Trustly
akredo.plPłatnościTrustly - system płatności i przelewów

Trustly - system płatności i przelewów

Trustly to metoda płatności za zakupy internetowe, która nie wymaga zakładania nowego konta i zasilania salda czy korzystania z karty płatniczej. Transakcje, również walutowe, odbywają się bezpośrednio z konta klienta. Sprawdź jak to działa i dowiedz się jak to możliwe!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 05.05.2023 r

Czym jest Trustly?

Trustly to szwedzki produkt fintech, który oferuje system szybkiego realizowania transakcji, opierający się na przelewach bankowych z konta klienta na rachunek sprzedawcy. Płatność odbywa się w ramach szyfrowanego połączenia z bankiem płatnika. Firma oferuje szeroki zakres usług, które cieszą się olbrzymią popularnością - miesięcznie Trustly przetwarza ponad 9 mln płatności.

Jak działa Trustly?

System płatności Trustly zapewnia natychmiastowy transfer gotówki, bez konieczności zakładania konta i wpisywania danych z karty. Trustly wymaga od klientów podania loginu i hasła do bankowości internetowej, a następnie wpisania jednorazowego kodu do potwierdzenia przelewu.

Kontrowersją tej metody jest fakt, że każdy podstawową zasadą bezpieczeństwa konta bankowego w każdym regulaminie jest zachowanie w tajemnicy loginu i hasła do konta. Do płatności Trustly wymagane są właśnie te dane. Z drugiej strony, Trustly jest zgodne z prawem europejskim zgodnie z unijną dyrektywą PSD2, która m.in. poszerza wymagania odnośnie autoryzacji płatności.

Użytkownik nie musi rejestrować się w usługach Trustly i nigdy nie przechowujemy żadnych informacji, za pomocą których można uzyskać dostęp do jego konta bankowego. Trustly korzysta z najwyższego dostępnego standardu szyfrowania, które dopełnia systemy zabezpieczeń stosowane przez banki.

Ile kosztują usługi Trustly?

Klient płacący za zakupy za pośrednictwem Trustly nie płaci nic. Firma pobiera niewielką opłatę od przedsiębiorcy, za zrealizowanie natychmiastowego przelewu. Prowizja od każdej transakcji wynosi ok. 1,9%

Kursy wymiany walut w Trustly

Trustly przeprowadza transakcje w 11 walutach i nie pobiera prowizji za wymianę walut. Transakcja wymiany walut odbywa się po aktualnych kursach proponowanych przez Trustly. Koszt wymiany jest ustalany w czasie rzeczywistym dla każdej pary walutowej.

Jak zrobić przelew w Trustly - krok po kroku

Specyfiką i jedną z największych zalet Trustly jest błyskawiczny proces transakcji, w którym udział klienta jest ograniczony do minimum. Proces jest automatyczny i odbywa się w zabezpieczonym połączeniu Trustly z bankiem klienta. Jak wygląda płatność Trustly?

 1. Przy wyborze metody płatności, wybierz Trustly.
 2. Następnie zostaniesz przekierowany na stronę zaufania, jednak pozostaniesz na stronie sklepu - rozpocznie się szyfrowane połączenie z Trustly.
 3. Wybierz kraj i język, wybierz bank, którym posiadasz konto i podaj dane do logowania: login oraz hasło.
 4. Wybierz rachunek, z którego chcesz dokonać płatności.
 5. Potwierdź płatność kodem SMS, aby dokonać płatności. Na numer powiązany z kontem bankowym otrzymasz wiadomość SMS z kodem, który należy wpisać w wymaganym polu.
 6. Trustly wysyła informację o zrealizowaniu płatności do odbiorcy.
 7. Gotowe! Transakcja zrealizowana.

Ile trwa przelew z Trustly?

Trustly realizuje przelewy natychmiastowe - gotówka jest przekazywana w przeciągu kliku minut. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy przelew nie może być zrealizowany np. z powodu czasowej przerwy w pracy bank lub innych czynników niezależnych.

W razie niepowodzenia transakcji lub długiego czasu oczekiwania na zatwierdzenie transakcji, skontaktuj się ze sprzedawcą i obsługą klienta Trustly.

Jak anulować przelew w Trustly?

Płatności zleconej przez Trustly nie da się anulować bezpośrednio u usługodawcy. Aby uzyskać zwrot pieniędzy za zakupy należy skontaktować się ze sprzedawcą w celu anulowania transakcji. Sklepy internetowe mają uproszczony system do anulowania zamówień przez formularz - kontakt z obsługą sklepu nie jest konieczny.

Bezpieczeństwo Trustly

Wokół kwestii bezpieczeństwa transakcji realizowanych przez Trustly krąży wiele opinii, mówiący o łamaniu standardów bezpiecznego korzystania z konta bankowego. Mimo, że metoda działania Trustly skłania klientów do przekazania danych dostępu do bankowości internetowej, to klienci robią pod wpływem swojej decyzji.

Co więcej, Trustly jest licencjonowaną instytucją płatniczą autoryzowaną i nadzorowaną przez szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego. Instytucja posiada licencję europejskiego dostawcy usług płatniczych zgodną z dyrektywą o usługach płatniczych 2007/64/WE i dyrektywą (UE) 2015/2366 o usługach płatniczych (PSD2).

Trustly zastrzega, że nie przechowuje danych logowania, a każde połączenie z bankiem odbywa się w ramach silnie szyfrowanego połączenia SSL. Dane klienta są wykorzystywane jednorazowo. Każda kolejna transakcja płatnicza wymaga ponownego podania danych i autoryzacji!

Wady i zalety Trustly

Wady:

 • Konieczność podania loginu i hasła do bankowości
 • Usługa niezgodna z regulaminem korzystania z bankowości internetowej w Polsce
 • Negatywne opinie użytkowników

Zalety:

 • Darmowa płatność
 • Transakcja bez zakładania dodatkowego konta
 • Szybka płatność
 • Bezpieczeństwo gwarantowane w ramach europejskich dyrektyw
 • Trustly dociera do różnych branż i dziedzin finansowych
 • Szeroki zakres usług

Trustly - podsumowanie

Trustly to szwedzka instytucja finansowa, wokół której powstała zasłona tajemniczości i rosnącej niepewności, która dotyczy uczciwości tej firmy.

Firma działa zgodnie z prawem europejskim, proponuje konkurencyjne stawki i oferuje szeroki zakres usług przyjmowania płatności w wielu różnych branżach i dziedzinach biznesu. Partnerami usługi m.in. PayPal oraz Skrill - dwie inne, równie popularne usługi finansowe.

Z drugiej strony, użytkownicy portalu TrustPilot oceniają aplikację stosunkowo negatywnie. Ocena w serwisie wynosi 2,4 / 5 gwiazdek. Opinie z ostatnich miesięcy roku 2022 są w znacznej większości negatywne, a klienci skarżą się na problemy z dokonaniem transakcji, a nawet utratę środków.

Często zadawane pytania

Do jakiej kwoty można robić przelewy z Trustly?
Trustly nie stawia limitów jednorazowej transakcji. Limit ten jest ustalany w ramach naszego konta bankowego.
Do ilu walut ma dostęp Trustly?
Trustly obsługuje płatności w 11 walutach.
Czy Trustly ma numer IBAN?
Nie, do realizowania przelewów Trustly wykorzystuje rachunek klienta.
Jak wpłacać pieniądze na konto Trustly?
W Trustly nie zakłada się oddzielnego rachunku do płatności.
Czy Trustly można płacić zbliżeniowo?
Nie, Trustly to usługa przyjmowania płatności online.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5