Czym jest OGNIVO?
OGNIVO to platforma wymiany informacji bankowych, służąca do szybkiej komunikacji pomiędzy bankami, uczestnikami systemu rozliczeniowego Elixir i Euro Elixir oraz instytucjami uprawnionymi np. przez komorników, Pocztę Polską, ZUS czy Urząd Skarbowy.
Wskazane podmioty mogą korzystać z systemu Ognivo w celu uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową. Usługę dostarcza KIR - Krajowa Izba Rozliczeniowa.
System OGNIVO to:
- znacznie szybszy proces załatwiania spraw bankowych - realizacji zapytań oraz reklamacji,
- monitoring wysłanych zapytań - Ognivo pozwala na bieżące monitorowanie wysyłanych zapytań i reklamacji,
- eliminacja papierowej korespondencji - oszczędność wymiany informacji,
- bezpieczna metoda przesyłania danych - system posiada certyfikat zgodny z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013.
Jak działa system OGNIVO?
Sam operator systemu, czyli KIR przedstawia OGNIVO jako platformę komunikacyjną, która pełni taką samą funkcję jak Poczta Polska w wymianie informacji między klientem a bankiem. Różnica jest taka, że ta oficjalna korespondencja między uprawnionymi podmiotami odbywa się przez system Ognivo.
Korzystanie z OGNIVA odbywa się w ramach aplikacji mobilnej oraz systemu internetowego. Dostęp jest ograniczony dla wskazanych podmiotów, które mogą z niego skorzystać składając zapytanie do systemu, który zawsze musi być podpisany autoryzowanym podpisem elektronicznym.
Przebieg działania w systemie OGNIVO
System opiera się na zasadach działania poczty internetowej, z tą różnicą, że specjalnie zabezpieczoną i z dostępem ograniczonym dla określonych podmiotów. Dostępu udziela KIR.
Wymiana informacji rozpoczyna się od zapytania jednego podmiotu, kierowanego do wybranych instytucji uczestniczących w OGNIVO. W celu usprawnienia komunikacji KIR przygotował 8 modułów, które służą różnym celom.
Rodzaje modułów systemu OGNIVO
W swoim działaniu OGNIVO wykorzystuje dwa rodzaje modułów. KIR dzieli moduły na moduły obowiązkowe oraz opcjonalne.
Moduły obowiązkowe:
- Moduł reklamacji i zapytań - umożliwia elektroniczną wymianę informacji pomiędzy bankami a ZUS lub Pocztą Polską,
- Moduł monitoringu sald systemów rozliczeniowych - pozwala na sprawdzenie sald banku w ramach systemów rozliczeniowych KIR,
- Moduł elektronizacji zgód poleceń zapłaty - obsługuje procesy, związane z przyjęciem lub odrzuceniem zgody (odwołania) na obciążenie rachunku z tytułu polecenia zapłaty,
- Moduł awaryjnego kopiowania plików BIF - umożliwia eksport i import plików BIF do/z bramki FTP w przypadku niedostępności podstawowego łącza transmisji danych. Od 2009 roku moduł ten jest obligatoryjny dla banków jako bezpośrednich uczestników rozliczeń.
Moduły opcjonalne:
- Moduł do obsługi przenoszenia rachunków i usług płatniczych - pozwala terminowo, sprawnie i bezpiecznie przenosić rachunki klientów pomiędzy dotychczasowym a nowym bankiem. Zapewnia jednoznaczność i bezpieczeństwo przesyłanych danych. Moduł działa zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich.
- Moduł zapytania o rachunki bankowe dłużników - umożliwia komornikom sądowym i skarbowym elektroniczną komunikację z bankami, co znacząco usprawnia obsługę zajęć. Dzięki temu mogą oni szybko uzyskać od banków informacje na temat rachunków osób, wobec których prowadzona jest egzekucja.
- Moduł do obsługi sądów i prokuratur - pozwala organom sprawiedliwości pozyskiwać dane chronione tajemnicą bankową, które mogą stanowić materiał dowodowy lub umożliwić realizację zabezpieczenia majątkowego. Są to m.in. informacje o posiadaniu konta w danym banku i wysokości jego salda w dniu złożenia zapytania. Zapytania te mogą dotyczyć osób prawnych lub fizycznych, wobec których prowadzone są postępowania przygotowawcze.
- Moduł rozrachunku Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT) - umożliwia przekazywanie danych do rozrachunku pieniężnego transakcji zawieranych na rynkach Towarowej Giełdy Energii, pomiędzy IRGiT a bankami prowadzącymi rachunki rozliczeniowe członków tej Izby.
Banki w systemie OGNIVO
W systemie OGNIVO uczestniczą wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze w Polsce, a także BGK. Ponadto z usługi korzystają: ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne oraz komornicy.
Jeśli chcesz założyć rachunek, którego komornik nie znajdzie w systemie Ognivo wybierz SKOK - spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Te instytucje nie należą do systemu KIR. Takie konto założone np. w Kasie Stefczyka nie zostanie szybko wykryte przez komornika
Bezpieczeństwo systemu OGNIVO
OGNIVO zapewnia bardzo bezpieczną wymianę informacji objętych tajemnicą bankową. System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji KIR w zakresie usługi posiada certyfikat bezpieczeństwa zgodne z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013. Dodatkowo Ognivo posiada certyfikat ISOQAR - Numer Certyfikatu 13574.
Aby odebrać wiadomość lub złożyć zapytanie - skorzystać z jakiegokolwiek modułu OGNIVA potrzebny jest autoryzowany podpis elektroniczny.
System OGNIVO - podsumowanie
System OGNIVO to platforma komunikacji udostępniana przez Krajową Izbę Rozliczeniową, dostępna dla banków oraz uprawnionych instytucji, służąca do wymiany informacji objętych tajemnicą bankową.
Ognivo zapewnia szybką, łatwą i bezpieczną komunikację, która z powodzeniem zastępuje korespondencję pocztową. Jest to autorski, unikalny projekt KIR, który wprowadził znaczną oszczędność w korespondencji i usprawnił wiele procesów np. reklamacje, weryfikację klienta itp.
Komentarze