BIG InfoMonitor

Informacje na temat zobowiązań finansowych trafiają do rejestrów dłużników. Bazy te są wykorzystywane przez banki i firmy pożyczkowe do oceny swoich potencjalnych klientów. Dowiedz się jakie dane na twój temat są przechowywane w rejestrze i jak sprawdzić siebie samego w BIG InfoMonitor.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

BIG InfoMonitor - co to jest?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. prowadzi rejestr dłużników, w którym gromadzi dane na temat zobowiązań kredytowych i pożyczkowych spłacanych w terminie oraz o zadłużeniu osób i firm. Informacje te są następnie udostępniane przez firmę upoważnionym jednostkom na podstawie ustawy od z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

BIG InfoMonitor to jeden z największych i najpopularniejszych rejestrów dłużników. Z jego serwisu pobrano już ponad sto milionów raportów. Wraz z Biurem Informacji Kredytowej S.A. BIG InfoMonitor stanowi część Grupy BIK. Dzięki ich działalności instytucje finansowe mogą z łatwością oceniać zdolność kredytową pożyczkobiorców. Z kolei konsumenci mają możliwość sprawdzenia stanu ich zobowiązań oraz dowiedzieć się, kto sprawdzał informacje na ich temat.

Warunki wpisania do BIG InfoMonitor

W większości przypadków, wpis do BIG InfoMonitor zostaje sporządzony w momencie podpisania umowy kredytowej lub pożyczkowej, gdy instytucja, od której pożyczamy pieniądze, przekazuje informacje na ten temat do rejestru. Taki wpis do bazy danych ma neutralne znaczenie, będąc wyłącznie informacją o istniejącym zobowiązaniu. Z każdą terminową spłatą zobowiązania, informacja ta staje się pozytywna, świadcząc o dobrej etyce kredytobiorcy. Jeżeli zobowiązanie nie jest spłacane, wpis staje się z kolei negatywny, informując potencjalnych pożyczkodawców o niewypłacalności wnioskodawcy.

Wierzyciele mają możliwość wpisania dłużnika do BIG InfoMonitor również, gdy ten przestaje spłacać zobowiązanie, nawet jeśli nie był on wcześniej zgłoszony do rejestru. Wpis tego typu formowany jest na podstawie wniosku. Dłużnik informowany jest o zamiarze stworzenia wpisu z wyprzedzeniem, dostając czas do 30 dni na spłatę zadłużenia. Gdy to nie nastąpi, informacja o zadłużeniu zostaje umieszczona w bazie do chwili jego uregulowania.

Do BIG InfoMonitor można zostać zgłoszonym za dowolny rodzaj długu. Należą do nich między innymi niespłacone:

  • Rachunki za telefon, czynsz oraz media.
  • Alimenty.
  • Mandaty, nawet za jazdę bez biletu.
  • Zaległości orzeczone przez sąd.
  • Wierzytelności windykowane.
  • Kontrakty B2B.

Jak sprawdzić siebie w BIG InfoMonitor?

Aby sprawdzić siebie w BIG InfoMonitor należy założyć konto na serwisie, a następnie pobrać raport ze strony.

Rejestracja w BIG InfoMonitor przebiega poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie głównej. Po jego wypełnieniu klient otrzymuje link aktywacyjny na adres e-mail, który prowadzi do drugiej części formularza: tym razem pytającego o dane osobiste, w tym PESEL oraz dane z dowodu osobistego. Po jego wypełnieniu konieczne jest zamieszczenie skanu dowodu osobistego, który zostanie wykorzystany do weryfikacji konta.

Po zalogowaniu na nowe konto, klient natychmiast ma wgląd do podstawowych danych, jak ilość istniejących wpisów, ich autorzy oraz kwota obecnego zadłużenia. Na mocy ustawy od z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, użytkownik ma prawo pobrać darmowy raport z rejestru dłużników raz na sześć miesięcy. Dodatkowe raporty w BIG InfoMonitor kosztują 10,50 zł.

Jak usunąć wpis z BIG InfoMonitor?

Wierzyciel ma obowiązek usunąć wpis z BIG InfoMonitor w ciągu 14 dni od spłaty zadłużenia. Musi w tym celu poinformować rejestr dłużników. Pożyczkobiorcy, na których temat znajdują się niepoprawne dane w rejestrze, powinni skontaktować się z infolinią firmy aby wyjaśnić pomyłkę.

Pozytywne wpisy również są przetrzymywane w rejestrze do chwili spłaty zadłużenia. Pożyczkobiorca może jednak wyrazić zgodę na ich dłuższe przechowywanie, aby wykorzystać je jako świadectwo dobrej historii kredytowej. Jeżeli wyraziłeś taką zgodę w przeszłości i chcesz ją wycofać, należy skontaktować się z biurem BIG InfoMonitor telefonicznie lub e-mailowo.

BIG InfoMonitor - podsumowanie

Będąc częścią grupy BIK oraz bazą dłużników z ponad dziesięcioletnim stażem, BIG InfoMonitor jest jednym z najbardziej znanych i wartych uwagi rejestrów długów. Firma współpracuje z rzeszą banków i innymi bazami aby gromadzić dane o zobowiązaniach i zadłużeniach kredytobiorców. W ten sposób instytucje finansowe są świadome ryzyka, jakiego się podejmują, obsługując swoich klientów. Chcąc otrzymać wysokie dofinansowanie, warto dbać o swoją ocenę w tej bazie. Osiągnięcie wysokiego scoringu wymaga terminowej spłaty zobowiązań. Na szczęście raport BIG można pobrać za darmo co pół roku, więc łatwo śledzić swój status.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie BIG InfoMonitor?
Jeden raport na pół roku jest darmowy. Dodatkowe kosztują 10,50 zł.
Czy wpis w BIG InfoMonitor wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Tak. Negatywny wpis w BIG InfoMonitor uniemożliwi otrzymanie kredytu od banku.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez BIG InfoMonitor?
Niektóre firmy pożyczają pieniądze na podstawie informacji z innych bazy dłużników lub całkowicie bez baz, w oparciu wyłącznie o zdolność wnioskodawcy do spłaty nowego zobowiązania.
Jak długo widnieje wpis w bazie BIG InfoMonitor?
Wpis w BIG InfoMonitor widnieje do chwili spłaty zadłużenia.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5