Płatności kodem QR: nowoczesne i wygodne rozwiązanie dla płatności
akredo.plPłatnościPłatności mobilinePłatności telefonemPłatności kodem QR: nowoczesne i wygodne rozwiązanie dla płatności

Płatności kodem QR: nowoczesne i wygodne rozwiązanie dla płatności

Płatności z użyciem kodu QR (Quick Response) to usługa, która pozwala na błyskawiczny przelew bez konieczności ręcznego wpisywania danych odbiorcy. Funkcja płatności QR została zdominowana przez inne metody płatności, a w Polsce służy głównie do szybkiego opłacania faktur. Sprawdź jak dokładnie działają płatności kodem QR!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 15.03.2023 r

Czym są płatności QR?

Płatności z wykorzystaniem kodu QR to funkcja płatności mobilnych umożliwiająca szybkie płacenie za zakupy i usługi przelewem, bez konieczności wpisywania danych odbiorcy. Usługa ma dwa zastosowania:

pozwala szybko zapłacić za zakupy u wybranych sprzedawców oraz usługodawców - wystarczy zeskanować kod QR przy użyciu aplikacji bankowości mobilnej lub za pomocą aparatu w telefonie i zatwierdzić przelew;

umożliwia przyjmowanie płatności za pomocą jednorazowych kodów QR - kod wygenerujesz przez aplikację podając kwotę i tytuł przelewu, a następnie wysyłając go osobie, która ma go zrealizować.

Jak działają płatności przy pomocy QR kodu?

W celu dokonania płatności wystarczy zeskanować kod QR, najlepiej przy użyciu aplikacji bankowości mobilnej, a dane przelewu zostaną automatycznie uzupełnione. Następnie wystarczy potwierdzić płatność i gotowe!

W niektórych przypadkach konieczne będzie podanie dodatkowych danych do przelewu np. kwoty lub tytułu przelewu. Może się to zdarzyć u sprzedawców, którzy posiadają ogólny kod QR zawierający numer konta i dane adresowe, jednak kwotę transakcji musisz wpisać samodzielnie. W przypadku płatności za faktury, kod zawiera wszystkie dane niezbędne do zrealizowania przelewu.

Do zeskanowania kodu można użyć również samego aparatu w telefonie. Kod również zostanie odszyfrowany i przekieruje Cię do serwisu transakcyjnego przez domyślną przeglądarkę w Twoim telefonie. Dodatkowo konieczne będzie zalogowanie w bankowości elektronicznej - znacznie prostsze jest użycie płatności QR w aplikacji mobilnej.

Kod QR a bankowość mobilna

Najpopularniejsze banki w Polsce udostępniają funkcję płatności kodem QR, która jest dostępna przez aplikację mobilną. Usługa jest dostępna w:

 • PKO BP,
 • Pekao,
 • Millennium Bank,
 • mBank,
 • VeloBank,
 • Credit Agricole,
 • BNP Paribas,
 • Bank Pocztowy
 • Alior Bank.

Jak płacić przy pomocy QR kodu - krok po kroku

Płatności QR ułatwiają realizowanie przelewów. Co dokładnie musisz zrobić?

 1. Zaloguj się do aplikacji bankowości mobilnej.
 2. Przejdź do zakładki płatności i wybierz funkcję “Płatności QR”.
 3. Zeskanuj kod QR przy użyciu aparatu w Twoim telefonie.
 4. Uzupełnij wymagane dane.
 5. Zatwierdź przelew, autoryzując go w aplikacji.

Rozwój płatności kodem QR w Polsce i na świecie

Płatności z wykorzystaniem kodu QR w Polsce nie przyjęły się z wielkim zainteresowaniem ze strony klientów i przedsiębiorców. Usługa stanowi bardzo ciekawy i funkcjonalny dodatek do konta bankowego, jednak najczęściej jest wykorzystywana w celu uproszczenia płatności za faktury. Na rachunku można znaleźć kod, który wystarczy zeskanować przy pomocy aplikacji i nie przepisywać danych do przelewu samodzielnie.

Mała popularność płatności QR może wynikać z bardzo dużej popularności innych metod płatniczych. W Polsce szczególnie popularne są płatności BLIK, które zdominowały rynek płatności internetowych.

Przewidywania ekspertów są jednak nieco inne i zapowiadają wzrost popularności tej metody płatności. Portal poświęcony nowinkom technologicznym Fintek.pl informuje:

“Do końca 2025 roku za pomocą kodów QR użytkownicy dokonają płatności na kwotę ok. 2,7 biliona dolarów – co ma stawić ok. 22% wartości wszystkich płatności.”

Jak dotychczas ta metoda płatności jest powszechnie wykorzystywana w krajach Azji, a w szczególności w Chinach. W krajach Ameryki oraz Europy usługa nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Bezpieczeństwo płatności kodem QR

Płatności kodem QR są całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że zachowamy odpowiednią ostrożność. Kody są generowane automatycznie do każdej transakcji. Ryzyko oszustwa przez osoby trzecie, które mogłyby podmienić kod QR jest minimalne. Jednak aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji zawsze sprawdzaj jakie dane pojawią się w rubrykach przelewu.

Korzyści i zagrożenia płatności kodem QR

Płatności kodem QR niosą za sobą różne korzyści. Przedstawiamy przykłady jak można wykorzystać tę metodę płatności:

 • generując kody QR możesz przyjmować płatności online bez posiadania terminala płatniczego,
 • możesz wygenerować kod płatności i przekazać go swoim znajomym w celu uregulowania rachunków,
 • możesz zapłacić za fakturę bez przepisywania numeru konta i innych danych.

Trudno mówić o zagrożeniach płatności kodem QR, gdyż jedyne jest związane z ryzykiem ataku hakerskiego lub oszustwa. Wystarczy zachować ostrożność, a płatności QR będą bardzo przydatną i ciekawą funkcją.

Płatności QR - podsumowanie

Płatności kodem QR to usługa, która ułatwia realizowanie płatności przelewem. W Polsce usługa nie cieszy się dużą popularnością i jest wykorzystywana głównie do szybkiego opłacania faktur bez konieczności przepisywania danych do przelewu.

Planowo usługa ta miała być rozwiązaniem skierowanym do małych przedsiębiorców, jako alternatywa na przyjmowanie płatności online, jednak rynek zdominowały inne formy płatności realizowane przy użyciu terminala płatniczego.

Często zadawane pytania

Czy płatności QR można dokonać tylko telefonem?
Płatności QR to rozwiązanie dedykowane urządzeniom mobilnym, czyli głównie telefonom oraz tabletom.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5