OGNIVO - co to jest i do czego służy?
akredo.plBanki w PolsceTajemnica bankowaOGNIVO - co to jest i do czego służy?

OGNIVO - co to jest i do czego służy?

OGNIVO to system komunikacji, który bardzo często jest kojarzony z pracą komornika. To prawda: komornicy korzystają z OGNIVA w celu ustalenia rachunków dłużnika. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie platformy. Wbrew pozorom system ten znacznie usprawnia pracę banków i przyspiesza min. proces rozpatrywania reklamacji.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 28.02.2023 r

Czym jest OGNIVO?

OGNIVO to platforma wymiany informacji bankowych, służąca do szybkiej komunikacji pomiędzy bankami, uczestnikami systemu rozliczeniowego Elixir i Euro Elixir oraz instytucjami uprawnionymi np. przez komorników, Pocztę Polską, ZUS czy Urząd Skarbowy.

Wskazane podmioty mogą korzystać z systemu Ognivo w celu uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową. Usługę dostarcza KIR - Krajowa Izba Rozliczeniowa.

System OGNIVO to:

 • znacznie szybszy proces załatwiania spraw bankowych - realizacji zapytań oraz reklamacji,
 • monitoring wysłanych zapytań - Ognivo pozwala na bieżące monitorowanie wysyłanych zapytań i reklamacji,
 • eliminacja papierowej korespondencji - oszczędność wymiany informacji,
 • bezpieczna metoda przesyłania danych - system posiada certyfikat zgodny z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013.

Jak działa system OGNIVO?

Sam operator systemu, czyli KIR przedstawia OGNIVO jako platformę komunikacyjną, która pełni taką samą funkcję jak Poczta Polska w wymianie informacji między klientem a bankiem. Różnica jest taka, że ta oficjalna korespondencja między uprawnionymi podmiotami odbywa się przez system Ognivo.

Korzystanie z OGNIVA odbywa się w ramach aplikacji mobilnej oraz systemu internetowego. Dostęp jest ograniczony dla wskazanych podmiotów, które mogą z niego skorzystać składając zapytanie do systemu, który zawsze musi być podpisany autoryzowanym podpisem elektronicznym.

Przebieg działania w systemie OGNIVO

System opiera się na zasadach działania poczty internetowej, z tą różnicą, że specjalnie zabezpieczoną i z dostępem ograniczonym dla określonych podmiotów. Dostępu udziela KIR.

Wymiana informacji rozpoczyna się od zapytania jednego podmiotu, kierowanego do wybranych instytucji uczestniczących w OGNIVO. W celu usprawnienia komunikacji KIR przygotował 8 modułów, które służą różnym celom.

Rodzaje modułów systemu OGNIVO

W swoim działaniu OGNIVO wykorzystuje dwa rodzaje modułów. KIR dzieli moduły na moduły obowiązkowe oraz opcjonalne.

Moduły obowiązkowe:

 • Moduł reklamacji i zapytań - umożliwia elektroniczną wymianę informacji pomiędzy bankami a ZUS lub Pocztą Polską,
 • Moduł monitoringu sald systemów rozliczeniowych - pozwala na sprawdzenie sald banku w ramach systemów rozliczeniowych KIR,
 • Moduł elektronizacji zgód poleceń zapłaty - obsługuje procesy, związane z przyjęciem lub odrzuceniem zgody (odwołania) na obciążenie rachunku z tytułu polecenia zapłaty,
 • Moduł awaryjnego kopiowania plików BIF - umożliwia eksport i import plików BIF do/z bramki FTP w przypadku niedostępności podstawowego łącza transmisji danych. Od 2009 roku moduł ten jest obligatoryjny dla banków jako bezpośrednich uczestników rozliczeń.

Moduły opcjonalne:

 • Moduł do obsługi przenoszenia rachunków i usług płatniczych - pozwala terminowo, sprawnie i bezpiecznie przenosić rachunki klientów pomiędzy dotychczasowym a nowym bankiem. Zapewnia jednoznaczność i bezpieczeństwo przesyłanych danych. Moduł działa zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich.
 • Moduł zapytania o rachunki bankowe dłużników - umożliwia komornikom sądowym i skarbowym elektroniczną komunikację z bankami, co znacząco usprawnia obsługę zajęć. Dzięki temu mogą oni szybko uzyskać od banków informacje na temat rachunków osób, wobec których prowadzona jest egzekucja.
 • Moduł do obsługi sądów i prokuratur - pozwala organom sprawiedliwości pozyskiwać dane chronione tajemnicą bankową, które mogą stanowić materiał dowodowy lub umożliwić realizację zabezpieczenia majątkowego. Są to m.in. informacje o posiadaniu konta w danym banku i wysokości jego salda w dniu złożenia zapytania. Zapytania te mogą dotyczyć osób prawnych lub fizycznych, wobec których prowadzone są postępowania przygotowawcze.
 • Moduł rozrachunku Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT) - umożliwia przekazywanie danych do rozrachunku pieniężnego transakcji zawieranych na rynkach Towarowej Giełdy Energii, pomiędzy IRGiT a bankami prowadzącymi rachunki rozliczeniowe członków tej Izby.

Banki w systemie OGNIVO

W systemie OGNIVO uczestniczą wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze w Polsce, a także BGK. Ponadto z usługi korzystają: ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne oraz komornicy.

Jeśli chcesz założyć rachunek, którego komornik nie znajdzie w systemie Ognivo wybierz SKOK - spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Te instytucje nie należą do systemu KIR. Takie konto założone np. w Kasie Stefczyka nie zostanie szybko wykryte przez komornika

Bezpieczeństwo systemu OGNIVO

OGNIVO zapewnia bardzo bezpieczną wymianę informacji objętych tajemnicą bankową. System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji KIR w zakresie usługi posiada certyfikat bezpieczeństwa zgodne z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013. Dodatkowo Ognivo posiada certyfikat ISOQAR - Numer Certyfikatu 13574.

Aby odebrać wiadomość lub złożyć zapytanie - skorzystać z jakiegokolwiek modułu OGNIVA potrzebny jest autoryzowany podpis elektroniczny.

System OGNIVO - podsumowanie

System OGNIVO to platforma komunikacji udostępniana przez Krajową Izbę Rozliczeniową, dostępna dla banków oraz uprawnionych instytucji, służąca do wymiany informacji objętych tajemnicą bankową.

Ognivo zapewnia szybką, łatwą i bezpieczną komunikację, która z powodzeniem zastępuje korespondencję pocztową. Jest to autorski, unikalny projekt KIR, który wprowadził znaczną oszczędność w korespondencji i usprawnił wiele procesów np. reklamacje, weryfikację klienta itp.

Często zadawane pytania

Czy system OGNIVO jest bezpłatny?
Nie, nie jest jednak znacznie obniża koszty korespondencji między instytucjami.
Kto ma dostęp do systemu OGNIVO?
Dostęp do platformy OGNIVO jest ograniczony dla dokładnie określonego grona użytkowników: banków, organów administracyjnych oraz egzekucyjnych.
Co jaki czas komornik sprawdza OGNIVO?
W tym przypadku nie ma reguły, jednak komornicy ponawiają zapytanie do banków o utworzenie nowych rachunków co ok. 6 miesięcy.
Po jakim czasie jest się w systemie OGNIVO?
Informacja np. o założeniu konta w danym banku pojawi się automatycznie. W kwestii “pojawienia się w systemie” ważniejsze jest moment złożenia zapytania.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5