Baza pośrednicząca Credit Check

Credit Check

Pośród ofert pożyczkowych można często napotkać się z wymogiem pozytywnego przejścia weryfikacji Credit Check. Jak się okazuje, nie jest to nowa baza danych, a system, który zbiera informacje między innymi z KBIG, aby usprawnić proces weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Tłumaczymy, czym zajmuje się ta instytucja.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Credit Check — co to jest?

Credit Check jest systemem pośredniczącym wymianie danych między pożyczkodawcami i bazami dłużników, pozwalający na błyskawiczną i bezpieczną ocenę zdolności kredytowej wnioskodawców.

System został stworzony przez firmę CRIF we współpracy z Krajowym Biurem Informacji Gospodarczej oraz licznymi firmami pożyczkowymi. Wspólnie, organizacje te dzielą się danymi za pośrednictwem Credit Check, sprawdzając swoich konsumentów. Działanie systemu opiera się na trzech modułach:

  • Dostęp do pozytywnych i negatywnych danych zwartych w KBIG
  • Moduł pożyczkowy, który rozszerza dostępne w KBIG informacje o dodatkowe dane, takie jak ilość i wartość zobowiązań klienta lub obecność opóźnień w spłacie krótszych niż 60 dni.
  • Moduł antyfraudowy, który weryfikuje wnioski i dostarcza dane, które pomagają ocenić prawdopodobieństwo próby wyłudzenia pożyczki.

Warunki wpisania do Credit Check

Po pierwsze, w systemie Credit Check widoczne są wszystkie osoby, które są obecne w KBIG. Dotyczy to zarówno pozytywnych wpisów o terminowo spłaconych pożyczkach, jak i zaległościach dłużników.

Ponadto Credit Check kolekcjonuje informacje o zaciągniętych zobowiązaniach, ich sumarycznej wysokości, oraz krótkoterminowych opóźnieniach w spłacie. Informacje te przechowywane są w systemie przez trzy lata.

Jak sprawdzić siebie w Credit Check?

Credit Check umożliwia wymianę danych między firmami pożyczkowymi oraz windykacyjnymi. Z serwisu nie może korzystać konsument. Zamiast tego, swoje dane należy sprawdzić w rejestrze dłużników Krajowego Biura Informacji Gospodarczej KBIG. Zawarte w nim informacje stanowią trzon raportu udostępnianego przez Credit Check.

Jak usunąć wpis z Credit Check?

Informacje, które zbiera Credit Check, są przechowywane przez okres trzech lat. Wpisy dotyczące zobowiązań obecnych w KBIG pozostają w bazie do momentu ich spłaty. Mogą również zostać usunięte, jeżeli wpis widniał w bazie od co najmniej 10 lat i nie był aktualizowany przez przynajmniej 3 lata.

Credit Check — podsumowanie

Credit Check jest pośrednikiem umożliwiającym szybki i bezpieczny transfer informacji między firmami pożyczkowymi i bazą KBIG. Nie stanowi on oddzielnego rejestru dłużników. Zamiast tego, współpracuje z licznymi pożyczkodawcami aby umożliwić im łatwą ocenę zdolności kredytowej konsumentów. Dodatkowo system pomaga w identyfikacji prób wyłudzenia kredytu, chroniąc konsumentów, jak i firmy pożyczkowe.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie Credit Check?
Aby sprawdzić bazę Credit Check, należy pobrać raport z KBIG. Raz na pół roku można to zrobić za darmo.
Czy wpis w Credit Check wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Jeżeli Credit Check wyda złą opinię o wnioskodawcy, zostanie mu odmówiony kredyt w większości współpracujących firm.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez Credit Check?
Istnieją regularnie dostępne pożyczki bez baz, w ramach których klient nawet z negatywną opinią w którejś bazie może otrzymać dofinansowanie. W ocenie możliwości klienta najważniejszy jest miesięczny dochód, pozwalający ocenić zdolność do spłaty zobowiązania.
Jak długo widnieje wpis w bazie Credit Check?
Dane zbierane przez sam Credit Check przetrzymywane są przez okres 3 lat.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5