Czym zajmuje się Bankowy Rejestr?

Bankowy Rejestr

Bankowy Rejestr zbiera informacje na temat dłużników kredytowych, którzy nie spłacają swoich zobowiązań wobec instytucji bankowych. Nie uświadczysz w nim informacji na temat niespłaconych pożyczek pozabankowych. Warto jednak się z nim zapoznać, ponieważ bardzo łatwo można zostać wpisanym do rejestru Związku Banków Polskich.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Bankowy Rejestr — co to jest?

Bankowy Rejestr jest bazą dłużników stworzoną przez Związek Banków Polskich. Instytucja zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem danych o dłużnikach, którzy posiadają przeterminowane zobowiązania względem banków.

Gromadzone są w nim dane identyfikacyjne, takie jak:

  • Imię i nazwisko osoby.
  • Nazwa firmy.
  • Adres.
  • PESEL.
  • NIP.
  • REGON.
  • Kwota zadłużenia.
  • Okres trwania zadłużenia.

Informacje te pozwalają bankom rozpoznać nierzetelnych klientów pożyczkowych i odmówić udzielenia zobowiązań osobom, które nie są zdolne do ich spłaty. Jednocześnie rejestr pozwala na dostosowanie warunków kredytu do ryzyka związanego z klientami o nieprzychylnej historii kredytowej.

Warunki wpisania do Bankowego Rejestru

Wbrew pozorom bardzo łatwo znaleźć się w bankowym rejestrze ZBP. Trafiają do niego osoby fizyczne, których zobowiązanie jest przedawnione o minimum dwa miesiące i wynosi ponad 200 zł. Tak więc już po chwili nieuwagi kredytobiorca może znaleźć się na listach bazy dłużników, uniemożliwiając zdobycie kredytu przez najbliższy okres. W przypadku przedsiębiorstw sytuacja wygląda podobnie, z tym wyjątkiem, że kwota zadłużenia musi wynosić minimum 500 zł.

Należy pamiętać, że Bankowy Rejestr zbiera dane o zadłużeniach względem banków, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych. Do rejestru nie trafią jednak informacje na temat niespłaconych zobowiązań w instytucjach pożyczkowych, czy związane z zaległymi opłatami za media lub mandatami.

Jak sprawdzić swoje dane w bazie Bankowy Rejestr?

Jedynym sposobem na sprawdzenie danych w Bankowym Rejestrze jest wejście na stronę internetową Związku Banków Polskich. Znajdują się tam dane kontaktowe, na które można wysłać wniosek o udostępnienie danych, oraz link do elektronicznego systemu wnioskowania BOK KLIENT, który umożliwia wysłanie prośby zdalnie.

Raz na 6 miesięcy możliwe jest pobranie darmowego raportu z bazy. Dodatkowe raporty kosztują 10 zł przy odbiorze osobistym w BOK lub droga elektroniczną z e-podpisem, lub 18 zł, jeśli poprosimy o wysłanie raportu na wskazany adres listem poleconym.

Jak dodać wpis o kimś do Bankowy Rejestr?

Wpisy do bazy dodawane są tylko przez banki, gdy zalegamy ze spłatą zobowiązania ponad 60 dni. Bank powinien wysłać nam zawiadomienie z ostrzeżeniem zamiaru zamieszczenia informacji w bazie przynajmniej miesiąc przed jego sporządzeniem.

Jak usunąć wpis z Bankowy Rejestr?

Wpis w Bankowy Rejestr zostaje usunięty pięć lat po spłacie zobowiązania, którego dotyczyło. Mamy możliwość wysłania do banku pisma z prośbą o wcześniejsze usunięcie wpisu, nie jest on jednak zobowiązany do udzielenia na to zgody.

Bankowy Rejestr — podsumowanie

Bankowy Rejestr jest mało znaną ale bardzo istotną bazą dłużników, ponieważ obsługują ją same banki. Aby znaleźć się na liście nadzorowanej przez ZBP wystarczy chwila nieuwagi, a konsekwencją może być utrata możliwości zaciągnięcia kredytów na okres nawet pięciu lat. Informacje zbierane w bazie nie dotyczą pożyczek pozabankowych, tak więc ich klienci nie muszą się martwić o wpis do bankowego rejestru, jeśli w przeszłości napotkali problemy ze spłatą zobowiązania.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie Bankowego Rejestru?
Raz na pół roku pobranie raportu jest darmowe. Kolejne raporty kosztują od 10 do 18 zł.
Czy wpis w Bankowym Rejestrze wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Tak. Bycie zadłużonym w Bankowym Rejestrze uniemożliwi zdobycie kredytów w bankach lub znacznie pogorszy warunki, jakie te zgodzą się nam zaoferować.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez Bankowego Rejestru?
Tak. Wiele firm pożyczkowych nie sprawdza bankowego rejestru, choć mogą uzyskać informacje na jego temat również za pośrednictwem BIG InfoMonitor. Ponadto istnieje wiele wyspecjalizowanych ofert pożyczek bez.
Jak długo widnieje wpis w Bankowym Rejestrze?
Wpis pozostaje w bazie przez pięć lat po spłacie zadłużenia.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5