Numer konta bankowego - jak sprawdzić? co zawiera?
akredo.plKontaNumer konta bankowego - jak sprawdzić? co zawiera?

Numer konta bankowego - jak sprawdzić? co zawiera?

Numer konta bankowego to unikalny identyfikator rachunku, który składa się z 26 cyfr w Polsce. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się przypadkowym ciągiem liczb, każda z nich ma swoje znaczenie. Pierwsze dwie cyfry to suma kontrolna, która zapewnia poprawność numeru. Następne oznaczają bank i jego oddział, a reszta to indywidualny numer rachunku klienta. Dzięki temu systemowi można łatwo zidentyfikować bank, w którym prowadzone jest konto, oraz jego lokalizację. Aby sprawdzić swój numer konta, można skorzystać z bankowości online, przejrzeć umowę z bankiem lub skontaktować się bezpośrednio z bankiem. W przypadku przelewów międzynarodowych używany jest numer IBAN, który zaczyna się od kodu kraju (dla Polski to "PL") i jest rozszerzeniem standardowego numeru rachunku. Każdy numer konta ma także swoją sumę kontrolną, która zapobiega błędom podczas wprowadzania numeru. System ten jest skomplikowany, ale skutecznie eliminuje większość pomyłek. Co więcej, na podstawie numeru rachunku można zidentyfikować bank i jego oddział, co jest szczególnie przydatne w przypadku przelewów. Mimo że numer konta niesie ze sobą wiele informacji, sam w sobie nie jest wystarczający, aby uzyskać dostęp do konta czy dowiedzieć się więcej o właścicielu. Dlatego wiele firm podaje swoje numery kont publicznie. Jednak ważne jest, aby chronić swoje dane osobowe i nie udostępniać ich niepotrzebnie. W skrócie, numer konta bankowego to nie tylko ciąg cyfr, ale klucz do zrozumienia, gdzie i jak przechowywane są nasze pieniądze.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Jak sprawdzić swój numer konta?

Aby sprawdzić swój numer konta bankowego możemy skorzystać z jednego z trzech sposoób:

  1. Bankowość elektroniczna/aplikacja mobilna. Jeżeli korzystamy z tych narzędzi do zarządzania naszymi finansami, to właśnie tam najprościej sprawdzić nasz numer konta. Oczywiście aplikacje i strony banków różnią się układem czy designem, jednak tak ważna informacja, jak numer rachunku, niemal zawsze znajduje się albo na stronie głównej naszego konta albo w zakładce “Rachunki”.
  2. Umowa. Podpisaliśmy umowę z bankiem na prowadzenie naszego konta, a jeden jej egzemplarz został nam przekazany. Wystarczy więc odszukać ten dokument, a na nim obok naszego nazwiska będzie widniał numer naszego rachunku.
  3. Oddział/infolinia banku. Nie korzystasz z aplikacji i nie możesz znaleźć umowy? Skontaktuj się z bankiem. Bez względu czy zrobisz to za pośrednictwem infolinii czy zdecydujesz się na wizytę w oddziale przygotuj swój dowód osobisty. To po danych z niego pracownik odnajdzie Twój numer konta i poda go do Twojej wiadomości.

Standard NRB - co oznaczają cyfry w numerze konta?

NRB to polska nazwa standardu, w którym zapisuje się numer konta bankowego. Dosłownie Numer Rachunku Bankowego. Każdy taki rachunek w naszym kraju jest opatrzony numerem składającym się z 26 cyfr. Ich układ wygląda tak:

CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

CC - to suma kontrolna (o tym poniżej), AAAA AAAA - oznacza bank i jego oddział, zaś BBBB BBBB BBBB BBBB - to losowy, indywidualny numer nadawany danemu rachunkowi. Przerwy między cyframi służą wygodzie i lepszej przejrzystości.

Suma kontrolna numeru rachunku

Suma kontrolna numeru rachunku to zabezpieczenie, które sprawia, że system informatyczny potrafi odrzucić dany numer konta, jeżeli nie zgadza się on z przyjętymi przez banki zasadami nadawania oznaczeń rachunków. Stąd też, jeżeli pomylimy się we wpisywaniu numeru, nasz przelew nie zostanie wysłany do innej osoby. Nie da się też wpisać losowego ciągu cyfr jako numeru odbiorcy. System od razu “zauważy”, że coś się nie zgadza. Pierwszą linią takiej obrony jest… liczba znaków w numerze konta. Zawsze musi ich być 26, system odrzuci transakcje na numery krótsze lub dłuższe. Dalsze obliczenia są nieco bardziej skomplikowane:

  1. Na początku numeru dodaje się kod kraju (w przypadku Polski - PL),
  2. 4 pierwsze znaki numeru (w naszym przypadku PL CC, patrz schemat powyżej) przenosi się na koniec numeru rachunku,
  3. Kod kraju zamieniamy na liczby wg. schematu A=10, B=11, C=12 itd. Symbol PL zamieniany jest więc na 2521,
  4. Teraz cały numer dzielimy przez 97 (algorytm mod 97), a reszta z tego działania powinna wynieść równo 1. Jeżeli tak się nie stało, to znaczy, że numer jest błędny.

Oczywiście może się zdarzyć tak, że mimo pomyłki zabezpieczenie to zawiedzie. Jednak większość pomyłek i literówek jest w ten sposób skutecznie odsiewana. Podobne sumy kontrolne znajdziemy także w innych systemach kodów, jak chociażby przy numerze PESEL czy NIP.

Numer IBAN

Numer IBAN to ogólnoeuropejski standard oznaczenia wykorzystywany przy przelewach międzynarodowych. Jeśli chcemy go uzyskać wystarczy przed cyframi dodać symbol naszego kraju - PL. Taki numer będzie więc wtedy wyglądał:

PL CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

Numer konta bankowego - przykład

Przykład numeru konta bankowego przedstawumy na podstawie zebranych wyżej informacji. Numer konta bankowego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, na który należy przelewać podatek CIT to:

87 1010 1397 0055 0022 2100 0000

  • 87 - to nasza suma kontrolna,
  • 1010 1397 - informuje nas o banku i jego oddziale (101 - numer NBP, 01397 - numer oddziału w Olsztynie),
  • 0055 0022 2100 0000 - to indywidualny numer konta.

Przetestujmy sumę kontrolną (przy okazji sprawdźmy czy autor tego artykułu nie pomylił się podczas przepisywania go). Dodajemy znacznik PL na początku numeru, przeliczamy go na wartość 2521 i przenosimy 4 pierwsze znaki na koniec. Otrzymamy tak: 1010 1397 0055 0022 2100 0000 2521 87. Teraz podzielmy go przez 97 i sprawdźmy jaka zostanie mam reszta z dzielenia. Rzeczywiscie jest to 1 - numer jest prawidłowy. Korzystając z internetowych “sprawdzaczy” numerów kont możemy nawet dowiedzieć się np. jaki jest adres konkretnego oddziału, który korzysta z tego numeru.

Czy mając sam numer rachunku bankowego możemy dowiedzieć się w jakim banku założone jest konto?

Tak, mając sam numer rachunku bankowego możemy dowiedzieć się np. w jakim banku założone jest dane konto. Odpowiedzialne są za to 3 cyfry po sumie kontrolnej. W naszym schemacie wygląda to więc tak: CC AAAA AAAA (pogrubione znaki to numer banku). Kilka przykładowych numerów najpopularniejszych polskich banków:

NBP 101
PKO BP 102
ING 103
Santander Bank Polska 109
mBank 114
Millennium 116
Nest Bank 187
Alior Bank 249

Należy jednak pamiętać, że jeden bank może posługiwać się kilkoma numerami. Jest tak często przy oddziałach hipotecznych, które mają swoje własne, oddzielne oznaczenie. Banku spółdzielcze za to korzystają z 4 cyfr jako numeru rozpoznawczego. W internecie znajdziemy wiele wyszukiwarek kont, które podać mogą nam nie tylko nazwę banku, ale i jego oddział, a także kilka innych informacji.

Czy można zidentyfikować właściciela konta po numerze?

Nie, nie można identyfikować właściciela konta wyłącznie po numerze konta. Znajomość numeru konta nie daje również możliwości włamania się na nie. Sam numer to zdecydowanie zbyt skromna informacja, by narobić jakichkolwiek szkód. Stąd wiele firm czy sklepów podaje swoje numery kont do publicznej informacji. Nasze dane osobowe są przypisane do numeru konta, jednak zostaną one wyświetlone tylko, gdy to my wyślemy komuś przelew. Natomiast ani imię i nazwisko, ani nazwa firmy nie są konieczne do wysłania przelewu. Wtedy wystarczy sam numer.

Numer konta bankowego - podsumowanie

Numer konta bankowego choć mógł wydawać się jedynie ciągiem przypadkowych cyfr, okazuje się być bardzo złożoną “metryką” danego rachunku. Jak się okazuje, każda cyfra, każdy zestaw cyfr składających się na numer rachunku bankowego, ma swoją funkcję, cel. Jak widać, z numeru rachunku bankowego można wiele wyczytać. Kraj banku, w którym założone konto, jak i sam bank, a nawet oddział banku, gdzie konto zostało założone. 26 cyfr, które trudno zapamiętać niosą ze sobą tak wiele informacji, taki ogrom danych. Dlatego tak istotne jest pilnowanie swojego numeru konta, nie rozpowszechnianie go. Numer rachunku bankowego to na swój sposób PESEL konta bankowego, więc tak jak o własny PESEL należy dbać również o swój numer konta.

 

Często zadawane pytania

Czy numery kont zawsze mają 26 znaków?
W Polsce - tak. Jednak w innych krajach obowiązywać mogą inne systemy. Dla przykładu w Belgii jest to jedynie 16 znaków, a w Albanii aż 28. Wspomniany system IBAN jest standardem europejskim i dopuszcza do 30 znaków w numerze konta.
Czy numer konta jest na karcie?
Nie. Ciąg cyfr, który znajdziemy na karcie debetowej czy kredytowej to indywidualny numer tej karty, a nie konta z nią powiązanego.
Czy spacja w numerze konta traktowana jest jak znak?
Nie. Przerwy między ciągami 4-znaków w zapisie numeru bankowego służą jedynie wygodzie i przejrzystości. Nie traktuje się ich jako znaki.
Czy każde losowe 26 cyfr może być numerem konta?
Nie. Poza oznaczeniami poszczególnych banków i ich oddziałów w numerze rachunku znajdziemy też sumę kontrolną, która potwierdza jego autentyczność.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5