Kopalnie kryptowalut
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyKopalnia kryptowalut - fundament każdego blockchainu opartego na Proof of Work

Kopalnia kryptowalut - fundament każdego blockchainu opartego na Proof of Work

Kopalnie kryptowalut skupiają sprzęt komputerowy wielu uczestników, którzy dzięki połączeniu swojej mocy obliczeniowej zwiększają szanse na zdobycie nagrody za wydobycie bloku. Algorytmy takich kopalni dzielą nagrody w zależności od wkładu mocy każdego uczestnika. Wydobywanie kryptowalut polega na wykorzystaniu mocy obliczeniowej do weryfikacji transakcji w blockchainie. Osiągnięcie tego wymaga dużej mocy, stąd większość górników korzysta z pul wydobywczych zamiast działać indywidualnie. Najlepszym sprzętem do wydobycia są specjalistyczne komputery z wieloma kartami graficznymi lub maszyny ASIC. Wydobywanie kryptowalut zużywa dużo energii, gdyż z czasem trudność wydobycia rośnie. Dlatego korzystanie z pul wydobywczych jest bardziej opłacalne, gdyż zwiększa zyski i pozwala efektywniej wykorzystać moc obliczeniową. Choć wydobycie kryptowalut jest legalne w większości krajów, kilka z nich wprowadziło zakazy w tej dziedzinie. Ważne jest więc, aby przed rozpoczęciem wydobywania kryptowalut zorientować się w obowiązujących regulacjach prawnych.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 29.06.2023 r

Czym jest kopalnia kryptowalut?

Kopalnia kryptowalut, inaczej pula wydobywcza, jest zbiorem wielu indywidualnych sprzętów wydobywczych. Każdy uczestnik dokłada do puli moc obliczeniową swojego komputera. Kopalnia kryptowalut odnosi w ten sposób zyski, które następnie zostają podzielone między rachunkami biorącymi udział w przedsięwzięciu.

Algorytm kopalni kryptowalut dzieli nagrody między uczestnikami na podstawie tego, jak wiele wkładu w postaci mocy obliczeniowej włożyli w wydobycie kryptowalut. Praca każdej osoby zostaje wyceniona indywidualnie. Każdy otrzymuje proporcjonalną część za udział w wydobyciu tokenów.

Istnieją dwa sposoby na wydobywanie kryptowalut. Kryptograficzny górnik może zdecydować się na pracę w pojedynkę lub dołączenie do puli wydobywczej. Większość osób nie dysponuje dostatecznie dużym nakładem energii oraz sprzętu komputerowego, aby wydobywać kryptowaluty samodzielnie. Z tego powodu dołączają do puli wydobywczych i łączą moc swoich komputerów z innymi osobami, aby zwiększyć wydajność kopalni kryptowalutowej.

Co oznacza wydobywanie kryptowalut?

Wydobywanie kryptowalut to metafora oznaczająca pracę obliczeniową odbywającą się w węzłach blockchainu. Moc obliczeniowa górników zostaje wykorzystana do weryfikowania prawidłowości transakcji przeprowadzanych w sieci. Działanie to zapobiega nieuczciwym transakcjom lub niepożądanym zmianom w blockchainie. Pierwszy system Proof of Work wykorzystywany do dziś w bitcoinie został opracowany przez legendarnego Satoshiego Nakamoto.

Jaki sprzęt należy podłączyć do kopalni kryptowalut?

Do kopalni kryptowalut należy podłączyć jak największej ilości kart graficznych połączonych w jeden komputer lub specjalistycznej maszyny zbudowanej z myślą o obsłudze konkretnego zadania. W tym przypadku wydobywania kryptowalut. Takie maszyny są nazywane skrótem ASIC (Application-Specific Integrated Circuit).

Sprzęt, który zostanie wykorzystany do wydobywania kryptowalut, zależy od indywidualnych możliwości finansowych górnika. Innymi słowy, im lepszy sprzęt, tym większy zarobek. Każdy procesor ma pewną moc obliczeniową. Teoretycznie kryptowaluty możemy wydobywać nawet za pośrednictwem laptopa, komputera stacjonarnego lub smartfona. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Sprzęt osobisty ma zbyt mało mocy, aby wypracować zadowalający efekt podczas wydobycia kryptowalut. W rzeczywistości podłączając komputer osobisty do kopalni kryptowalut, wygenerowalibyśmy straty. Ponieważ opłata za zużyty podczas wydobycia prąd przekroczyłaby naszą nagrodę za udział w przedsięwzięciu.

Zanim górnik podłączy się do puli wydobywczej, najczęściej inwestuje w specjalistyczny sprzęt składający się z kilku lub nawet kilkunastu kart graficznych. Ze względu na to, że karty graficzne są nośnikiem dużej ilości pamięci obliczeniowej, w ciągu ostatnich lat stały się pożądanym obiektem na rynku kryptowalut. Musimy jednak pamiętać o tym, że kolektyw w postaci kopalni kryptowalut wymaga ogromnej ilości takich kart, aby przedsięwzięcie było dochodowe.

Dla zobrazowania sytuacji, gdybyśmy rozpoczęli proces wydobywania bitcoina na własną rękę za pośrednictwem pojedynczej karty graficznej RTX 3090, musielibyśmy poświęcić ponad 20 lat na wydobycie bloku bitcoina. Taka moc wydobywcza mogłaby nie zostać odnotowana przez system ze względu na przytłaczającą konkurencję.

Dlaczego wydobycie kryptowalut zużywa tak dużo prądu?

Wydobycie kryptowalut zużywa tak dużo prądu ponieważ im więcej osób bierze udział w wydobyciu kryptowaluty, tym więcej mocy obliczeniowej potrzeba, aby osiągnąć zadowalający efekt finansowy. Niedługo po powstaniu kryptowalut każdy mógł skorzystać z programów wydobywczych bezpośrednio za pomocą komputera osobistego. Z biegiem lat z blockchainów korzystało coraz więcej osób. Rosnąca liczba chętnych na wydobywanie kryptowalut sprawiła, że algorytm wydobywczy zwiększał trudność wydobycia każdego następnego bloku.

Dlaczego warto korzystać z puli wydobywczych?

Warto korzystać z puli wydobywczych, ponieważ zwiększają zysk. Najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem podczas wydobywania kryptowalut byłoby działanie na własną rękę. W ten sposób cyfrowy górnik mógłby zachować całą pulę nagród dla siebie, zamiast dzielić się zarobkiem z innymi uczestnikami kopalni. Niestety osiągnięcie sukcesu w pojedynkę jest w tych czasach trudne, ponieważ wymaga nakładu niebotycznej mocy obliczeniowej. Wraz z popularyzacją kryptowalut stają się one coraz trudniejsze do wydobycia.

Koszty związane ze sprzętem niezbędnym do cyfrowego górnictwa oraz rosnącymi cenami energii przekraczają możliwości pojedynczych partycypantów. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest podłączenie sprzętu do puli wydobywczej. W ten sposób tworzymy jedną wielką kopalnię kryptowalutową, która ma za zadanie zsumować moc obliczeniową wszystkich uczestników sieci, a następnie rozdysponować proporcjonalne nagrody między nimi.

Czy proces wydobywania kryptowalut jest legalne?

Proces wydobywania kryptowalut jest legalny niemal na całym świecie. Wyjątek stanowi kilka państw, które w 2018 roku wprowadziły regulacje prawne zakazujące obywatelom wydobywania kryptowalut. Do państw zakazujących wydobycia należą:

  • Egipt;
  • Maroko;
  • Pakistan;
  • Nepal;
  • Boliwia;
  • Ekwador;
  • Wietnam;
  • Chiny.

Kopalnia kryptowalut - podsumowanie

Kopalnie kryptowalut umożliwiają wydobywanie bloków danych w sieci kryptowalutowej. Wydobywanie jest kluczową funkcją, która zapewnia walidację danych oraz dodaje nowe zapisy informacji w blockchainie. Cały proces wydobycia opiera się na rozwiązywaniu skomplikowanej łamigłówki matematycznej. Do tego celu potrzebne są specjalistyczne komputery zapewniające ogromną moc obliczeniową. Dzięki energii poświęconej na walidację sieci kryptowalutowej opartej na konsensusie Proof of Work mamy pewność co do tego, że blockchain jest godny zaufania i nie grozi mu destabilizacja.

Często zadawane pytania

Gdzie najlepiej kopać kryptowaluty?
Kryptowaluty najlepiej kopać za pomocą puli wydobywczych.
Ile czasu zajmuje wykopanie jednego bloku bitcoina?
Wykopanie bloku bitcoina zajmuje 10 minut.
Czy można kopać kryptowaluty na telefonie?
Tak, można kopać kryptowaluty na telefonie.
Jak działają koparki do kopania kryptowalut?
Koparka kryptowalutowa wykorzystuje wydajne części komputerowe do skomplikowanych obliczeń, które mają za zadanie zabezpieczyć blockchain kryptowaluty.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5