Czym jest Bitcoin?
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyNajważniejsze informacje o Bitcoin?

Najważniejsze informacje o Bitcoin?

Bitcoin jest najważniejszą światową kryptowalutą. Pomimo że nagłówki w prasie i serwisach internetowych często wspominają o tym wirtualnym pieniądzu, niewiele osób wie, jak on funkcjonuje. Zobacz, czy wciąż warto inwestować w Bitcoin i jak zacząć swoją przygodę z tą kryptowalutą.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 25.11.2022 r

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin (BTC, w dosłownym tłumaczeniu „bitmoneta”) jest pierwszą komercyjną kryptowalutą i zarazem tą, która osiągnęła największy sukces. Wprowadzoną ją do powszechnego użytku w 2009 roku. Jej wynalazcą jest osoba (bądź grupa osób), ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin działa na podstawie technologii P2P (peer-to-peer). Jest to rodzaj sieci, w której wszyscy użytkownicy posiadają takie same uprawnienia i nie jest potrzebne pośrednictwo serwera.

Zaletą dokonywania płatności za pomocą Bitcoinów jest fakt, iż transakcje z wykorzystaniem owej kryptowaluty odbywają się bez pośrednictwa banków i nie podlegają standardowym limitom finansowym. Dla wielu użytkowników, płatności za pomocą kryptowaluty stały się niezwykle wygodną alternatywą dla standardowych kart kredytowych i płatniczych, a przede wszystkim, dla drogich przelewów międzynarodowych. Operacje przesyłu Bitcoina również są płatne, ale ich koszt jest wyraźnie niższy od bankowych przelewów zagranicznych.

Dla wielu osób Bitcoin jest wykorzystywany nie ze względu na jego praktyczność, ale wartość spekulacyjną. Jego kurs może niespodziewanie wzrosnąć lub zmaleć w krótkim czasie. W początkach swojego istnienia Bitcoin był praktycznie bezwartościowy. Pierwsza ‘normalna’ wycena miała miejsce w 2010 roku, gdy był wart 8 centów. Zainteresowanie Bitcoinem wzrosło wtedy w związku z kryzysem gospodarczym, gdyż jako waluta o ograniczonej podaży miał stać się dobrą alternatywą wobec złota.

Jak można korzystać z Bitcoinów?

Do korzystania z Bitcoinów konieczne jest posiadanie portfela kryptowalut. Może on przyjmować formę oprogramowania na komputerze czy smartfonie, ale też dedykowanego portfela fizycznego, który zazwyczaj jest specjalnym pendrivem. Instalacja portfela na komputerze jest bardzo prosta — wystarczy zainstalować go tak, jak każdy inny program i nadać hasło. Portfele sprzętowe (fizyczne) pozwalają na dokonywanie transakcji Bitcoinem po podłączeniu do innego urządzenia i podaniu PIN-u. Najlepiej jest zaopatrzyć się w portfel, który po podaniu hasła pozwoli na odzyskanie pieniędzy w razie utraty lub uszkodzenia sprzętu.

Kolejną opcją na przechowywanie kryptowalut są giełdy. Dedykowane do obsługi kryptowalut giełdy pozwalają na dokonywanie operacji płatniczych i handel kryptowaluta z dowolnego miejsca na świecie. Do korzystania z nich konieczne jest podanie danych osobowych przy rejestracji, zupełnie tak, jak w banku czy innej instytucji finansowej. Giełdy Bitcoin, choć są popularne bo umożliwiają spekulację na kursie kryptowalut, to nie są aż tak bezpieczne, jak portfele. Zgromadzone na nich środki nie są w żaden sposób gwarantowane i w przypadku np. bankructwa giełdy odzyskania pieniędzy należy dochodzić na drodze cywilnej.

Skąd bierze się bitcoin?

W chwili gdy pieniądze standardowych walut są drukowane przez banki krajowe, Bitcoiny tworzą zaangażowani członkowie sieci, w procesie często nazywanym kopaniem bitcoinów (bitcoin mining).

Kopanie bitcoinów polega na weryfikacji transakcji między dwoma członkami sieci przez osobę trzecią, która pobiera niewielkie wynagrodzenie z transakcji oraz generuje nowy bitcoin. Jest to tymczasowy stan rzeczy, ponieważ algorytm ogranicza ilość bitcoinów, jaka może być wygenerowana do 21 milionów. Liczba ta powinna zostać osiągnięta w 2140 roku. Od tego momentu, nagroda za weryfikację transakcji będzie stanowić wyłącznie opłatę między osobami dokonującymi wymiany.

Aby zweryfikować transakcję, maszyna używana do kopania musi rozwiązać zadanie obliczeniowe wygenerowane przez algorytm dla danej wymiany. Zadania te są niesamowicie skomplikowane, przez co jedyną szansą na ich rozwikłanie jest wykorzystanie maszyny o ogromnej mocy obliczeniowej. Z tego powodu do efektywnego kopania potrzebny jest niezwykle silny komputer oraz duże ilości prądu. Im silniejsza maszyna, tym więcej obliczeń może wykonać w ciągu sekundy. Zwiększa to szansę, że uda się jej rozwiązać szyfr bloku transakcji i zatwierdzić go w sieci blockchain.

Zagadnienia które muszą rozwikłać maszyny podłączone do sieci stają się coraz trudniejsze, im więcej osób dołącza do systemu. Prowadzi to do rosnących wymagań sprzętowych, przez co kopanie BTC samemu już się nie opłaca. Zajmują się tym obecnie zrzeszone grupy ludzi oraz osoby z dostępem do bardzo zaawansowanego sprzętu.

Ile kosztuje Bitcoin?

Cena BTC obecnie przekracza dużo ponad 100 000 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że zmienia się ona gwałtownie z dnia na dzień. Jest to spowodowane nowością kryptowalut na rynku. Kraje regularnie sporządzają nowe ustawy regulujące kryptowaluty, chcąc zadecydować o ich roli w ich lokalnej ekonomii. Tworzy to wysoki stopień niepewności, przez który inwestorzy regularnie czują obawy o swoje pieniądze i wycofują się z rynku.

Przez ostatnie kilka lat większość państw pierwszego świata wykazała się pozytywnym nastawieniem do kryptowalut, przez co problem ten powoli zanika. Wartość Bitcoina równie często spada, co szybuje w górę, niejednokrotnie pokonując nowe rekordy wartości. Ma to miejsce przede wszystkim, gdy waluta jest wspierana przez znane osobowości, lub zostaje zaakceptowana przez bardziej popularne serwisy płatnicze, takie jak PayPal.

Planując swoją inwestycję w Bitcoin, warto przeanalizować kurs kryptowaluty w ostatnim czasie i zakupić ją, gdy jest tańsza. Można w tym celu wykorzystać podsumowanie rynków Google, wpisując w wyszukiwarkę hasło takie jak “wartość bitcoin”. Istnieją również dedykowane strony jak polskie e-kursy-walut, czy popularny na całym świecie serwis CoinGecko.

Jak kupić BTC za złotówki?

Jeżeli chcemy dokonać zakupu Bitmonet, możemy skorzystać z kilku możliwości. Część osób dokonuje transakcji w oparciu o ogłoszenia prywatne, z którymi można się zapoznać m.in. na różnego rodzaju forach internetowych, poświęconych tematyce Bitcoina.

Bitcoiny można również kupić na specjalnych, oficjalnie działających giełdach online. Portale tego typu zwykle obligują użytkownika do założenia własnego konta. Zabieg ten ma na celu przede wszystkim znaczne ułatwienie przekazanie waluty obu stronom transakcji. Bitcoiny można tam kupić przez przelew z polskiego banku, czy nawet płacąc kartę płatniczą.

Jeżeli celem zakupu Bitcoinów jest jedynie inwestycyja, a nie traktujemy jej jako faktycznej waluty, to warto skorzystać z oferty przeróżnych platform inwestycyjnych (w tym np. Revoluta), gdzie można nabyć tzw. opcje na Bitcoina, czyli udziały w kryptowalucie, które można wymienić na ‘zwykłe’ waluty, ale nie można nimi płacić w miejscach przeznaczonych do płatności BTC.

Najpopularniejsze serwisy na zakup Bitcoin w Europie to:

 • 4COINS - polski kantor.
 • DigiFinex.
 • eToro.
 • Kraken.
 • Liquid.
 • OKEx.
 • Robinhood.

Jak płacić Bitcoinem?

Aby dokonać płatności w BTC wystarczy wejść w swój portfel, podać adres portfela, na który chcemy przekazać walutę, kwotę i zatwierdzić operację. W podobny sposób przelejemy pieniądze z giełdy kryptowalut czy z kantoru kryptowalutowego. Należy jednak mieć na uwadze, że usługi pośredniczące transakcjom pobierają niewielką opłatę od transakcji. Płacenie za pomocą smartfona jest jeszcze prostsze, gdyż wymaga jedynie zeskanowania kodu QR.

Pożyczki w bitcoinach

Bitcoin jest niezwykle wszechstronną walutą. Nie każdy jest świadom faktu, że za ich pomocą można zaciągnąć nawet tzw. pożyczkę społecznościową. Jest to jeden z niestandardowych rodzajów pożyczek. Niestety bardzo często, tego rodzaju należności nie posiadają stosownych zabezpieczeń i nie możemy mieć pewności, że osoba, z którą podpisujemy umowę, jest wiarygodna.

Przykładem serwisu, na którym można znaleźć atrakcyjne oferty pożyczek w Bitcoinach, może być np. Bitbond, pełniący rolę pośrednika między inwestorami a pożyczkobiorcami. Na stronie można zaciągnąć zobowiązanie nawet do 25 000 USD. Maksymalny okres spłaty zobowiązania wynosi natomiast aż 36 miesięcy.

Czy Bitcoin jest legalny w Polsce?

Tak. Mimo że Bitcoin, jak i inne kryptowaluty nie są rozpoznawane przez polskie prawo jako środek płatniczy, nie istnieją żadne przepisy ograniczające prawo do ich produkcji, nabycia, sprzedaży lub wykorzystania.

Należy jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2019 roku za kryptowaluty płaci się podatek dochodowy. Uzyskane przychody lub poniesione straty w wyniku sprzedaży Bitcoinów należy udokumentować wypełniając PIT-38.

Zalety i wady Bitcoin

Bitcoin nie bez powodu stał się alternatywą wobec tradycyjnych płatności i atrakcyjną inwestycją. Na jego korzyść przemawia:

 • Całkowita decentralizacja — niezależność od wszelkich banków czy rządów.
 • Pełna anonimowość (przy pominięciu giełd kryptowalut).
 • Stosunkowo niskie koszty transferów w porównaniu do przelewów międzynarodowych.
 • Technologia, na której oparty jest Bitcoin jest (jak na razie) w 100% bezpieczna.
 • Samoregulacja — Bitcoiny są ograniczone do 21 milionów, z których 19 milionów zostało wygenerowanych i wprowadzonych do obiegu.

Z kolei jako wady można wymienić:

 • Na rynku pojawiło się wiele kryptowalut z bardziej nowoczesną technologią. Mogą one wyprzeć BTC.
 • Transakcje są płatne i stosunkowo powolne (w stosunku do płatności np. kartą kredytową), a w dodatku będą coraz droższe i wolniejsze.
 • Kurs podlega bardzo dużym wahaniom.
 • To, że obecnie nie da się złamać technologii blockchain, nie znaczy, że nie będzie tego można zrobić w przyszłości.

Bitcoin — Podsumowanie

Bitcoin zapoczątkował nową gałąź rynku technologii finansowych, wprowadzając w obieg pierwszą popularną monetę wirtualną. Jego wartość ulega regularnym wzlotom i upadkom, przez co nie spełnia jeszcze swojej roli jako stabilnej opcji inwestycyjnej i konkurencji dla złota. Ma zamiast tego inne zalety jak trend wzrostu wartości oraz zastosowanie w internetowych transakcjach. Jest to świetny sposób na urozmaicenie swojego portfolio inwestycyjnego, choć prawdopodobnie nie najlepszy wybór dla osób o słabych nerwach.

Często zadawane pytania

Ile wynosi podatek od Bitcoina?
Podatek od Bitcoina wynosi 19%. Oznacza to, że zapłacimy 19% od wysokości przychodów ze sprzedaży Bitcoina pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5