Czym jest Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych?
akredo.plZadłużeniaBazy dłużnikówKrajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych jest rejestrem dłużników powstałym w celu rejestrowania opóźnień w płatnościach związanych ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych. Jest to równie istotny rejestr co inne bazy dłużników, a wpis w nim potrafi uniemożliwić uzyskanie kredytu. Prezentujemy charakterystykę organizacji i najważniejsze informacje, jakie powinieneś wiedzieć.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych — co to jest?

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych to prywatna baza dłużników zajmująca się kolekcjonowaniem i udostępnianiem danych odnośnie do długów względem operatorów telekomunikacyjnych.

Poza nadzorowaniem terminowej spłaty zobowiązań, KIDT oferuje firmom możliwość uzyskania certyfikatu wiarygodnego przedsiębiorstwa. Dokument ten ma świadczyć o niezawodności firmy w spełnianiu swoich zobowiązań, jak i o jakości firm telekomunikacyjnych.

Warunki wpisania do KIDT

Aby wpisać konsumenta do rejestru Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych, jego zadłużenie musi przekroczyć kwotę 200 zł, a od terminu spłaty musiało minąć 30 dni. Po tym czasie dłużnik musi otrzymać wezwanie do zapłaty z groźbą wpisu do bazy KIDT w przypadku dalszej zwłoki. Dopiero 30 dni od wezwania do zapłaty dłużnik zostanie wpisany do rejestru. Cały proces trwa więc minimum dwa miesiące.

Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca, kwota zadłużenia musi przekroczyć sumę 500 zł aby można było sporządzić wpis. Jeżeli wierzyciel posiada tytuł wykonawczy, kwota oraz okres zaległości w spłacie nie mają znaczenia. Jeżeli wezwanie do zapłaty zostało wysłane po uzyskaniu tytułu wykonawczego, dłużnik ma tylko 14 dni na uregulowanie płatności przed powstaniem wpisu w bazie.

Jak sprawdzić siebie w KIDT?

Dane w serwisie KIDT dostępne są dla każdego, kto posiada konto. W tym celu należy udać się na stronę oferty w serwisie, po czym wejść w zakładkę “klient indywidualny”. Tam znajduje się formularz rejestracji, który należy wypełnić, podając swój adres do korespondencji, w tym miejsce zamieszkania i kod pocztowy. Po założeniu konta konieczne będzie również przejście weryfikacji poprzez udostępnienie zdjęcia dowodu osobistego. Darmowy raport można pobrać raz na pół roku. Każdy dodatkowy kosztuje 10,50 zł.

Jak usunąć wpis z KIDT?

Wpis w KIDT zostaje usunięty automatycznie po spłacie należności. Może on zostać usunięty również, jeżeli wierzyciel nie zaktualizuje jego stanu przez 3 lata, jednak nie wcześniej, niż 10 lat po wprowadzeniu informacji do bazy danych.

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych - podsumowanie

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych chroni konsumentów, przedsiębiorców oraz dostawców telekomunikacyjnych przed nieuczciwym zachowaniem klientów poprzez dostarczanie informacji o nierzetelnych zachowaniach dłużników. Przedsiębiorstwa, które mogą pochwalić się dobrą historią spłaty zobowiązań telekomunikacyjnych, mogą uzyskać od rejestru certyfikat udowadniający ich wiarygodność jako partnerów biznesowych.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie KIDT?
Raz na pół roku za darmo. Dodatkowe raporty 10,50 zł.
Czy wpis w KIDT wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Tak. Dłużnik wpisany do rejestru Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych może napotkać trudności w uzyskaniu kredytu lub pożyczki.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez KIDT?
Tak. Wiele firm udostępnia pożyczki bez baz, w przypadku których twój przychód będzie grał jedyną rolę w ocenie zdolności kredytowej.
Jak długo widnieje wpis w bazie KIDT?
Wpis pozostanie w bazie do spłaty zadłużenia lub co najmniej 10 lat.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5