Czarna lista dłużników

Czarna lista dłużników

Niespłacanie długów wprowadza ryzyko, że kredytobiorca znajdzie się na tzw. czarnej liście, co uniemożliwi mu zdobycie nowego dofinansowania. Czy faktycznie tak jest? Wyjaśniamy, jakie są konsekwencje wpisu w rejestrze dłużników i czym jest tak zwana “czarna lista”.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 21.12.2022 r

Czym jest czarna lista dłużników?

Jako czarną listę określa się dłużników w rejestrze Biur Informacji Gospodarczej. Istniejące w Polsce rejestry dłużników zbierają informacje o przedawnionych spłatach rat. Banki oraz pożyczkodawcy nie zgadzają się udzielać pieniędzy osobom na czarnej liście z przekonaniem, że skoro nie spłacają jednego kredytu, nie spłacą i kolejnego.

Kto i za co może trafić na czarną listę dłużników?

Na czarną listę dłużników trafi każdy, kto nie spłaca swoich zobowiązań w terminie. Dotyczy to zarówno konsumentów, jak i firm. W rzeczywistości, w rejestrze pojawimy się już wtedy, gdy podpiszemy umowę kredytową.

Mówiąc o wpisach do listy dłużników, należy wyróżnić wpis ogólny oraz wpis negatywny. Każdy, kto skorzysta z usługi kredytowej lub pożyczkowej, zostaje umiejscowiony w bazach Biura Informacji Gospodarczej. Gdy wnioskujemy o nową pożyczkę czy leasing, przyszły wierzyciel może dowiedzieć się z bazy, że posiadamy lub w przeszłości mieliśmy jakieś zobowiązanie. Dowie się on, że spłacamy należności w terminie oraz jak doświadczeni jesteśmy w pożyczaniu. Nieskazitelna historia kredytowa będzie nawet działać na naszą korzyść.

Potoczny wpis na czarną listę odnosi się do sytuacji, gdy nasz informacje na nasz temat w bazie wykazują zaległości w spłacie zobowiązań. Wierzyciel musi poinformować nas o intencji zamieszczenia takiej informacji w bazie, od czego możemy spróbować się odwołać.

Mówiąc o czarnej liście, rozmówcy zwykle odnoszą się do rejestrów BIG, BIK i KRD. Trafiają do nich dłużnicy kredytowi i pożyczkowi, którzy nie regulują rat za posiadane zobowiązania. Istnieją jednak też inne rejestry, które zbierają informacje o zaległości w opłatach za media czy niespłaconych mandatach. Obecność w dowolnej bazie dłużników znacznie zmniejsza nasze szanse na otrzymanie dofinansowania.

Jak sprawdzić czarną listę dłużników?

Każdy może sprawdzić, czy widnieje w danej bazie dłużników. W tym celu wystarczy wejść na stronę wybranej bazy i zażądać wydania raportu. Raz na pół roku mamy prawo otrzymać taką informację za darmo, choć płacąc za usługi rejestru, możemy generować raporty częściej i otrzymywać dodatkowe analizy.

Niestety przeciętny konsument nie może sprawdzić, czy inne osoby znajdują się w rejestrach dłużników. Taką zdolność mają wyłącznie banki oraz instytucje pożyczkowe, którzy analizują historię kredytową swoich klientów.

Konsekwencje obecności na czarnej liście dłużników?

Obecność na czarnej liście dłużników zdradza potencjalnym pożyczkodawcom, że nie spłacamy swoich zobowiązań w terminie. Konsekwencją tego jest odmowa przyznania kredytu czy pożyczki u większości instytucji finansowych. Nasz wybór zostaje ograniczony do pożyczkodawców, którzy nie zwracają uwagi na historię kredytową lub udzielają dofinansowania z poręczycielem.

Nie znajdziemy w tej grupie banków, a wyłącznie specjalistyczne firmy pożyczkowe. Z uwagi na duże ryzyko związane z takim świadczeniem, kredytobiorca musi wykazać się wyższym dochodem niż zwykle, aby przekonać firmę do udzielenia pożyczki. Tego typu świadczenia są zwykle również droższe.

Jak usunąć dane dłużnika z czarnej listy dłużników?

Usunięcie dłużnika z czarnej listy następuje wyłącznie na życzenie pożyczkodawcy. Może to mieć miejsce w wyniku spłaty lub umorzenia zobowiązania. Kredytodawca ma 14 dni na zlecenie usunięcia wpisu z bazy dłużników od dnia spłaty zobowiązania. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu grzywna nawet do 30 000 zł. Proces ten przebiega tak samo, jak wpisanie dłużnika do bazy — po prostu wysyłamy do biura informacje, że dłużnik uregulował przeterminowane należności.

Czarna lista dłużników - podsumowanie

Czarna lista dłużników to nic innego jak wpis w rejestrze dłużników. To potoczne określenie, które odnosi się zwykle do najpopularniejszych baz dłużników, które niemal wszystkie instytucje finansowe mają na oku. Jeżeli znajdziemy się na takiej liście, napotkamy ogromne trudności, próbując zdobyć dofinansowanie.

Często zadawane pytania

Jakie rejestry dłużników mogą wpisać na czarną listę dłużników?
Za czarną listę uważa się wpisy w BIG, BIK oraz KRD. Są to największe i najpopularniejsze rejestry dłużników.
Jaka jest minimalna kwota długu by zostać wpisanym na czarną listę dłużników?
Jest to 200 zł w przypadku konsumentów oraz 500 zł dla przedsiębiorstw.
Czy po umorzeniu długu wpisy automatycznie znikną z czarnej listy dłużników?
Nie, wierzyciel musi najpierw zgłosić, że dług został spłacony. Ma na to dwa tygodnie.
Czy po przedawnieniu długu wpisy automatycznie znikną z czarnej listy dłużników?
Nie. Dłużnik musi zwrócić wierzycielowi uwagę, że zobowiązanie stało się przedawnione, domagając się jego usunięcia z rejestru. Nie musi on wyrażać zgody ponieważ przedawniony dług nie wygasa. Dłużnik po prostu nie jest już zobowiązany do jego spłaty.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5