Najważniejsze informacje o Ethereum
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyNajważniejsze informacje o Ethereum

Najważniejsze informacje o Ethereum

Ethereum, stworzone przez Vitalika Buterina, to kryptowaluta zaprojektowana do wykorzystania technologii smart contract. Umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji na blockchainie, które są odporne na ataki hakerskie. Ethereum innowacyjnie zmieniło swój mechanizm konsensusu z energochłonnego proof-of-work na bardziej efektywny proof-of-stake, minimalizując wpływ na środowisko. Ta kryptowaluta jest używana jako środek inwestycyjny, środek płatniczy oraz bazuje na zdecentralizowanym łańcuchu bloków. Mimo wielu zalet, jak zdolność do realizacji inteligentnych kontraktów, Ethereum wymaga specjalistycznej wiedzy do tworzenia aplikacji i narażone jest na potencjalne ataki. Ogólnie rzecz biorąc, Ethereum to nowatorska i ekologiczna kryptowaluta z wieloma możliwościami zastosowań.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 14.04.2023 r

Czym jest Ethereum?

Ethereum to kryptowaluta stworzona przez rosyjskiego programistę Vitaly "Vitalik" Buterin jako alternatywa dla bitcoina. Jego głównym celem była realizacja potencjału technologii smart contract. W odróżnieniu od większości kryptowalut, użytkownicy Ethereum mogą umieszczać zdecentralizowane aplikacje w łańcuchu, udostępniając je pozostałym użytkownikom.

Programy te nazywane są ‘inteligentnymi kontraktami’. Posiadają one konkretną funkcję którą wypełniają w ściśle określony sposób. Ponieważ jednak znajdują się w łańcuchu bloków, są zdecentralizowane. Zabezpiecza je to przed atakami hakerskimi i uniemożliwia ich zmianę po udostępnieniu innym użytkownikom blockchain.

Powstałe w ten sposób narzędzia umożliwiają między innymi oferowanie usług bankowych w uczciwy i bezpieczny sposób dla wszystkich użytkowników programu, organizację zbiórek pieniężnych bez pośredników, czy produkcję cyfrowych żetonów.

Drugą innowacją, która odróżnia Ethereum od konkurencyjnych kryptowalut, była zmiana mechanizmu konsensusu na proof-of-stake, co znacznie zmniejszyło ilość energii elektrycznej potrzebnej do ‘wykopania’ monet Ethereum o 99%. Dzięki temu Ethereum posiada teraz wyłącznie symboliczny wpływ na klimat.

Jak można korzystać z Ethereum?

Ethereum wykorzystywane jest jako produkt inwestycyjny, skupowany przez ludzi przekonanych, że wzrośnie on na wartości. Może ona również być wykorzystywana do handlu przez internet tak samo, jak tradycyjne środki płatnicze.

Skąd bierze się Ethereum?

Ethereum istnieje na zdecentralizowanym łańcuchu bloków informacji. Z tego powodu wymaga udziału użytkowników aby zatwierdzać nowe transakcje. W tym celu wykorzystuje się mechanizm konsensusu.

Obecnie mechanizmem konsensusu stosowanym przez Ethereum jest rozwiązanie proof of stake. Użytkownicy mogą zamrozić dowolną sumę ethereum aby zostać walidatorem transakcji. Im więcej go zdeponują, tym większa szansa, że algorytm poprosi ich o potwierdzenie następnej transakcji. W zamian za jej potwierdzenie, walidator otrzymuje cząstkową nagrodę w nowo wygenerowanym Ethereum. Walidatorzy którzy spróbują oszukać sieć, potwierdzając fałszywe transakcje, utracą zamrożone środki jako karę, ryzykując dużo większe straty niż potencjalny zysk.

W przeszłości Ethereum korzystało z mechanizmu konsensusu proof of work który wykorzystywany jest przez np. Bitcoin. W jego przypadku wszystkie maszyny podpięte do sieci rozwiązują wygenerowane przez algorytm zadania matematyczne, a ten, kto pierwszy poda prawidłową odpowiedź, potwierdza transakcję i otrzymuje nagrodę. Niestety rozwiązanie to zużywa bardzo dużo energii elektrycznej, ponieważ nieograniczona ilość chętnych może dedykować swoje maszyny do wykonywania skomplikowanych obliczeń, zużywając łącznie tysiące kilowatogodzin. Aby zmniejszyć wpływ Ethereum na środowisko, odpowiedzialni za tę walutę developerzy przeszli do systemu proof of work, który wymaga mniejszej siły obliczeniowej i przypisuje obowiązek potwierdzenia każdej transakcji pojedynczej maszynie.

Ile kosztuje Ethereum

Na czas pisania tego artykułu pojedyncza sztuka Ethereum kosztuje ponad 6 600 zł. Nie znaczy to jednak, że jej zastosowanie wymaga olbrzymiego majątku. Większość użytkowników kryptowalut skupuje setne części żetonów, zarówno w celach oszczędnościowych, jak i płatniczych. Można myśleć o tym, jak o zakupie groszy. Na niektórych giełdach zakupisz fragmenty Ethereum nawet poniżej dziesięciu złotych.

Jak kupić Ethereum za złotówki?

Ethereum kupisz za złotówki na większości giełd kryptowalutowych. Wystarczy wybrać jedną z nich, założyć konto i złożyć polecenie zakupu. Do popularnych giełd kryptowalutowych dostępnych w języku polskim należą:

Jak płacić Ethereum?

Do wykonania płatności w Ethereum należy zaopatrzyć się w portfel kryptowalutowy. Przechowywane na nim środki możemy wysłać dowolnej innej osobie. Istnieją też firmy i sklepy które akceptują Ethereum do płatności. Przykładowo popularny serwis streamingowy Twitch umożliwia wykorzystywanie wielu kryptowalut za pośrednictwem aplikacji BitPay.

Jak większość kryptowalut, Ethereum nie umożliwia łatwych płatności na codzień. Chcąc dokonać zakupu w przeciętnym sklepie będziesz musiał sprzedać ETH w zamian za złotówki lub inną, twardą walutę.

Pożyczki w ETH

Biunance, YouHolder, BlockFi, Kucoin, oraz wiele innych serwisów i aplikacji zdecentralizowanych umożliwia pobranie pożyczki w Ethereum. Rozwiązanie to pozwala na natychmiastowe otrzymanie pieniędzy, nawet w weekendy i święta. Zaletą pożyczek ETH jest szybkość i dostępność, należy jednak brać pod uwagę zmienność wartości kryptowaluty. Pożyczka kryptowalutowa ma w sobie element hazardu, ponieważ z biegiem czasu może ona stać się znacznie droższa lub tańsza, gdy zmieni się kurs danej kryptowaluty.

Czy ETH jest legalny w Polsce?

Etherum jest legalne w Polsce tak samo, jak inne kryptowaluty. Inwestując w ETH musimy być gotowi do zapłacenia 19% podatku dochodowego od zysku ze sprzedaży waluty. W tym celu należy złożyć PIT-38.

Zalety i wady ETH

Zalety ETH:

  • Druga najpopularniejsza kryptowaluta na świecie.
  • Dostęp do funkcji smart contracts.
  • Znikomy wpływ na środowisko.

Wady ETH:

  • Programowanie aplikacji na blockchain wymaga rzadko spotykanej wiedzy.
  • Rozbudowana sieć jest bardziej narażona na ataki od jej nieskomplikowanych rywali.

Ethereum to jedna z najpopularniejszych walut i nie bez powodu: pozwala na szybkie transakcje, nie przyczynia się do globalnego ocieplenia, oraz ciągle się rozwija dzięki systemowi aplikacji DeFi. Wiążę się z tym jednak wyższy próg wejścia. Ethereum korzysta z egzotycznego języka programowania Solidity, przez co niewielu programistów jest w stanie nad nim pracować. Większa ilość funkcji może nadawać mu swobody, ale jednocześnie wprowadza więcej słabych punktów, które mogą być celami hakerów.

Kryptowaluta Ethereum - podsumowanie

Po ostatnich zmianach Etherum zasługuje na szczególną uwagę. Generacja ETH ma minimalny wpływ na środowisko. Waluta pozwala na szybkie transakcje i cieszy się ogromną popularnością w społeczności kryptowalutowej. Umożliwia ona też więcej niż same transakcje, w pełni wykorzystując technologię algorytmiczną dzięki systemowi programów zdecentralizowanych.

Często zadawane pytania

Ile wynosi podatek od ETH?
19%. Jest to podatek dochodowy.
Czy ETH jest bezpieczne?
Blockchain jest zdecentralizowany i funkcjonuje na algorytmach. Ich nadużycie jest wysoce nieprawdopodobne, gwarantując bezpieczeństwo systemu. Sama wartość waluty jest jednak mocno zmienna. Inwestycję można więc uznać za ryzykowną.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5