One Click: nowoczesna i wygodna metoda płatności
akredo.plPłatnościOne Click: nowoczesna i wygodna metoda płatności

One Click: nowoczesna i wygodna metoda płatności

Płatności One Click to nowoczesny sposób dokonywania transakcji online, który pozwala na sfinalizowanie zakupu jednym kliknięciem. Po pierwszym wprowadzeniu danych karty debetowej lub kredytowej, są one zapisywane w formie tokenu u dostawcy usługi, co pozwala na szybkie i łatwe dokonywanie kolejnych płatności bez konieczności ponownego wprowadzania danych. Chociaż metoda ta jest zbliżona do bankowości mobilnej, różni się od niej prostotą i mniejszą liczbą wymaganych czynności. Płatności One Click zostały wprowadzone przez Amazon w 1997 roku i od tamtej pory zdobywają coraz większą popularność na świecie, w tym w Polsce. Są one uważane za jedną z najbezpieczniejszych form płatności online, choć, jak każda metoda, niosą pewne ryzyko. Główną zaletą płatności One Click jest oszczędność czasu i wygoda, ale mogą one również stanowić pokusę dla osób dokonujących impulsywnych zakupów. Mimo to, z uwagi na ich liczne korzyści, płatności One Click mają potencjał stać się dominującą metodą płatności online w przyszłości.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 17.05.2023 r

Czym są płatności One Click?

Płatności One Click to nowoczesna metoda płacenia za zakupy online. Płatności One Click ułatwiają i usprawniają procedurę płacenia online. Dzięki płatnościom One Click znacząco uproszczony jest proces samego opłacania transakcji do jednego kliknięcia. Nie musimy już wprowadzać każdorazowo danych do płatności, ale wystarczy nam “jedno kliknięcie” aby sfinalizować płatność z karty debetowej, czy kredytowej.

Jak działają płatności przy pomocy One Click?

Płatności One Click pozwalają na dokonanie płatności za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczą raz wprowadzone dane karty debetowej lub kredytowej, aby móc z niej korzystać za każdym razem. Dane karty zapisane są u dostawcy usług One Click w formie tokenu, który każdorazowo wykorzystywany jest do uregulowania płatności. Wystarczy jedno kliknięcie, po którym zwykle nie ma nawet potrzeby autoryzowania transakcji przez aplikację bankową, czy kody SMS. Oferowane są przez coraz większą liczbę dostawców usług płatności online, jak i dostępne na coraz większej ilości serwisów online. Płatności One Click służą przede wszystkim skróceniu procedury płatniczej i ułatwieniu procesu. Nie musimy przedzierać się każdorazowo przez formularze, które należy uzupełnić. 

Płatności 1-click a mobile banking

One Click oraz bankowością mobilną to dwie różne kwestie, choć nieco do siebie zbliżone. Jak wspomniane już niejednokrotnie w tekście, One Click pozwala robić zakupy poprzez pojedyncze kliknięcie. Bankowość mobilna również pozwala robić szybkie zakupy, ale jednak jest to zwykle więcej czynności. W przypadku One Click tylko pierwsze zakupy, jakich dokonujemy, wymagają od nas wprowadzenia nieco więcej informacji. Każdy kolejny zakup już przebiega tak samo - poprzez One Click. Bankowość mobilna, czyli możliwość dokonywania transakcji dzięki aplikacji mobilnej zawsze wiąże się z większą liczbą czynności, choćby dlatego, że każdorazowo aplikacja wymaga od nas dodatkowego potwierdzenia, dodatkowego uwierzytelnienia, że to faktycznie my dokonujemy płatności.

Jak płacić przy pomocy 1 Click- krok po kroku

Aby płacić przy pomocy 1 Click należy:

    1. Wprowadzić danych swojej karty do bazy danych dostawcy usługi One Click. 
    2. Po wprowadzeniu i zapisaniu danych karty musimy dokonać dodatkowej weryfikacji płatności, potwierdzając, że to faktycznie my dokonujemy transakcji.
    3. Każde następne wykorzystanie metody One Click faktycznie ograniczać się będzie jedynie do potwierdzenia decyzji zakupowej.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy system uzna za stosowne i konieczne, będziemy musieli ponownie potwierdzić swoją tożsamość i samą płatność, przykładowo w aplikacji mobilnej lub za pomocą kodu SMS.

Płatności One Click są bardzo prostą, zarówno w założeniu jak i w użyciu, metodą dokonywania transakcji online. Tylko pierwsze wykorzystanie metody One Click Payment wiąże się z nieco dłuższą procedurą, ale też nie na tyle rozbudowaną, aby nie można było poświęcić kilkunastu sekund.

Rozwój płatności One Click w Polsce i na świecie

1-click pojawił się w 1997 roku roku w postaci patentu zarejestrowanego przez Amazon. W 1999 roku, czyli już dwa lata później “1-click” zostało upublicznione jako znak towarowy Amazonu i tylko Amazon miał prawa do stosowania tej metody płatności. W międzyczasie toczył się spór sądowy między Amazong a Barnes & Noble o wykorzystanie tej samej techniki zakupu. W 2002 roku spór został rozstrzygnięty bez ujawniania szczegółów. Jednak po drodze, bo 2 lata wcześniej, w 2000 roku, Steve Jobs wykupił od Amazon znak towarowy “1-click” za kwotę 1 miliona dolarów, a następnie zastosował tę metodę płatności w iTunes oraz iPhoto. W 2017 roku finalnie wygasł patent Amazonu i od tamtej chwili każdy dostawca usług płatniczych, czy ogólnie ujmując branża e-commerce ma swobodę w stosowaniu metody “1-click”.

Niespełna 6 lat od wygaśnięcia patentu Amazonu metoda 1-click dostępna jest w wielu sklepach online pochodzenia polskiego, jak choćby na serwisie zakupowym Allegro lub dzięki aplikacji GooglePay. Nie ma jednak żadnych danych na temat tego, kto jako pierwszy na polskim rynku wprowadził płatność jednym kliknięciem. W Polsce dominuje zastosowanie szybkiego przelewu elektronicznego. Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych metod płacenia za zakupy jest płatność kartą, przy każdorazowym wprowadzeniu danych karty. Z racji tak dużej popularności właśnie tej metody, wprowadzenie systemu “1-Click”, gdzie nie trzeba za każdym razem wprowadzać danych karty, może okazać się jedną z najlepszych decyzji.

Płatności One Click a konkurencja na rynku – porównanie ze standardowymi metodami

Jak wspomniane w poprzednim akapicie, do najpopularniejszych metod płatności za zakupy online w Polsce należy szybki przelew elektroniczny oraz standardowa procedura płatności kartą. Obie te metody są bez wątpienia nieco bardziej czasochłonne niż metoda “1-Click”.

Szybki przelew elektroniczny wcale nie jest tak szybki, jak by się mogło wydawać. Stosując tę metodę płatności musimy ją wybrać, następnie na liście banków, musimy odnaleźć ten, w którym mamy konto z którego zamierzamy zapłacić. Następnie otworzy się dodatkowe okno przeglądarki z formularzem logowania do swojego banku. Jedyna oszczędność czasu jaka następuje przy tej metodzie, to brak konieczności wprowadzania danych kontrahenta - uzupełniają się automatycznie. POzostaje zatwierdzić przelew bankowy, najczęściej jeszcze dodatkowo uwierzytelniając procedurę kodem SMS lub w aplikacji mobilnej banku.

Wybierając standardową płatności przy użyciu karty kredytowej, czy innej karty umożliwiającej płatności online (musi posiadać kod CVV/CVC), procedura również nie przebiega wcale błyskawicznie. Otworzy się formularz, w którym musimy wprowadzić swoje imię i nazwisko jako właściciela karty, numer karty, numer CVV/CVC, który z kolei dostępny na odwrocie. Niezbędne jest również podanie daty ważności karty. Oczywiście wszystkie te dane zawsze wprowadzamy ręcznie. Po zatwierdzeniu danych zostaniemi poproszeni o dodatkową autoryzację transakcji, czy to poprzez kod SMS, czy aplikację mobilną banku, który jest wydawcą naszej karty.

Metoda “1-Click” oczywiście również wymaga wprowadzenia stosownych danych karty kredytowej, czy innej karty płatniczej jak w przypadku metody płatności kartą. Jednak robimy to tylko raz, gdy pierwszy raz dokonujemy zakupów w danym sklepie. Dzięki metodzie płatności “1-Click, dostawca tego sposobu płatności “zapamiętuje” dane naszej karty i później przekształca je w swoisty token, który wykorzystywany przy następnych transakcjach. Nie musimy wprowadzać znów numeru karty i numeru CVV/CVC, nie trzeba podawać każdorazowo wszystkich danych. Po pierwszym zastosowaniu metody “1-Click” nie musimy już przechodzić tej procedury, bo wystarczy już tylko wybrać odpowiedni sposób płatności, w tym przypadku “1-Click” i jedynie go zatwierdzić. Oczywiście może pojawić się konieczność dodatkowej autoryzacji transakcji, ale to również nie jest czasochłonne, gdyż będzie to zwykła metoda zastosowania kodu SMS, aplikacji mobilnej, czy coraz powszechniejszego - odcisku palca.

Bezpieczeństwo płatności One Click

Nie ma metody, która w 100% zapewni nam bezpieczeństwo płatności online. Nawet każdorazowe wprowadzanie wszystkich danych od zera niesie ze sobą ryzyko, że padniemy przykładowo ofiarą przekrętu z wykorzystaniem nieprawdziwych formularzy, które wcale nie będą należały do sklepu czy dostawcy systemów płatności, ale będą wygenerowane przez internetowych oszustów.

W przypadku płatności “1-Click” choć poziom bezpieczeństwa wyższy niż w standardowych metodach, to również posiada jakiś procent ryzyka. Zawsze istnieje możliwość, że hakerzy dobiorą się do naszych danych. Tutaj jednak posiadamy swoisty komfort, że dane naszej karty nie są zapisane w formularzach sklepu, ale u dostawcy systemów płatności. Sklep nie oferuje odpowiednich certyfikatów, natomiast dostawca płatności, jak choćby PayU, czy Przelewy24, BlueMedia, jak najbardziej. Szczególnie interesować nas powinien certyfikat PCI DSS Level 1, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Siłą rzeczy, korzystanie z metody płatności “1-click” jest jedną z najbezpieczniejszych opcji.

Korzyści i zagrożenia płatności jednym kliknięciem

Bez wątpienia, jak każda metoda płatności, również “1-Click” ma swoje mocne i słabe strony. Do benefitów korzystania z opcji “1-Click” należy duża oszczędność czasu. Oczywiście odczuwalna ona będzie przede wszystkim w przypadku osób, które często robią zakupy w tym samym sklepie online. Jest to również wyjątkowa łatwość w zatwierdzeniu transakcji. Jednak ta łatwość może być również uznana za zagrożenie, zwłaszcza w przypadku osób, które dokonują kompulsywnych zakupów. Oczywiście swoistym zagrożeniem dla tej formy płatności, jak i dla każdej innej, są hakerzy. Mało prawdopodobne, by włamali się do systemów dostawców płatności i skorzystali z tokenów z zapisanymi w nich kartami kredytowymi i płatniczymi. Niestety ryzyko, choć skrajnie niskie, jednak istnieje.

Płatności One Click - podsumowanie

1-Click Payment, czyli system płatności “1-Click” to rewolucja i rewelacja w systemie płacenia online. Możliwość jednorazowego wprowadzenia danych karty dla danego sklepu - przykładowo Allegro, czy Amazon - i wykorzystywania ich przy pomocy zaledwie pojedynczego kliknięcia to niewątpliwe ułatwienie sposobu płacenia i skrócenie czasu na dokonanie transakcji. Choć system jest wyjątkowo łatwy, szybki i bezpieczny nie jest jeszcze tak popularny w naszym kraju jak choćby płatności BLIK, szybki przelew elektroniczny, czy wprowadzanie danych karty za każdym razem gdy robimy zakupy. Jednak szczególne walory i niskie ryzyko związane z wykorzystaniem “1-Click Payment” mają duże szanse stać się numerem jeden pośród metod płatności online.

Często zadawane pytania

Czy płatności 1-click można dokonać tylko urządzeniami mobilnymi?
Nie, płatności one click można dokonywać również innymi urządzeniami.

Komentarze

A
Opinia od:
Ania

Czy opinia była przydatna?

0
Czy One Click i BLIK działają tak samo?2023-05-18 17:00:04
Odpowiedź:
Patrycja Kowalczyk

Czy ta odpowiedź była przydatna?

0
Nie, One Click i BLIK działają w różny sposób. One Click to usługa płatności internetowych, która pozwala klientom dokonywać szybkich i bezpiecznych płatności online za pośrednictwem ich konta bankowego. BLIK to natomiast system płatności mobilnych, który umożliwia klientom dokonywanie szybkich i bezpiecznych płatności za pośrednictwem ich telefonu komórkowego.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5