozostać do momentu automatycznego wylogowania. Aplikacja sprawdza niezbędne informacje z konta i przekazuje firmie pożyczkowej w celu porównania z danymi zawartymi we wniosku pożyczkowym.

Weryfikacja tożsamości za pomocą aplikacji możliwa jest tylko wtedy gdy posiadamy konto w banku, który współpracuje z firmą tworzącą daną aplikację. Jest to najszybsze z obecnie wykorzystywanych rozwiązań, ponieważ dane sprawdzane są automatycznie. Pożyczkobiorca musi jedynie zalogować się do banku. 

Weryfikacja tożsamości na selfie

Najnowszą i najszybszą metodą weryfikacji tożsamości na rynku jest wykorzystanie zdjęcia selfie. Rozwiązanie to wymaga wejścia w link do strony weryfikacyjnej lub pobrania specjalnej aplikacji. Następnie pożyczkobiorca musi okazać swój dowód osobisty przed kamerą telefonu oraz swoją twarz. Obrazy te zostaną porównane przez operatora firmy, który potwierdzi, że wnioskodawca jest osobą, której zdjęcie widnieje na dowodzie osobistym.

Dla pewności, że nikt nie próbuje dokonać oszustwa, możesz otrzymać dodatkowe polecania podczas weryfikacji selfie, jak np. pokazanie zarówno przodu, jak i profilu twarzy. Po wypełnieniu wszystkich instrukcji weryfikacja zostanie niezwłocznie potwierdzona.

Kiedy weryfikowana jest tożsamość klienta

Weryfikacja tożsamości odbywa się zawsze, gdy klient podpisuje swoją pierwszą umowę z firmą pożyczkową. Coraz więcej instytucji finansowych zakłada konta użytkownika dla swoich klientów, dzięki czemu nie muszą oni potwierdzać swojej tożsamości ponownie, gdy wnioskują o drugą lub kolejną pożyczkę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dane osobowe uległy zmianie, np. z powodu przeprowadzki.

Weryfikacja nie jest konieczna do chwili, w której pożyczkobiorca chce podpisać umowę. Aby złożyć wniosek o pożyczkę i zobaczyć, jakie warunki proponuje nam dana firma, wystarczy wpisać swoje dane w formularz. Ponieważ nie jest to w żadne sposób prawnie wiążące, firma nie spowalnia procesu wnioskowania niepotrzebnie. Dokonanie weryfikacji tożsamości jest w wielu przypadkach traktowane jako finalne zawarcie umowy, równoznaczne z jej podpisaniem. Jeżeli ma to miejsce, informacja na ten temat będzie się znajdować w instrukcji weryfikacji danego serwisu, którą otrzymasz wraz z propozycją umowy po wnioskowaniu.

Jakie są korzyści weryfikacji online?

Weryfikacja danych online jest znacznie szybsza, od osobistych wizyt w bankach czy wymianie dokumentów drogą pocztową. To właśnie dzięki temu procesowi możliwe jest uzyskanie pożyczki w 15 minut.

Co więcej, weryfikacja internetowa jest wyjątkowo bezpieczna. Aby pożyczyć pieniądze na cudze dane, oszust musiałby ukraść zarówno dowód osobisty, jak i dostęp do konta bankowego swojej ofiary.

Weryfikacja tożsamości - podsumowanie

Weryfikacja tożsamości jest niezbędnym etapem procesu pożyczkowego. Dzięki niej możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klienta, jak i samej firmy pożyczkowej. Z tego powodu weryfikacja tożsamości stała się prawnym obowiązkiem instytucji finansowych, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Istnieje wiele sposobów weryfikacji tożsamości, które zostały zaprojektowane aby zapewnić klientom wygodę oraz zminimalizować formalności. Ponieważ wszystkie zapewniają bezpieczeństwo, poleca się korzystanie z metody weryfikacji, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom w danej chwili.

Często zadawane pytania

Która metoda weryfikacji tożsamości jest najszybsza?
Weryfikacja za pomocą aplikacji komórkowej lub zdjęcia selfie przebiega błyskawicznie, ponieważ pożyczkobiorca nie musi czekać, aż bank zaksięguje jego przelew weryfikacyjny.
Która metoda weryfikacji tożsamości jest najbezpieczniejsza?
Wszystkie metody weryfikacji oferują zbliżony poziom bezpieczeństwa.
Czy można otrzymać pożyczkę bez sprawdzania tożsamości?
Pierwszej pożyczki nie otrzymasz bez weryfikacji tożsamości. Niektóre firmy pozwalają na szybsze otrzymanie kolejnych świadczeń, jeżeli użytkownik założył konto na stronie.
Czy metoda weryfikacji tożsamości wpływa na decyzję kredytową?
Wniosek o kredyt może zostać odrzucony, jeżeli w trakcie weryfikacji system napotka błędne dane. Jeżeli to nastąpi, upewnij się, że poprawnie wypełniłeś wniosek.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5