Najważniejsze informacje o Litecoin
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyNajważniejsze informacje o Litecoin

Najważniejsze informacje o Litecoin

Litecoin powstał z marzeniem stworzenia lepszego Bitcoina. W wielu przypadkach faktycznie taki jest: pozwala na więcej transakcji w krótszym czasie i z mniejszym kosztem niż jego pierwowzór. Wciąż jednak na wiele sposobów przypomina najpopularniejszą z kryptowalut. Zobacz, czy jest to inwestycja dla ciebie.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 14.04.2023 r

Czym jest Litecoin?

Litecoin to kryptowaluta znana z szybszych i tańszych transakcji w porównaniu do Bitcoina. Została ona utworzona w 2011 roku przez inżyniera Google, Charlie Lee, jako projekt open source. Jej główna różnica to fakt, że blockchain kryptowaluty zbiera nowe polecenia zapłaty w bloki w odstępach zaledwie dwóch i pół minuty, dzięki czemu te przeprowadzane są częściej i z większą przepustowością niż bitcoin.

Jak można korzystać z Litecoin?

Na obecną chwilę Litecoin jest po prostu szybszą alternatywą dla Bitcoina o niższych kosztach przeprowadzenia transakcji. Nie jest on idealnym rozwiązaniem płatniczym, ponieważ jego wartość zmienia się w sposób bardzo podobny do Bitcoina, nadając obydwu kryptowalutom charakter produktu oszczędnościowego lub inwestycyjnego. Poza magazynowaniem monet celem sprzedaży, można płacić nimi na niektórych platformach internetowych, które akceptują płatności w krypto.

Skąd bierze się Litecoin?

Tak jak wielu programistów w chwili pierwszego boomu kryptowalutowego, Charlie był przekonany, że jest w stanie usprawnić system którym operuje Bitcoin i się nie mylił, choć jego plany nie były też bezbłędne. W chwili, gdy Litecoin jest szybszy i tańszy w wykorzystaniu od Bitcoina, pierwotnie miał być on również stabilniejszy oraz łatwiejszy w wydobyciu.

Gdy Charlie zaczynał pracę nad tą walutą, osoby wykopujące Bitcoin wykorzystywały specjalny, dedykowany rozwiązywaniu algorytmów bloku hardware. Zwiększało to koszt inwestycji niezbędny, aby rywalizować z innymi wydobywcami kryptowaluty, kurcząc rozmiar tej społeczności, a więc efektywnie zmniejszając stopień decentralizacji waluty.

Litecoin również korzysta z konsensusu proof of work z którego znany jest Bitcoin. W odróżnieniu od najpopularniejszej waluty, zadania zlecane wydobywcom waluty oparte są na skryptach, które wymagają mniej siły obliczeniowej. Niestety, z biegiem czasu społeczność Litecoin również opracowała specjalny, dedykowany ekwipunek, dzięki czemu w podobny sposób zdominowali tę niszę.

Ile kosztuje Litecoin

Obecna cena Litecoin to około 400 zł za sztukę. Przez ostatnie lata ta kryptowaluta przeszła liczne wzrosty i upadki. W Maju 2021 roku osiągnęła swoją rekordową wartość ok. 1118 zł za sztukę.

Tak jak z innymi kryptowalutami, osoby zainteresowane inwestycją nie muszą nabywać pełnych monet. Możliwy jest również zakup ich dziesiątych lub setnych części. Dzięki temu do rozpoczęcia przygody z Litecoin wystarczy zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Jak kupić Litecoin za złotówki?

Litecoin dostępny jest na giełdach kryptowalutowych, gdzie możliwy jest jego zakup również za Polską walutę narodową. Giełdy tego rodzaju często nie wymagają nawet posiadania portfela kryptowalutowego, choć ze względów bezpieczeństwa zalecane jest jego utworzenie.

Do popularnych giełd dostępnych w języku polskim należą:

  • Binance
  • Coinbase
  • Zonda
  • Egera

Jak płacić Litecoin?

Do płatności w Litecoin niezbędny jest portfel kryptowalutowy. Są to darmowe programy dostępne na internecie. Zakupione na giełdzie monety musisz włożyć do swojego portfela, a następnie możesz wysłać do łańcucha bloków polecenie transakcji, wysyłając środki wybranemu odbiorcy. Sklepy internetowe akceptujące kryptowaluty posiadają swoje własne bramki płatnicze lub wykorzystują aplikacje pośredniczące w transakcjach jak BitPay.

Pożyczki w LTC

Binance, Blockfi, Bybit, Coinbase i wiele innych giełd kryptowalutowych umożliwia zaciągnięcie pożyczki w kryptowalucie LTC. Litecoin jest idealnym wyborem, gdy potrzebujemy pieniędzy możliwie szybko i planujemy za ich pomocą dokonać wielu oddzielnych transakcji. Taka sytuacja pozwala nam w pełni wykorzystać wszystkie cechy LTC. Jest to jednocześnie tańsza waluta, której nagłe zmiany na wartości nie są aż tak dotkliwe, jak w przypadku bitcoina.

Czy LTC jest legalny w Polsce?

Tak, Litecoin jest legalny w Polsce. Tak jak inne kryptowaluty, stanowi on wartość majątkową posiadacza oraz są środkiem obrotu gospodarczego. Od zysku wygenerowanego na kryptowalutach należy zapłacić podatek dochodowy.

Zalety i wady LTC

Litecoin pozwala na szybsze transakcje niż bitcoin, choć nie jest równie popularny, co jego starszy brat. Na uwagę zasługują też niższe koszta transakcji, dzięki którym mniej tracimy na płatnościach.

Zalety

  • Jedna z popularniejszych kryptowalut.
  • Bloki dodawane są do łańcucha co 2,5 minuty.
  • Transakcje są tańsze niż Bitcoin.

Wady

  • Model proof of work jest szkodliwy dla środowiska.
  • Wykopywanie LTC jest wymaga poważnej inwestycji w sprzęt.

Kryptowaluta Litecoin - podsumowanie

LTC często opisywany jest jako srebro do złota, którym jest Bitcoin. To świetny sposób na dywersyfikację swoich kryptowalut. Jest on popularny między użytkownikami kryptowalut, a jednocześnie wygodniejszy w użyciu dzięki szybszym transakcjom. Jego poziom decentralizacji jest porównywalny z bitcoinem, podobnie jak trudność w wydobyciu. Niższy koszt waluty sprawia, że dobrze sprawdzi się ona jako produkt dla początkujących inwestorów kryptowalutowych.

Często zadawane pytania

Ile wynosi podatek od LTC?
19% od dochodu uzyskanego z kryptowaluty.
Czy LTC jest bezpieczne?
Tak, LTC funkcjonuje na rynku od wielu lat i jest zdecentralizowane. Należy jednak mieć na uwadze, że kryptowaluty potrafią nagle zmieniać swoją wartość, zarówno w górę, jak i w dół. Wpływa na to sytuacja rynkowa oraz zmieniające się przepisy prawne dotyczące kryptowalut.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5