Płatności telefonem

Płatności zbliżeniowe telefonem biją rekordy popularności. Nic dziwnego; są szybkie, bezpieczne i wygodne. Jak uruchomić płatności telefonem, jeśli chcemy zastąpić nim kartę i gotówkę w sklepach? I czy takie płacenie jest bezpieczne? Sprawdzamy!

Płatności kodem QR: nowoczesne i wygodne rozwiązanie dla płatności
15.03.2023 r

Kody QR są wykorzystywane jako linki do konkretnych miejsc w internecie, umiejscowione w świecie rzeczywistym. Co ciekawe, z pomocą kodów QR można również realizować płatności! Tłumaczymy jak to możliwe!

BLIK - co to jest? Jak nim płacić?
25.11.2022 r

Dowiedz się czym jest system BLIK, gdzie możesz nim płacić i jak to zrobić. Instrukcje krok po kroku dla wielu zastosowań BLIKa. Płać w sklepie, internecie, wysyłaj przelewy i wiele więcej.

Aplikacja płatnicza mPay
25.11.2022 r

Pośród aplikacji płatniczych mPay wyróżnia się stażem oraz bogatym asortymentem usług. Za pomocą jednej aplikacji zapłacisz za bilety, karty prepaid czy doładowania w grach.

Czym są płatności telefonem?

Jest to jeden z systemów płatności mobilnych. Działa na prostej zasadzie - należy odblokować telefon i przyłożyć go do terminala. Dokładnie tak samo jak w przypadku używania karty bankomatowej. Telefon pozwala także na wypłatę gotówki z bankomatu, a przy użyciu kody BLIK także na zakupy w internecie. Płatności telefonem można dokonywać logując się do systemu w aplikacji mobilnej lub bez logowania. To zależy od wybranej metody płatności (czy wykorzystywana jest technologia bezprzewodowego przesyłu danych, czy kod BLIK).

Jak działają płatności telefonem?

Płatności telefonem działają za pomocą jednej z dwóch dostępnych technologii - bezprzewodowego przesyłu danych NFC i HCE. Aby zapłacić za zakupu za pomocą telefonu, należy przyłożyć urządzenie do terminala. Płatność nastąpi w ciągu kilk sekund. Telefonem można płacić także za pomocą kodu BLIK. To unikalny kod generowany w aplikacji banku, który jest ważny tylko przez 60 sekund. Należy go wpisać na terminalu, a następnie potwierdzić transakcję w telefonie. Ostatnim krokiem jest wpisanie swojego kodu dostępu do aplikacji w smartfonie.

Technologie wykorzystywane do płacenia telefonem

Płacenie zbliżeniowo umożliwia telefon z anteną NFC. Przed pierwszą płatnością trzeba go aktywować w telefonach z systemem Android. Należy też posiadać dostęp do usługi ze strony banku. Technologia bezprzewodowego przesyłu danych na odległość do 20 cm NFC nie jest jedyną, która umożliwia płatności telefonem. Drugą popularną technologią jest HCE (Host Card Emulation). Pozwala na zapis danych i nie wymaga wymiany karty SIM na nową. Dane zapisywane są częściowo w telefonie użytkownika i częściowo chmurze (serwer zewnętrzny z kontem użytkownika dostępnym online). Płatność dzięki technologii HCE oferuje w Polsce ponad 10 banków. Ich lista cały czas się powiększa.

Jak płacić telefonem?

Płatności telefonem dzielimy na: transakcje zbliżeniowe i transakcje za pomocą BLIK. Aby płacić zbliżeniowo telefonem, należy najpierw zainstalować w swoim smartfonie aplikację banku. Aplikacje te są zazwyczaj darmowe, a ich instalacja zajmuje kilka minut. Potem wystarczy skonfigurować dane karty. Są one bezpieczne - nikt postronny nie może ich zobaczyć. Do dokonania płatności będą potrzebne:

  • Konto osobiste w banku.
  • Smartfon z systemem Android lub iOS.
  • Moduł NFC/HCE.

Sam proces płatności zbliżeniowo telefonem przebiega następująco:

  • odblokuj telefon.
  • Przyłóż go do terminala.
  • Potwierdź transakcję kodem PIN, jeśli jest to wymagane (zawsze przy zakupach powyżej 100 zł).
  • Zabierz i zablokuj telefon.

Jak widać płacenie telefonem niewiele różni się od dokonywania transakcji kartą płatniczą. Ponadto posiadanie aplikacji bankowej w telefonie umożliwia też dokonywania przelewów na telefon (w wybranych bankach). Wtedy potrzebny jest nam tylko numer telefonu odbiorcy!

Płatności BLIKiem z telefonu

Do płatności za pomocą kodu BLIK potrzebny jest telefon z dostępem do internetu. Aby zapłacić BLIKiem, należy zalogować się do swojego konta z poziomu aplikacji w telefonie, a następnie wybrać opcję “BLIK”. Po kliknięciu na ikonę ukaże nam się kod, który trzeba wpisać na terminalu. Następnie trzeba potwierdzić transakcję na własnym telefonie, wpisując na nim kod dostępu do aplikacji. To wszystko!

Płatność BLIKiem jest możliwa dla posiadaczy rachunków bankowych w:

  • Alior Bank (aplikacja Alior Mobile),
  • BNP Paribas (aplikacja GOmobile),
  • Credit Agricole (aplikacja CA24 Mobile),
  • Getin Bank (aplikacja Getin Mobile),
  • ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING Mobile),
  • Inteligo (PKO BO) (aplikacja IKO),
  • mBank (aplikacja mBank PL),
  • Millennium Bank (aplikacja Bank Millennium),
  • Pekao SA (aplikacja Peo Pay),
  • PKO Bank Polski (aplikacja IKO),
  • Santander Bank Polska (aplikacja Santander mobile),
  • T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Bankowe).

W sześciu bankach w Polsce dostępny jest także tzw. BLIK zbliżeniowy, czyli płatności zbliżeniowe BLIKiem. W tym przypadku do płatności zbliżeniowych wystarczy zainstalowana aplikacja mobilna jednego z banków udostepniających usługę BLIKA zbliżeniowego. Nie ma potrzeby dodawania danych kart i zapisywania ich w pamięci telefonu.

Bezpieczeństwo płatności telefonem

Płatność telefonem zbliżeniowo to bezpieczne rozwiązanie. Jedną formą zabezpieczenia jest fakt, że urządzenia podczas płatności musi być odblokowane. Nie ma możliwości przypadkowej płatności, gdy telefon będzie się znajdował w kieszeni lub w torebce. Transakcje powyżej 100 zł, tak jak te dokonywane kartą, wymagają potwierdzenia kodem PIN na terminalu. Ponadto - jeśli się mocno obawiamy - możemy tymczasowo wyłączać NFC w momencie, gdy funkcja nie jest potrzebna. Natomiast sam smartfon należy odpowiednio zabezpieczyć na wypadek kradzieży. Płatności smartfonem są chronione wielopoziomowo mogą wymagać potwierdzenia kodem PIN, BLIK czy odcisku palca. Najnowsze modele posiadają czytnik geometrii twarzy.

Wady i zalety płatności telefonem

Płatności zbliżeniowe telefonem zdecydowanie mają więcej zalet niż wad. Ponadto jedną z wad można wykluczyć, stosując odpowiednie i łatwe do ustawienia zabezpieczenia urządzenia.

Zalety płatności telefonem:

  • wygoda,
  • szybkość,
  • bezpieczeństwo,
  • nie trzeba mieć włączonego internetu w telefonie,
  • nie trzeba szukać karty.

Wady płatności telefonem:

  • tak jak każda płatność bezgotówkowa, płatność telefonem pozostawia ślad w historii serwisu transakcyjnego - niektórzy nie lubią, aby ich konkretne wydatki były widoczne,
  • male bezpieczeństwo, jeśli właściciel telefonu nie zabezpieczy go przed ewentualną kradzieżą.

Płatności telefonem - podsumowanie

Płacenie zbliżeniowo telefonem opiera się zawsze na jednej z dwóch technologii przesyłu danych: NFC lub HCE. Polega na zbliżeniu urządzenia do terminala na odległość do 20 cm, aby ten mógł odczytać i przetworzyć dane. Przypomina to płatność tradycyjną kartą płatniczą. Aby płacić zbliżeniowo telefonem, należy najpierw zainstalować w swoim smartfonie aplikację banku. Do rozliczenia transakcji można użyć także tradycyjnego kody BLIK, ale wtedy potrzebny będzie dostęp do internetu.

 

Często zadawane pytania

Czy do płatności telefonem potrzebna jest karta?
Nie, płatności telefonem nie wymagają karty, ponieważ sam telefon staje się taką “wirtualną kartą”.
Czy w płatnościach telefonem obowiązują limity transakcyjne?
Tak, obowiązują limity ustawione wcześniej w serwisie transakcyjnym. Można je zwiększać i zmniejszać z poziomu aplikacji.
Czy do płatności telefonem potrzebny jest internet?
Nie, płatności zbliżeniowo telefonem działają również offline. Nie trzeba więc mieć internetu w telefonie, żeby zapłacić w sklepie.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5