3D Secure - co to jest i jak działa?
akredo.plBezpieczeństwo3D Secure - co to jest i jak działa?

3D Secure - co to jest i jak działa?

Unijna dyrektywa dotycząca usług płatniczych PDS2 - Payment Services Directive wprowadziła szereg zmian, które wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń płatności za zakupy internetowe.3D Secure to odpowiedź na wymogi UE i gwarancja bezpiecznych płatności kartą online. Sprawdź jak działa usługa i kiedy jest aktywna.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 25.11.2022 r

Czym jest usługa 3D Secure?

3D Secure to darmowe, dodatkowe zabezpieczenie płatności kartą w Internecie. Aktualnie obowiązuje usprawniona wersja 3D Secure 2.0. Polega ona na podwójnej weryfikacji, wymagającej podania danych z karty płatniczej oraz kodu SMS lub potwierdzenia w aplikacji mobilnej bankowości, aby płatność została zrealizowana.

Jak włączyć 3D Secure? Nie musisz tego robić! Usługa jest aktywna automatycznie! O jego aktywacji decydują banki odpowiadające za transakcję.

Rodzaje 3D Secure

3D Secure 2.0 to zabezpieczenie, które wymaga prostej autoryzacji płatności kartą online. Pierwszy etap weryfikacji wymaga podania numeru karty, daty ważności i kodu CVC2/CVV2 a następnie ponowne potwierdzenie. Proces jest bardzo prosty, a znacznie zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Jak potwierdzić płatność 3D Secure? Możliwe są trzy rodzaje potwierdzenia:

 • w aplikacji mobilnej przez podanie kodu PIN do logowania,
 • przez wpisanie kodu SMS otrzymanego na numer powiązany z naszym kontem bankowym oraz przejście weryfikacji obrazkowej,
 • zalogowanie w bankowości elektronicznej przez serwisie banku i podanie kodu SMS.

Jak działa usługa 3D Secure?

Jest to usługa aktywowana automatycznie przy płatności kartą debetową lub kredytową za zakupy przez Internet, powstałą na skutek dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa usług płatniczych PSD2. Weryfikacja 3D Secure obowiązuje jedynie w sklepach oznaczonych logo VISA lub MasterCard.

Zabezpieczenie 3D Secure może być wykorzystane w płatnościach, ale nie zawsze wymaga przejścia weryfikacji. Zgodnie Dyrektywą PSD2 bank może odstąpić od użycia dodatkowych zabezpieczeń i dowolnie zaakceptować płatność bez użycia 3D Secure.

Ile kosztuje usługa 3D Secure?

Usługa 3D Secure jest darmowa. Wynika to z faktu, że jest to zabezpieczenie aktywowane przez bank - klient nie ma na to wpływu. Odrzucenie weryfikacji zakończyłoby się brakiem opłaty.

Jak zamówić usługę 3D Secure?

Nie możesz zamówić usługi 3D Secure. Ty jako użytkownik karty nie masz wpływu na konieczność weryfikacji płatności z 3D Secure. Musisz jedynie przejść podwójną weryfikację, jedną z wygodniejszych dla Ciebie metod.

Jak reagować na otrzymany kod 3D Secure jeśli nie dokonywaliśmy płatności?

W takiej sytuacji, gdy dosłownie przed chwilą nie próbowaliśmy zapłacić kartą przez Internet (za zakupy czy abonament) koniecznie zgłoś to do działu obsługi klienta swojego banku. Sprawdź czy masz swoją kartę bankową. Nawet jeśli tak, to zastrzeż ją do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Korzyści 3D Secure

Usługa 3D Secure to dodatkowe, darmowe zabezpieczenie płatności online. Podstawową korzyścią jest wysokie zabezpieczenie przed kradzieżą pieniędzy z Twojego konta przez zakupy online. Dzięki 3D Secure same dane z karty nie wystarczą do dokonania zakupu.

Co ważne, usługa 3D Secure jest darmowa! Bank mógłby naliczać prowizję za każdą płatność kartą przez Internet - całe szczęście żaden bank w Polsce tego nie robi!

Kolejna zaleta 3D Secure to prostota weryfikacji. Wystarczy jedno kliknięcie i podanie kodu lub PINu - czasami prosty test weryfikacyjny: przepisanie kodu z obrazka. Zabezpieczenie jest nie do przejścia jeśli nie mamy dostępu do konta w aplikacji mobilnej oraz aktywnego telefonu z numerem przypisanym do rachunku bankowego.

Bezpieczeństwo 3D Secure

3D Secure zwiększa bezpieczeństwo płatności online, a po zastąpieniu pierwszej wersji usługi zwiększyła się także funkcjonalność zabezpieczenia. Dodatkowe potwierdzenie kodem SMS lub PINem lub z wykorzystaniem danych biometrycznych w aplikacji mobilnej banku poprawiła skuteczność ochrony i nie jest uciążliwa.

Przestępcy mogą posiadać dane Twojej karty a dzięki 3D Secure nie uda im się zapłacić nią przez Internet. Dzięki tak prostemu mechanizmowi udało się poprawić jakość płatności kartą online.

3D Secure w polskich bankach

Usługa 3D Secure jest stosowane przy płatności kartą płatniczą z logo Visa lub Mastercard, wydanymi przez wiele banków w Polsce:

 • Alior Bank,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • ING Bank Śląski
 • Inteligo,
 • mBank,
 • Millennium Bank,
 • Pekao,
 • PKO BP,
 • Santander Bank Polska,
 • SGB,
 • VeloBank.

3D Secure - podsumowanie

3D Secure to usługa zwiększająca bezpieczeństwo płatności online. Aktualnie polega to na potwierdzeniu transakcji w aplikacji online - najszybsza i najwygodniejsza metoda weryfikacji. 3D Secure to bardzo podobny proces do działania płatności BLIK, jest to bardzo proste. Klient banku dokonujący płatności kartą online nie ma wpływu na to czy potwierdzenie 3D Secure będzie konieczne. Nie można go wyłączyć, ani obejść - znacznie wyższe bezpieczeństwo.

 

Często zadawane pytania

Czy można wyłączyć usługę 3D Secure?
Nie, nie masz na to wpływu jako klient banku. Wystąpienie weryfikacji zależy od banku i sprzedawcy.
Czy usługa 3D Secure działa 24/7?
Tak, usługa jest aktywna przez całą dobę.
Jakie karty obsługują 3D Secure?
3D-Secure to ochrona płatności internetowych kart Visa i Mastercard.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5