Czym zajmuje się Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej?
akredo.plZadłużeniaBazy dłużnikówKrajowe Biuro Informacji Gospodarczej

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej

Chcąc sprawdzić zdolność kredytową wnioskodawców, bank i firmy pożyczkowe sprawdzają informacje w bazach dłużników. Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej jest jednym z najstarszych rejestrów w Polsce. KBIG udostępnia specjalny scoring obliczany na podstawie historii kredytowej konsumentów. Warto zapoznać się z tą instytucją oraz dowiedzieć, jak sprawdzić swój scoring w KBIG.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej- co to jest?

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej to prywatny rejestr dłużników, który powstał w 2003 roku. Firma zbiera informacje o zobowiązaniach i zadłużeniach zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Od 2013 roku, poza zbieraniem danych o zadłużeniach, KBIG wylicza również scoring używany do określenia zdolności kredytowej poszczególnych konsumentów. Zgodę na przetwarzanie i przekazywanie scoringu wydał organizacji minister gospodarki. Dzięki swoim usługom KBIG chroni zarówno banki, jak i konsumentów przed zawarciem ryzykownych umów kredytowych.

Warunki wpisania do bazy KBIG

Pożyczkobiorcy mogą zostać wpisani do rejestru dłużników KBIG na wniosek wierzycieli. Zgłoszenie często jest motywowane powstaniem zadłużenia z uwagi na zaległości w spłacie długów. Zgłoszenie może również być dokonane na wniosek klienta, jeżeli skutecznie spłaca on zobowiązanie, jako świadectwo jego nienagannej historii kredytowej.

Pozytywne wpisy mogą zostać stworzone, jeśli zobowiązanie zostało uregulowane w terminie lub z opóźnieniem krótszym od 30 dni, a od chwili jego spełnienia nie minął rok.

Warunki sporządzenia negatywnego wpisu w bazie KBIG prezentują się następująco:

  • Dłużnik zalega z zobowiązaniem co najmniej miesiąc.
  • Łączna kwota zobowiązań wobec wierzyciela wynosi 200 zł brutto- w przypadku konsumentów lub 500 zł w przypadku firm.
  • Minęło 30 dni od wysłania do dłużnika wezwania do zapłaty, informującego o zamiarze wpisania go do bazy dłużników KBIG w przypadku nieuregulowania należności, niezależnie od tego, czy dłużnik odebrał tę wiadomość.

Jeżeli wierzyciel zaopatrzy się w tytuł wykonawczy, wpis do bazy może nastąpić już 14 dni po wysłaniu wezwania do zapłaty.

Jak sprawdzić swoje dane w bazie KBIG?

Dane na swój temat w KBIG można sprawdzić, wysyłając listownie wniosek o założenie konta w serwisie, aby pobrać z niego dane, lub osobiście w siedzibie firmy. Biuro KBIG znajduje się przy ul. Lublańskiej 38 w Krakowie. Jest ono czynne godzinach od 9:30 do 11:00 od poniedziałku do piątku.

Wniosek o założenie konta dostępny jest na stronie internetowej w zakładce “informacje o sobie”. Po wypełnieniu wniosku należy wysłać go do firmy pocztą, po czym otrzymasz list zwrotny z danymi do logowania w serwisie.

Raz na sześć miesięcy można pobrać raport KBIG za darmo. Dodatkowe sprawdzenie informacji poza tym okresem wymaga jednorazowej opłaty 9 zł lub zakupu abonamentu miesięcznego za 150 zł.

Jak dodać wpis o kimś do KBIG?

Aby dodać wpis do bazy KBIG, należy zarejestrować się w serwisie, uprzedzić dłużnika o swoich zamiarach, oraz złożyć stosowny wniosek do firmy.

Rejestracja w serwisie przebiega poprzez wysłanie listownie wniosku o założenie konta. Po otrzymaniu konta, mamy możliwość wysłania kolejnego dokumentu, tym razem zlecającego dopisanie dłużnika do rejestru. Wszystkie wnioski dostępne są na stronie internetowej Krajowego Biura Informacji Gospodarczej. Dokumenty można wypełnić również osobiście w biurze KBIG.

Wysyłając wniosek należy jednocześnie wysłać informacje do dłużnika o zamiarze wpisania go do bazy KBIG. Wpis w bazie powstanie, jeżeli ten przez 30 dni od wysłania zawiadomienie nie spłaci długu. Jeżeli wierzyciel dysponuje wnioskiem egzekucyjnym, czas ten zostaje skrócony do 14 dni.

Jak usunąć wpis z KBIG?

Informacje na temat zadłużeń zostają usunięte z bazy KBIG po ich spłacie. Warto w tym celu wysłać list przypominający o usunięciu wpisu z bazy. Gdy to zrobimy, wierzyciel ma obowiązek zlecić wykasowanie raportu z KBIG w przeciągu 14 dni. Jeżeli w bazie został zamieszczony błędny wpis na nasz temat, należy osobiście poinformować biuro o błędzie i udowodnić jego nieprawidłowość.

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej - podsumowanie

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej KBIG to rejestr dłużników o znacznym stażu na rynku. Znajdują się w nim informacje na temat zobowiązań zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Jego cechą wyróżniającą jest dostęp do specjalnie opracowanego scoringu, oceniającego zdolność kredytową osób znajdujących się w rejestrze.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie KBIG?
Raz na sześć miesięcy pobranie raportu jest darmowe. Kolejne raporty kosztują 9 zł.
Czy wpis w KBIG wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Obecność w bazie dłużników uniemożliwi uzyskanie kredytu od banku oraz wielu firm pożyczkowych.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez KBIG?
Tak. Liczne firmy pożyczkowe udostępniają pożyczki bez baz. Ich oferta oparta jest wyłącznie o twoją obecną zdolność kredytową.
Jak długo widnieje wpis w bazie KBIG?
Wpis pozostaje w bazie do spłaty zadłużenia.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5