NFT - czym są niewymienialne tokeny i co warto o nich wiedzieć?
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyNFT - czym są niewymienialne tokeny i co warto o nich wiedzieć?

NFT - czym są niewymienialne tokeny i co warto o nich wiedzieć?

NFT to skrót od Non Fungible Token. Nazywane również niewymiennymi tokenami stanowią grupę aktywów przechowywaną za pośrednictwem blockchaina. Jednak w odróżnieniu od standardowych kryptowalut tokeny NFT charakteryzuje unikalny kod identyfikacyjny. Podobnie jak inne kryptowaluty także tokeny NFT mogą zostać wykorzystane jako przedmiot handlowy na giełdzie. Każde NFT może zostać sprzedane. Metadane unikalnych tokenów sprawiają, że nie można ich replikować. Ludzie wykorzystują tokeny NFT zarówno do reprezentowania przedmiotów cyfrowych, jak i rzeczywistych. Przykładem rzeczywistej reprezentacji przypisanej do NFT może być dzieło sztuki lub nieruchomość. Tokenizacja rzeczywistych aktywów przenosi handel materialnymi towarami do internetu. W jaki sposób to działa? NFT reprezentujące materialne aktywa działa na zasadzie prawa własności. Oznacza to, że osoba kupująca NFT powiązane z realnym przedmiotem tak naprawdę pozyskuje cyfrowy akt własności. Początkowo niewymienne tokeny wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród entuzjastów kryptowalut i inwestorów z wielu rynków, co poskutkowało gigantycznym napływem gotówki na rynki NFT. Z czasem opinia publiczna coraz częściej zwracała uwagę na to, że większość NFT ma znikome zastosowanie. Aktywa z tej grupy traciły zainteresowanie, co w przypadku niektórych inwestorów równało się z utratą majątku. Cena NFT zależy wyłącznie od tego, jak wiele rynek jest w stanie zaoferować za dany token. Z tego powodu na fali popularności niewymiennych tokenów dochodziło do kuriozalnych sytuacji. Niektórzy entuzjaści byli gotowi zapłacić miliony dolarów za obrazek małpy lub banana przechowywany za pośrednictwem blockchaina.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 17.09.2023 r

Czym są tokeny NFT?

Tokeny NFT są unikalnymi cyfrowymi aktywami. Mogą reprezentować prawo własności do przedmiotów cyfrowych lub mających odzwierciedlenie materialne (na przykład nieruchomość). W przeciwieństwie do kryptowaluty takiej jak bitcoin, tokeny NFT nie mogą być wymieniane na zasadzie jeden do jednego, ponieważ każdy token NFT charakteryzuje się unikalnymi cechami i różną wartością. W praktyce zakup tokenów NFT wiąże się z nabyciem elektronicznego certyfikatu, który jest potwierdzeniem własności danego obiektu cyfrowego. Certyfikat ten jest z kolei zabezpieczony za pomocą blockchaina tak jak inne kryptowaluty.

Jak wygląda Historia tokenów NFT?

Fala popularności NFT rozpoczęła się mniej więcej w 2021 roku. Jednak technologia powstałą już w 2014. Jedną z pierwszych platform sprzedających NFT był Quantum. Jedne z pierwszych tokenów NFT zbudowano na blockchainie kryptowaluty namecoin. Z czasem rosnąca popularność ethereum sprawiła, że twórcy NFT przenieśli się na ethereum.

Aktualnie większość NFT budowane jest na standardzie ERC-721, który umożliwia na swobodne przenoszenie własności, potwierdzanie transakcji oraz obsługę bezpiecznych transferów między kryptogiełdami współpracującymi z siecią ethereum.

Po 6 miesiącach od powstania ERC-721 pojawiło się ulepszenie standardu. Znane jako standard ERC 1155. Ulepszona wersja umożliwiła połączenie niewymiennych tokenów w paczki, co zmniejszyło koszty transakcji podczas przesyłania NFT.

Jak powstają i działają tokeny NFT?

Tokeny NFT powstają w procesie potocznie nazywanym wybijaniem (minting). Nazwa nawiązuje do bicia monet. Podobnie jak w tworzeniu klasycznych kryptowalut również podczas NFT proces tworzenia wymaga utworzenia nowego bloku danych, walidację informacji oraz zamknięcie tego bloku, po czym przypisanie go do konkretnego miejsca w blockchainie. Różnica polega na tym, że w procesie tworzenia NFT obecne są inteligentne kontrakty. Mają one za zadanie przypisywać własność i zarządzać zbywalnością tokenów NFT.

Każdy token NFT otrzymuje własny identyfikator. Nawet jeśli wybijemy 2000 takich samych obrazów pod postacią NFT, każdy z nich będzie posiadał unikalne metadane odróżniające go od reszty.

Przykłady występowania tokenów NFT

Najpopularniejszym przykładem NFT są wprowadzone na rynek w 2017 roku cryptokitties. Cyfrowe reprezentacje kotów z oryginalnymi identyfikatorami. Każdy kot ma unikalną cenę, wygląd oraz atrybuty. Posiadacze kotów mogą je między sobą rozmnażać i tworzyć nowe potomstwo z różnymi cenami i atrybutami.

Niektórzy użytkownicy cryptokitties wydali na zabawę kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Twórcy cryptokitties zarobili ponad 20 milionów dolarów w ciągu kilku tygodni od uruchomienia.

Oprócz tego tokeny NFT mogą występować w postaci:

  • Muzyki - artyści mogą tokenizować swoje płyty, a następnie odsprzedawać je w postaci NFT;
  • Tokenizowane prawa własności do domeny internetowej;
  • Wirtualne przedmioty w grach;
  • Przedmioty kolekcjonerskie - na przykład popularne NFT z serii Bored Ape Yacht Club lub Pudgy Panda;
  • Sztuka - wszystkie obrazy mogą być tokenizowane oraz przechowywane pod postacią NFT;
  • Cyfrowe karty kolekcjonerskie;
  • A także wiele innych praw własności, których odzwierciedlenie możemy zapisać na blockchainie.

Dlaczego inwestorzy licznie zainteresowali się rynkiem NFT?

Inwestorzy licznie zainteresowali się rynkiem NFT przede wszystkim ze względu na chęć zysku, podobnie jak w przypadku zwykłych kryptowalut. Istnieją jednak pewne widoczne korzyści, które sprawiają, że rynek NFT wydaje się obiecujący.

Przede wszystkim tokenizacja aktywów przyspiesza obrót prawami własności oraz usuwa pośredników w transakcji. Dobrym przykładem jest zapisywanie prawdziwych dzieł sztuki na blockchainie. Kupno prawa własności do dzieła sztuki w postaci NFT usuwa konieczność skorzystania z pośrednika w postaci sprzedawcy między twórcą dzieła sztuki i jego nabywcą. Oczywiście, aby ten proces zadziałał, musimy założyć, że zarówno malarz, jak i kupujący wiedzą, w jaki sposób posługiwać się niewymiennymi tokenami.

Czy tokeny NFT są wykorzystywane w poważnych inwestycjach?

Tokeny NFT są wykorzystywane w poważnych inwestycjach. Tokeny NFT szybko podbiły serca fanów kryptowalut, ponieważ pojawiały się w memach, grach oraz popkulturze. Nie zapominajmy jednak o tym, że NFT to biznes opiewający na setki milionów dolarów. Czy znajdziemy zatem przykłady poważnego zastosowania tej technologii?

Okazuje się, że niewymienne tokeny są przydatne podczas zabezpieczania tożsamości w sferze cyfrowej. Dane osobowe przechowywane na blockchainie nie mogą zostać zmienione, skradzione lub wykorzystane przez nieautoryzowaną jednostkę. Aby uzyskać do nich dostęp potrzeba unikalnego klucza prywatnego. Zabezpieczenie danych osobowych na blockchainie nie jest jeszcze popularną operacją. Jednak znalazło swoje zastosowanie w branży medycznej oraz na rynku nieruchomości.

Jak należy przechowywać NFT?

NFT należy przechowywać w kryptoportfelach. Podobnie jak w przypadku klasycznych kryptowalut do zabezpieczenia NFT potrzebujemy dedykowanego portfela. Zasada działania jest niemal identyczna. Portfel zabezpiecza nasz klucz prywatny. Z kolei za pomocą klucza prywatnego uzyskujemy dostęp do tokenów znajdujących się na blockchainie.

Wystarczy, że znajdziemy portfel kompatybilny z zakupionym przez nas NFT i skonfigurujemy go zgodnie z instrukcjami. Najpopularniejsze portfele do przechowywania NFT to:

  • MetaMask;
  • MathWallet;
  • Trust Wallet;
  • Enjin;
  • Coinbase Wallet;
  • Zengo.

Zalety i wady inwestowania w NFT

Zalety inwestowania w NFT:

  • Każdy z dostępem do internetu może inwestować w NFT;
  • Okazja ku temu, aby dowiedzieć się nieco więcej o kryptowalutach;
  • Prawa własności przechowywane za pomocą NFT są bezpieczne dzięki blockchainowi.

Wady inwestowania w NFT:

  • NFT nie są postrzegane jako aktywa finansowe;
  • Wiele NFT wymaga posiadania tokenów ethereum;
  • Generowanie NFT opartych na Proof of Work jest energochłonne;
  • Oszuści internetowi w przeszłości często wykorzystywali NFT do wyłudzeń i prania brudnych pieniędzy.

Tokeny NFT - podsumowanie

Niewymienne tokeny to rozwinięty koncept klasycznych kryptowalut. Zdaniem wielu osób NFT jest przykładem nowoczesnej infrastruktury finansowej. Warto pamiętać o tym, że NFT nie jest pierwszym na świecie sposobem na reprezentację aktywów fizycznych w cyfrowej przestrzeni. NFT przenosi ten proces na wyższy poziom dzięki integracji z blockchainem. Odporny na manipulację blockchain w połączeniu ze smart kontraktami otwiera drogę do rozwoju nowoczesnej sfery finansowej.

Często zadawane pytania

Czy NFT jest bezpieczne?
Tak, o ile nie narazimy naszych kluczy prywatnych na upublicznienie.
Czy NFT to dobra inwestycja?
Tak. Inwestowanie w NFT jedynie ze względu na to, że stanowi tokenizowany instrument finansowy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zanim kupisz jakiekolwiek NFT, upewnij się, że rozumiesz wartość aktywa bazowego, które stoi za niewymiennym tokenem.
Jak mogę kupić NFT?
NFT można kupić na giełdach kryptowalutowych obsługujących niewymienne tokeny. Przykładem popularnej giełdy NFT jest OpenSea.
Co oznacza NFT?
Non Fungible Token - czyli niewymienny token.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5