Czym jest portfel kryptowalut?
Portfel kryptowalutowy to oprogramowanie służące przechowywaniu kluczy do wartości kryptowalutowych. W odróżnieniu od monet, cyfrowe kryptowaluty nie mogą zostać przełożone z sieci blockchain do faktycznego portfela. Zamiast tego, posiadacze środków mają wieloznakowe klucze, które umożliwiają zarządzanie saldem, przekazując je innym użytkownikom sieci. To właśnie te hasła są często przechowywane za pomocą specjalnych aplikacji. Są one wygodniejszym sposobem zarządzania środkami i chronią klucze przed atakami hakerów.
Rodzaje portfeli kryptowalut
Portfele kryptowalutowe dzielimy ze względu na to, czy są połączone do sieci, oraz czy znajdują się na urządzeniach zewnętrznych. Najczęściej spotykane określenia to:
- Hot wallets.
- Cold wallets.
- Paper wallets.
- Hardware wallets.
Hot wallets, czyli portfele gorące, to wszelkie oprogramowanie do przechowywania kryptowaluty, które jest na maszynie połączonej z siecią. Wiele programów zostało zaprojektowanych z funkcjonalnością internetową, przez co wymagają dostępu do internetu aby poprawnie działać. Najważniejsza jest w tym możliwość wymiany kryptowalut z innym portfelem poprzez internetową transakcję.
Cold wallets to w oprogramowanie niepołączone z internetem. Warto tutaj zaznaczyć, że przechowywanie portfela kryptowalutowego który nie łączy się z internetem na komputerze, który jest podpięty do sieci, w dużym stopniu mija się z celem. Ideą zimnych portfeli jest trzymanie ich poza środowiskiem internetowym, gdy nie są w użytku, aby hakerzy nie mieli do nich żadnego dostępu.
Z tego powodu mówiąc o zimnych portfelach, najczęściej odnosimy się do specjalnych urządzeń do przechowywania kryptowalut. Jest to charakterystyczny pendrive z oprogramowaniem, które pozwala nam zapisać nasze klucze kryptowalutowe. Podpinamy je do komputera tylko wtedy, gdy chcemy skorzystać ze swoich środków lub je doładować. Archaiczną wersją portfela hardware jest portfel papierowy, paper wallet. To rozwiązanie oznacza dosłowne zapisywanie swoich kluczy na kartce, a następnie przepisywanie ich, gdy chcemy korzystać z naszego salda.
Jak działają portfele kryptowalut?
Do portfela kryptowalutowego możemy dodać nasz kody dostępu do aktywów kryptowalutowych, wraz z informacją, gdzie środki znajdują się na łańcuchu bloków. Portfel szyfruje przechowywane informacje aby zwiększyć ich bezpieczeństwo.
Możemy wykorzystywać informacje w portfelu do przeprowadzania transakcji z innymi użytkownikami danej waluty. Jakie konkretne funkcje są dostępne, zależą od portfela. W przypadku rozwiązań hardware oprogramowanie znajduje się w pamięci USB i musi zostać podpięte do komputera aby z niego skorzystać.
Użytkownik może skorzystać ze swojego portfela, wpisując wyłącznie ustalonydo niego kod dostępu PIN. Jest to główna przewaga cyfrowych portfeli ponad przechowywaniem skomplikowanych kluczy na zwykłych kartach papieru.
Jak wybrać portfel kryptowalut?
Portfel należy wybrać na podstawie interesujących nas funkcji oraz kwoty jaką zamierzamy na nim przechowywać. Dobrą decyzją jest założenie kilku portfeli dla maksymalnego bezpieczeństwa naszych środków.
Jeżeli oszczędzasz duże ilości krypto, warto zastanowić się nad fizycznym portfelem. Są one drogie, jednak ich kompletne odcięcie od środowiska internetowego oznacza, że naszą jedyną obawą jest zapomnienie hasła. Nawet jeżeli sprzęt się uszkodzi, portfel można odzyskać za pomocą specjalnego hasła seed.
Mniejsze kwoty, a zwłaszcza środki które planujemy wydawać czy inwestować, warto przechowywać w gorącym portfelu na komputerze. W ten sposób nie musimy podpinać naszego portfela fizycznego do komputera za każdym razem, gdy pojawi się okazja inwestycyjna. Jednocześnie, jeżeli wydarzy się coś nieprzewidzianego, nasze straty będą ograniczone do środków, które i tak byliśmy gotowi przegrać na giełdzie.
Jak założyć portfel kryptowalut?
Portfel kryptowalutowy to zwykły program. Wystarczy pobrać odpowiadającą nam aplikację. Wiele portfeli jest darmowych, a niektóre mają nawet publicznie dostępny kod. Warto zapoznać się z opiniami użytkowników i opisem funkcji przed pobraniem portfela.
Portfele sprzętowe można zakupić przez internet. Szukanie ich w marketach może być bezowocne, ponieważ technologia wciąż jest uznawana za niszę. Każdy model będzie miał swoją własną instrukcję aktywacji. Konieczne będzie ustalenie również hasła seed do odzyskania straconych danych, złożonego z długiej serii słów.
Bezpieczeństwo portfeli kryptowalut
Bezpieczeństwo portfeli kryptowalutowych jest zawsze ograniczone. W zamian za wolność i anonimowość naszych środków tracimy wsparcie jakie oferują banki przy standardowych rachunkach. To my jesteśmy odpowiedzialni za nasze pieniądze i ich bezpieczeństwo. Producenci portfeli oraz pracujące nad niektórymi programami społeczeństwa open source dokładają wszelkich starań, aby zabezpieczyć aplikacje i znajdujące się na nich dane. Jednakże uszkodzenie naszego sprzętu lub dostęp ataki hakerskie mogą doprowadzić do pełnej, lub tymczasowej utraty dostępu do środków. Należy więc przestrzegać zasad zdrowego rozsądku i dbać o bezpieczeństwo naszych haseł i danych.
Jak inaczej przechowywać kryptowaluty?
Poza portfelami, użytkownicy czasem przechowują swoje kryptowaluty na saldzie danego rynku transakcyjnego. Kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie środków w tym samym miejscu jest niezwykle wygodne, jest to jednak najbardziej niebezpieczne rozwiązanie. Jeżeli giełda zostanie zaatakowana przez hackerów lub dozna problemów technicznych, możemy stracić dostęp do naszego salda.
Portfele kryptowalut - podsumowanie
Chcąc inwestować w kryptowaluty, powinieneś zaopatrzyć się w portfel. Nawet w formie aplikacji, oprogramowanie to będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem od przechowywania środków na saldzie giełdowym. Popularnym sentymentem w społeczności kryptowalutowej jest przekonanie, że pieniądze które nie są w twoim portfelu, nie są twoje.
Komentarze