Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Kryptowaluty czyli czym płacić zamiast pieniądza?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,50 / 2 osób

Mimo, iż na dzień dzisiejszy notowanych jest ponad 200 kryptowalut na kilkunastu specjalnych giełdach, o kryptowalutach wciąż wiemy niewiele. Jak kryptowaluty zmieniają świat finansów, w jaki sposób możemy ich używać i co za nie możemy kupić?

Choć o kryptowalutach mówi się od ponad dekady, wciąż powszechnie nie mamy o nich zbyt szerokiej wiedzy. Kryptowaluty, uznawane przez większość krajów na świecie za jednostkę walutową, wciąż nie są popularne w codziennym użytkowaniu. Skąd obawy przed rewolucyjną zmianą tradycyjnych środków płatności na waluty internetowe? I czemu kryptowaluty mogą zagrozić współczesnemu porządkowi świata finansów?

 

Czym są kryptowaluty?

 

Kryptowaluty to rewolucyjne rozwiązanie, powstałe w odpowiedzi na światową politykę pieniężną dyktowaną przez banki centralne. Jako prawdziwa innowacja, ten alternatywny środek wymiany dóbr opracowany został niezależnie od tradycyjnej definicji pieniądza jako środka płatniczego. Również żadne światowe instytucje finansowe nie brały udziału w jego tworzeniu. W dobie pełnej inwigilacji przez państwa i banki (śledzenie zakupów kartą płatniczą, wgląd na nasze konta bankowe, manipulacja i obrót środkami depozytowymi) pomysł na niezależny i anonimowy środek wymiany towarów wzbudził niemały entuzjazm. Dokonując bowiem jakichkolwiek transakcji finansowych za pomocą kryptowalut, nie musimy podawać żadnych danych osobowych. Jako „waluta” opracowana na bazie wyliczeń matematycznych i kryptografii, jest też niemożliwa do podrobienia, a jednostek kryptowalut nie można dodrukować (mają skończoną ilość). Kryptowaluty to internetowe środki wymiany towarów (waluta internetowa), niezależne od światowej polityki finansowej. Oznacza to, że żadna organizacja państwowa (np. rząd), sądownicza (np. komornik) czy bankowa nie jest w stanie dobrać nam się do naszych kryptowalut. Nie mogą też ich oglądać, porównywać i analizować. Są nasze i tylko nasze. Z tego tytułu kryptowaluty uważane są za przełomową technologię internetową, za pomocą której możemy płacić za dobra, używać jej do finalizacji inwestycji oraz wielu innych operacji na całym świecie bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat i prowizji. W dodatku zupełnie anonimowo.

 

Na czym polegają kryptowaluty?

 

Na dzień dzisiejszy istnieje blisko 200 rodzajów kryptowalut, z których wciąż najpopularniejszą jest bitcoin. Kryptowaluty w ogólnych rozrachunku polegają na unikalnej technologii opracowanej na bazie wyliczeń matematycznych i kryptografii. Jest to system w pełni rozproszony, w którym to użytkownicy systemu (a konkretnie ich komputery) stają się ogniwami i węzłami niezależnej od nikogo sieci transakcyjnej typu peer-to-peer. Czytaj też: Poznaj wzór na RRSO

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Tą drogą mają miejsce wszelkie transakcje handlowe, ich autoryzacja i rozliczenie. Jednostki kryptowalut są umowne, a stan posiadania kryptowaluty jest indywidualny dla każdego portfela użytkownika. Wiadomości o stanie posiadania kryptowalut przechowywane są w systemie peer-to-peer. Dane o transakcji zapisywane są w dedykowanej transakcjom kryptowalutowym „księdze rachunkowej”, tzw. Blockchain. Jest tam odnotowana każda transakcja, jednak bez podawania danych osób biorących w nich udział. Blockchain i transakcje w nim zapisane podany jest do wiedzy ogółu. Do posiadania własnych kryptowalut predestynuje nas indywidualnie przyznawany klucz. Funkcjonuje on podobnie jak podpis elektroniczny.

 

Co można kupić za kryptowalutę?

 

Kryptowaluty to nie tylko internetowy środek pieniężny, za który można nabywać różne dobra i towary. Nawet przy braku powszechnie stosowanych kryptowalut, już dziś istnieje duż ilość wielobranżowych witryn handlowych, oferujących wybór towarów w wielu kategoriach. Wirtualne rynki oraz strony zrzeszające przedsiębiorstwa i entuzjastów kryptowalut (np. Bitcoinshop.us, Coindays, All Things Luxury, Spendbitcoins.com) ułatwiają poszukiwania miejsc, w których bez problemu można swobodnie przeprowadzać transakcje internetowe kryptowalutą. Co ponad dobrami materialnymi można kupić już dziś za kryptowalutę?

 

1. Usługi online
2. Gastronomia, restauracje, bary, hotele, SPA (można je sprawdzić na Bitcoin.Travel lub w serwisie Foodler
3. Aukcje internetowe (np. na Bitmit, Coingig, Bitpower.org)
4. Darowizny na cele charytatywne
5. Karty upominkowe (np. na Gyft)
6. Karty debetowe pre-paid (np. BitCC, Cryptcard)

 

Jakie jeszcze zastosowanie ma kryptowaluta?

 

Całkiem popularnym miejscem w początkowej fazie rozwoju kryptowalut stały się strony hazardowe. Graczy zachęca szybkość transakcji, błyskawiczny zwrot / strata i stosunkowo niewielka wysokość zakładów. Dzięki prześledzeniu wypłat w blockchain’ie można z dużą dokładnością ocenić, czy zakłady są sprawiedliwe. Mechanizm gier hazardowych z użyciem kryptowalut polega na tym, że użytkownicy wysyłają środki na jeden z ustalonych adresów, a w zamian otrzymują wypłatę opartą na prawdopodobieństwie wygranej.

 

Czy kryptowaluty zagrażają funkcjonowaniu tradycyjnego pieniądza?

 

Kryptowaluty zostały opracowane w taki sposób, by nie zagrażać dotychczas obowiązującej formie pieniądza. Wyłącznie jeśli z uwagi na swoje walory wybrana zostałaby przez większość ludzi na świecie jako dominujący sposób płatności, istnieje szansa, że z czasem wyparła by tradycyjny pieniądz.


lub
Wypełnij wniosek
2017.09.27 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]