System oceny ryzyka transakcji getSCORE
akredo.plZadłużeniaBazy dłużnikówSystem oceny ryzyka getSCORE

System oceny ryzyka getSCORE

Szukając informacji o zdolności kredytowej swoich klientów, pożyczkodawcy odwołują się do firm zajmujących się zbieraniem i przetwarzaniem danych na temat wnioskodawców. getScore to baza dłużników współpracująca z KRD celem błyskawicznej oceny zdolności kredytowej polaków.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest getSCORE?

GetScore to platforma powstała we współpracy z Krajowym Rejestrem Długów w celu przetwarzania zebranych przez rejestr danych. Usługi firmy skierowane są do banków i firm pożyczkowych, które chcą przyspieszyć proces oceny wniosków pożyczkowych. GetScore analizuje dane pożyczkobiorcy na podstawie jego historii w KRD, określając jego zdolność kredytową. Głównymi zadaniami getSCORE, czyli systemu wymiany informacji, są ocena ryzyka kredytowego oraz ograniczenie nadużyć finansowych.

Jakie informacje gromadzi Biuro Informacji Kredytowej?

GetSCORE jest platformą wymiany informacji, która przyczynia się do ograniczenia ryzyka kredytowego. Gromadzi zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat pożyczkobiorców:

  • dane klienta,
  • kulturę płatniczą klienta (np. spłatę w określonych terminach),
  • dane wniosków o zobowiązania finansowe,
  • informacje o decyzjach pożyczkowych,
  • dane aktualizacyjne: o przyznaniu pożyczki bądź odrzuceniu wniosku o pożyczkę,
  • historię regulowania zobowiązań finansowych,
  • informacje o aktywnych produktach pozabankowych.

GetSCORE gromadzi informacje o dużo szerszym zasięgu niż dane pochodzące z Biur Informacji Gospodarczej. W systemie wymiany informacji getSCORE znajduje się 7 milionów informacji o zobowiązaniach w KRD BIG SA oraz 91 milionów pobranych raportów dotyczących sytuacji finansowych kontrahentów. getSCORE, w przeciwieństwie do BIK-u, nie wykorzystuje scoringu punktowego. Scoring BIK służy do oceny wiarygodności pożyczkobiorcy. Największy wpływ na ocenę punktową ma kultura płatnicza klienta, która odgrywa również ważną rolę na platformie getSCORE.

Warunki wpisania do getSCORE

Platforma getSCORE gromadzi dane osób, które wnioskują o zobowiązania finansowe w firmach z sektora pozabankowego. To klienci ubiegający się między innymi o:

  • Pożyczki na raty,
  • Pozabankowe karty kredytowe,
  • Chwilówki.

Złożenie wniosku o pożyczkę jest jednoznaczne z umieszczeniem danych pożyczkobiorcy w getSCORE, jeżeli wyrazi on na to wcześniej zgodę. Jeśli decyzja o przyznaniu zobowiązania finansowego będzie negatywna, informacje również zostaną zamieszczone w systemie.

Jak sprawdzić siebie w getSCORE?

GetSCORE to baza, która ściśle współpracuje z KRD, czyli Krajowym Rejestrem Długów. Chcąc sprawdzić jakie dane na nasz temat zebrało getSCORE lub jak nas ocenia, należy złożyć wniosek o raport właśnie do KRD.

Wymaga to rejestracji na stronie krajowego rejestru długów. Po rejestracji wciśnij przycisk ‘sprawdź’ i w odpowiednim polu wpisz swój NIP lub PESEL. Cały proces wyszukiwania informacji o kliencie w bazach nie zajmie dłużej niż kilka minut.

Dane z KRD raz na pół roku pobierzesz za darmo. Częstsze korzystanie z usługi to opłata ok. 7 zł za każdy kolejny raport.

Jak usunąć wpis z getSCORE?

Nie możesz usunąć swoich danych ani z getSCORE, ani z KRD. Na umieszcze danych w systemie wyrażasz zgodę podpisując umowę kredytową lub pożyczkową. Po zamieszczeniu pozostają one w bazie do chwili uregulowania zobowiązania, a więc jego pełnej spłaty lub umorzenia.

Jeżeli getSCORE ma informacje, które są błędne, należy zadzwonić do firmy celem wyjaśnienia sytuacji. Udowodnienie, że obecne w rejestrze informacje są błędne, jest niestety zadaniem dłużnika. Sprawę można skierować również do KRD, ponieważ bazy te dzielą się informacjami.

getSCORE — podsumowanie

GetSCORE to system oceny ryzyka transakcji wykorzystywany przede wszystkim przez firmy pożyczkowe, chcące ocenić rzetelność klienta przed zaproponowaniem mu umowy. Rejestr ten zbiera dane dotyczące zobowiązań pozabankowych oraz pobiera informacje znajdujące się w bratnim KRD, wykorzystując je do oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Aby poprawić swój scoring w bazie należy regularnie spłacać zobowiązania. Zły wynik w getSCORE często wiąże się z odmową ze strony pożyczkodawców.

 

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie getSCORE?
Raport pobierzesz ze strony KRD za darmo raz na pół roku. Częstsze korzystanie z usługi to koszt około 7 zł za każdy raport.
Czy wpis w getSCORE wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Tak. Negatywna historie w rejestrze dłużników znacznie utrudni otrzymanie dofinansowania.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez getSCORE?
Pożyczki bez baz są popularnym produktem finansowym na rynku pozabankowym. Tak długo, jak twój dochód pozwala na spłatę zobowiązania, jak najbardziej da się znaleźć firmę, która udzieli ci wsparcia finansowego.
Jak długo widnieje wpis w bazie getSCORE?
Wpis pozostaje w bazie danych do momentu spłaty lub umorzenia zobowiązania.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5