Najważniejsze informacje o Ripple XRP
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyNajważniejsze informacje o Ripple XRP

Najważniejsze informacje o Ripple XRP

Ripple rozpoczęło pracę nad walutą XRP jeszcze przed wejściem bitcoina na rynek. Nie jest to typowa, współczesna kryptowaluta, lecz alternatywne rozwiązanie płatnicze, dzięki któremu przelewy śródgraniczne zajmują zaledwie pięć sekund.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 14.04.2023 r

Czym jest Ripple?

Ripple XRP to cyfrowa waluta wymieniana w unikatowym systemie węzłów walidacyjnych. Jej protokół transakcyjny pozwala na realizację płatności w zaledwie pięć sekund. Jednocześnie jest on wolny od wielu opłat związanych ze standardowymi przelewami SWIFT czy Western Union.

Projekt ten powstał z inicjatywy firmy Ripple Labs, oryginalnie założonej pod nazwą Open Coin. Ich celem było stworzenie rozwiązania płatniczego, które mogłoby rywalizować ze współczesnymi formami płatności transgranicznych, zwłaszcza pod względem czasu trwania transakcji. Stworzony przez Ripple Labs system dystrybuowany jest na podstawie licencji open source, dzięki czemu systemy bankowe i firmy mogą bezpłatnie go implementować, pozwalając im na błyskawiczne i tanie wymiany środków. Każda transakcja weryfikowana jest przez szereg niezależnych węzłów rozproszonej księgi, której walidatorami są uniwersytety, giełdy oraz instytucje finansowe.

Waluta XRP nie jest w rzeczywistości potrzebna do korzystania z systemu transakcyjnego Ripple. Jest to jedno zastrzeżenie które warto brać pod uwagę przy kontemplacji inwestowania w tę cyfrową walutę. Jest ona popularnie wykorzystywana w transakcjach, ponieważ minimalizuje koszty tej usługi transferu środków. Popularność usługi Ripple nie gwarantuje, że XRP zawsze będzie wartościowe.

Jak można korzystać z XRP?

Każdy portfel kryptowalutowy obsługujący walutę XRP może ją wysyłać do innych użytkowników ledgera (księgi) stworzonej przez firmę Ripple Labs. Transfery te są niemal natychmiastowe — potwierdzenie transakcji trwa do pięciu sekund, przy czym nikt nie może ich zakłócić. Jedyne wymaganie to aby nadawca i odbiorca środków posiadał portfel mogący zarządzać tą walutą.

Kilka amerykańskich banków również przymierza się do wprowadzenia usługi transferów systemem Ripple, technologia te nie została jednak jeszcze zaadoptowana na szeroką skalę. Już teraz wydaje się jednak mieć przed sobą świetlaną przyszłość.

Skąd bierze się XRP?

XRP wyprodukowała firma Ripple Labs w ilości około 100 miliardów tokenów. Jest to limit, który nie zostanie przekroczony. Około 48% tej kwoty znajduje się obecnie na giełdzie, a Ripple Labs wypuszcza pozostałe środki stopniowo. Oznacza to że nie można “kopać” XRP. Nie jest to typowa kryptowaluta na technologii blockchain, a odgórnie wygenerowana przez emitenta, który ją udostępnia. Ponieważ jednak Ripple Labs nie ma możliwość generowania dodatkowych ilości kryptowaluty, wiele osób wciąż uważa ją za efektywnie zdecentralizowaną.

XRP nie jest stablecoinem i nie posiada rezerwy. W teorii limit 100 miliardów został już wygenerowany, nie jest on jednak w całości dostępny na rynku. 55% tej kwoty zostało rozmieszczone w wielu kontach escarow znajdujących się w systemie ledgera Ripple. Algorytm automatycznie wypuszcza środki z tych kont do obiegu, co miesiąc wprowadzając bilion tokenów XRP na rynek. Rozwiązanie to ma sprawić, aby zmiana wartości XRP była przewidywalna dla wprawnych inwestorów.

Ile kosztuje Ripple XRP?

Obecnie cena XRP wynosi około 1,62 zł. Wartość waluty nieco spadła w momencie rozpoczęcia dochodzenia między Ripple Labs i amerykańskim SEC. Gdy firma zaczęła wykazywać dowody na prawidłowość i skrupulatność swoich działań, odzyskała zaufanie rynku i wartość jej kryptowaluty ponownie wzrosła. Wynik tej rozprawy może w przyszłość ponownie wpłynąć na wartość waluty.

Jak kupić XRP za złotówki?

XRP sprzedawany jest na giełdach i kantorach kryptowalutowych. Niestety w związku z pozwem SEC niektóre giełdy wycofały XRP ze swojej oferty. Obecnie XRP jest dostępne między innymi na stronach:

 • Bistamp
 • Binance
 • Kraken
 • Houbi
 • eToro

Jak płacić Ripple?

Obecnie aby móc wykorzystać Ripple należy założyć portfel kryptowalutowy, który obsługuje XRP. Wszystkie transfery tych środków skorzystają z technologii stworzonej przez Ripple Labs, gwarantując błyskawiczną transakcję. Użytkownicy wielu giełd kryptowalutowych mogą przechowywać i wymieniać środki za ich pomocą, nie potrzebując specjalnego portfela elektronicznego. Ze względów bezpieczeństwa, nie jest to jednak zalecane, zwłaszcza przy dużych kwotach.

System Ripple teoretycznie umożliwia również wymianę środków w walutach twardych. Niestety funkcja ta nie została jeszcze popularnie zaadoptowana.

Pożyczki w XRP

XRP jest jedną z popularniejszych walut dostępnych w serwisach pożyczek kryptowalutowych jak Binance loan. Ich główną zaletą jest błyskawiczny transfer środków do pożyczkobiorcy oraz możliwość równie prędkiego dokonania zakupów w XRP. Rozwiązanie to jest szczególnie skuteczne, jeżeli chcemy dokonać zakupu u kogoś, kto przyjmuje tę walutę. Jest ona jednocześnie dość popularna, aby można było ją szybko odsprzedać za dowolną ‘twardą’ walutę.

Czy XRP jest legalny w Polsce?

Legalność XRP jest obecnie kwestionowana na całym świecie z uwagi na rozprawę między firmą Ripple Labs i amerykańską komisją papierów wartościowych i giełd. SEC ocenił, że z uwagi na swoją naturę XRP powinien być traktowany jako papier wartościowy, a nie kryptowaluta, przy czym posiadanie XRP byłoby równoznaczne z posiadaniem udziałów w firmie Ripple Labs. Z uwagi na ten pozew niektóre giełdy kryptowalutowe wycofały możliwość wymiany XRP, przynajmniej tymczasowo.

Obecnie sprawa wydaje się iść na korzyść firmy Ripple Labs, która udowodniła zdobycie porad prawnych odnośnie do prawidłowego operowania XRP, co wskazywałoby, że nie przeprowadzała celowego oszustwa. Mimo tego warto mieć na uwadze, że rozprawa wciąż się toczy.

Zalety i wady XRP

XRP jest częścią systemu błyskawicznych transakcji, który powoli zdobywa uznanie firm i banków w USA. Posiada dzięki temu potencjał, którym nie mogą się pochwalić typowe kryptowaluty. W tym jednak jest też haczyk, XRP nie jest typową kryptowalutą, ponieważ polega głównie na mechanizmie konsensusu.

Zalety Ripple

 • Technologia zdobywa uznanie.
 • Księga jest w pełni zdecentralizowana, z otwartym kodem źródłowym.
 • Ilość XRP obecna i wstępująca do obiegu są łatwe do śledzenia.
 • Przelewy XRP są natychmiastowe.

Wady Ripple

 • XRP zostało wyprodukowane przez jedną firmę, która emituje ją osobiście do osiągnięcia ustalonego limitu. Niemal połowa wyprodukowanych XRP znajduje się na kontach escarow.
 • Obecnie przechodzi burzliwy okres z uwagi na rozprawę z SEC.

Kryptowaluta Ripple - podsumowanie

Ripple i związane z nim XRP są obiecującym projektem fintechowym. Dzięki nim w przyszłości przelewy, w tym transakcje międzygraniczne, mogą stać się błyskawiczne i niemal pozbawione kosztów. Potencjał jaki wykazuje ten projekt, przykuł również uwagę sektora bankowego, co świadczy, że jest on warty obserwacji.

Często zadawane pytania

Ile wynosi podatek od XRP?
Podatek od kryptowalut wynosi 19%.
Czy XRP jest bezpieczne?
Z uwagi na rozprawę między Ripple Labs i SEC ciężko to stwierdzić. Zależnie od ostatecznej decyzji w sprawie, wartość XRP może ulec nagłej zmianie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5