Debet na koncie
akredo.plKontaDebet na koncie

Debet na koncie

Debet na koncie brzmi nieciekawie, jednak limit w koncie lub kredyt odnawialny jest już przyjemniejsze dla ucha. Sprawdź, czy debet w koncie to faktycznie coś negatywnego, czy wręcz przeciwnie. Dowiedz się czym jest kredyt odnawialny i jakie niesie ze sobą korzyści. Zapraszam do lektury.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Debet na koncie - co to jest?

Samo określenie debet kojarzy się raczej negatywnie. Wiąże się on z brakiem środków, ujemnym stanem konta, długiem. Jeśli ktoś ma debet, to wiadomo, że nie dysponuje już swoimi środkami. Każdy stara się jak może, aby nie doprowadzić swojego stanu konta do posiadania debetu. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli użyjemy określenia debet na koncie w stosunku do produktu bankowego.

Debet na koncie to forma kredytu odnawialnego. Jest to produkt bankowy, który pozwala na wykorzystywanie nie swoich środków w sytuacji braku pieniędzy na koncie. Debet na koncie, często nazywany kredytem odnawialnym lub limitem do konta to forma dodatkowego zabezpieczenia na wypadek trudnej sytuacji finansowej. Jednak bank, w którym założone jest konto, musi w ogóle udostępniać możliwość uzyskania dodatkowego limitu do konta.

Jak działa debet na koncie?

Debet na koncie często określany również limitem do konta, czasem nawet kredytem odnawialnym, choć nie są tym samym. Jest to forma kredytu, owszem, jednak inna niż kredyt odnawialny. Debet w koncie to produkt, który zakłada możliwość wykorzystania dodatkowych środków, nie należących do posiadacza konta. W momencie, kiedy właścicielowi konta kończą się środki, a potrzebuje zrobić zakupy, to może to zrobić dzięki debetowi. Wydana kwota zostanie odliczona od debetu i trzeba będzie ją spłacić. Tutaj pojawia się podstawowa różnica między debetem a kredytem odnawialnym. Kredyt odnawialny pozwala rozłożyć wykorzystaną kwotę na miesięczne raty. W przypadku debetu spłacić zazwyczaj trzeba całość w następnym okresie rozliczeniowym. Co więcej, kwoty przyznanego debetu zwykle są niższe niż w przypadku kredytu odnawialnego.

Kto może skorzystać z debetu na koncie osobistym?

Z debetu na koncie osobistym może skorzystać każdy posiadacz prywatnego rachunku bankowego, pod warunkiem, że jego bank daje taką możliwość. Pierwszym krokiem więc jest upewnienie się, czy bank oferuje debet na koncie. Warto ciągle mieć na uwadze, że to nie jest to samo, co kredyt odnawialny. Mimo wszystko debet w koncie jest formą kredytu. Jako taki podlega tym samym procedurom weryfikacyjnym, co zwykły kredyt gotówkowy, karta kredytowa, czy właśnie kredyt odnawialny.

Debet na koncie - jak uruchomić?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o przyznanie debetu. Omija się procedurę wypełniania długich formularzy, gdyż debet przyznawany jest do istniejącego konta, czyli osobom, które posiadają już relację z danym bankiem. Jednak niezbędne będzie przejście weryfikacji pod kątem zdolności kredytowej i historii kredytowej. Zbyt niska zdolność kredytowa przekreślą szansę na otrzymanie debetu do konta. To samo tyczy się negatywnych wpisów w bazach dłużników. Wniosek warto składać w momencie, w którym nie posiada się żadnych innych zobowiązań.

W przypadku pozytywnej decyzji, debet zwykle uruchamiany jest jeszcze tego samego dnia. Znaczy to, że praktycznie natychmiast po podpisaniu umowy, można skorzystać z opcji “zrobienia minusa” na koncie. Nie będzie to jednak jakaś wygórowana kwota. Z racji tego, że na spłacenie debetu zwykle przypada kolejny okres rozliczeniowy, debet dostosowywany jest do zdolności kredytowej. Najczęściej są to kwoty 500 lub 1000 złotych do wykorzystania w kryzysowej sytuacji. Jednak im wyższa zdolność kredytowa, tym debet może być bardziej pokaźny.

Ile kosztuje debet na koncie?

Debet nie jest produktem kredytowym takim, jak zwykła pożyczka gotówkowa, czy nawet karta kredytowa. Nie jest jednak produktem bezpłatnym. Normą jest oprocentowanie limitu debetowego w okolicach 10 - 15% w skali roku. Korzystanie z tego udogodnienia zwykle jest także związane ze stałą opłatą. W zależności od banku koszt debetu może być różny. Jeden bank będzie naliczał oprocentowanie od wykorzystanej kwoty. Inny bank będzie pobierał stałą miesięczną opłatę. Inny bank rozliczy klienta w skali roku. Wszystko zależne od oferty banku, w którym otwarte jest konto osobiste.

Niespłacony debet na koncie

Niespłacony debet na koncie cechuje się tym samym, co niespłacony kredyt. Bank może wyciągnąć różnej maści konsekwencje z powstałego zadłużenia. Do najpowszechniejszych należą odsetki karne (jeśli debet jest oprocentowany) i wypowiedzenie umowy przez bank ze skutkiem natychmiastowym. Częstą praktyką jest podawanie klientów do baz dłużników, co bywa najbardziej dotkliwą konsekwencją. Oczywiście niespłacony debet może owocować również oddaniem długu do firmy windykacyjnej, a nawet wejście na drogę postępowania sądowego.

Zalety debetu na koncie

Debet na koncie, to dla wielu osób rozwiązanie, które może pomóc przetrwać od wypłaty do wypłaty w nieoczekiwanej sytuacji. Niewątpliwym atutem debetu w koncie jest to, że można go wykorzystać w dowolnej chwili. Produkt jest dosyć łatwo dostępny ze względu na niezbyt wysokie kwoty debetu. Jest on łatwy do spłacenia nawet przy wykorzystaniu całej kwoty. Do plusów zaliczyć można także niskie koszty tego produktu.

Debet na koncie - podsumowanie

Debet w koncie to rozwiązanie, które pomocne w trudnej sytuacji finansowej. Możliwość zrobienia zakupów za niewielką kwotę, przy braku własnych środków to zapewnienie spokoju klientom. Debet cechuje się niskimi kwotami oraz niskimi kosztami utrzymania usługi. Praktycznie każdego, kto posiada jakiekolwiek regularne wpływy na konto stać na to, aby debet uruchomić. Powszechność tego rozwiązania też nie pozostaje niezauważona. Prawie każdy bank oferuje możliwość otworzenia debetu do podstawowego rachunku bankowego.

Często zadawane pytania

Debet na koncie a śmierć właściciela?
Debet na koncie to produkt, który w momencie wykorzystania części środków staje się długiem. Jeśli taki dług został zaciągnięty, a właściciel konta zmarł, to spłata debetu przechodzi wraz z pozostałymi długami na spadkobierców.
Debet na koncie a zajęcie komornicze?
Egzekucja komornicza, w normalnych warunkach nie może sięgać po środki z debetu. Jednak w sytuacji, gdy wierzyciel dochodzi egzekucji zadłużenia ze środków innych, niż te na rachunku dłużnika, to w sytuacji gdy komornik nie znajdzie innych środków, może sięgnąć po te w ramach przyznanego debetu.
Kiedy debet na koncie jest lepszy od karty kredytowej?
Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od produktu. Karta kredytowa i jej działanie bardziej zbliżone jest do kredytu odnawialnego, aniżeli do debetu. Jedno i drugie co prawda korzysta ze środków banku, które przyznane w ramach danego produktu. Jednak karta kredytowa zwykle posiada wyższy limit maksymalny, spłata następuje w ratach. Debet zwykle opiewa na niewielkie kwoty i spłacany jest jednorazowo.
Czym się różni debet na koncie od limitu odnawialnego?
Jedno i drugie to produkt kredytowy. Różnią się jednak od siebie. Limit odnawialny, zwany także kredytem odnawialnym działa jak typowa pożyczka gotówkowa. W zależności od ilości wykorzystanych środków, spłata została rozłożona na raty i jest oprocentowana. Debet to zwykle niewielka kwota, która zostaje spłacona w bezpośrednio kolejnym okresie rozliczeniowym. Jedno i drugie zwykle dostępne jest ponownie dopiero w momencie spłaty aktualnego zadłużenia.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5