System płatności PayU

Bramka płatnicza PayU

PayU jest jedną z najpopularniejszych bramek płatniczych w Polsce. Korzystając z PayU zapłacisz w wielu sklepach internetowych za pomocą kilku kliknięć. Dowiedz się jak działają płatności internetowe PayU oraz jakie korzyści daje korzystanie z tej metody płatności.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czym jest bramka płatnicza PayU?

PayU to operator płatności internetowych, umożliwiający wykonywanie i odbieranie płatności online. Płatności wykonywane są w modelu pay-by-link, oznacza to, że dokonując zakupów w sklepie internetowym otrzymujemy link do płatności. Może się to odbywać w formie przekierowania wprost ze strony sklepu lub na wskazany adres e-mail.

Firma PayU wywodzi się z Holandii i obecna jest w 18 krajach na 4 kontynentach. Zatrudnia ponad 1500 pracowników na całym świecie, obsługując ponad 300 000 sprzedawców oraz miliony kupujących. Bramka ta funkcjonuje w Polsce od 2006 roku i jest jedną z najpopularniejszych bramek płatniczych w kraju.

Jak działają płatności internetowe PayU?

Dokonując zakupu w sklepie internetowym możesz wybrać opcję płacenia za pomocą PayU. Bramkę płatniczą obsługuje samo PayU, a nie sklep, z którego korzystasz. Po wybraniu opcji możesz wykonać przelew bankowy lub płatność kartą. Następnie wpisujesz dane, a bramka wysyła zapytanie do firmy obsługującej twoją kartę płatniczą i prosi o udzielenie płatności. Jeżeli karta nie jest zablokowana i nie ma żadnych innych nieprawidłowości, pieniądze zostają wydane a PayU przekazuje je właścicielowi sklepu, w którym dokonaliśmy zakupu.

System ten odciąża sklep, który nie musi samodzielnie organizować procesowania płatności między firmą wydającą naszą kartą kredytową ani śledzić przelewów bankowych. Cały ten proces obsługuje za nich PayU, jednocześnie udostępniając tobie jako klientowi wygodny interfejs pozwalający na łatwe dokonanie płatności.

Jakie banki obsługuje PayU?

PayU jest jedną z najbardziej popularnych bramek płatniczych, wykorzystywaną przez aż 13 instytucji bankowych w Polsce, w tym:

 • Alior Bank
 • BNP Paribas
 • BOŚ Bank
 • Citi Handlowy
 • ING Bank Śląski
 • Inteligo
 • mBank
 • Millennium Bank
 • Noble bank
 • PBS Bank
 • Pekao
 • PKO Bank Polski
 • Santander

Bezpieczeństwo bramki płatniczej PayU

Bramka płatnicza PayU posiada wszystkie niezbędne uprawnienia do oferowania swoich usług i nie padła ofiarą żadnych kontrowersji. Korzystanie z niej nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Na stronie internetowej PayU znajdziemy informacje o stosowanych przez nich zabezpieczeniach.

Certyfikat PCI-DSS czyli Payment Card Industry Data Security Standard. Oznacza on normę bezpieczeństwa stosowaną gdy przetwarzane są dane posiadaczy kart płatniczych. Dane użytkowników są szyfrowane aby uchronić ich przed naruszeniami.

Protokół EV SSL, który umożliwia szyfrowanie danych sieciowych. Oznacza to, że możliwe jest nawiązywanie bezpiecznych połączeń pomiędzy przeglądarką internetową, a serwerem na którym znajduje się strona internetowa

System 3D Secure oznacza, że transakcje dokonywane kartą są autoryzowane. Identyfikacja użytkownika odbywa się m.in. poprzez podanie przez niego jednorazowego kodu otrzymanego SMS-em.

Systemu Anti-Fraud oznacza monitoring uwierzytelniania użytkowników poprzez możliwość wykorzystywania baz geolokalizacyjnych wspierających procesy analizy behawioralnej klientów.

Zalety i wady płatności PayU

Główne zalety PayU to wygoda użycia aplikacji dzięki prostemu interfejsowi oraz szereg dostępnych form płatności. Na uwagę zasługuje również jego dostępność. Ponieważ wiele sklepów korzysta z PayU, jeżeli system ten przypadnie ci do gustu, możesz na niego liczyć przy większości swoich zakupów przez internet.

Zalety

 • Jeden z najpopularniejszych w Polsce systemów płatności internetowej.
 • Obsługuje większość banków w Polsce
 • Umożliwia płatności przelewem, BLIK, kartą, oraz Google czy ApplePay
 • Za pomocą PayU złożysz również wniosek o zakup na raty

Wady

 • Nie obsługuje kilku dużych Polskich banków, w tym Getin Bank oraz Raiffeisen Bank.

Bramka płatnicza PayU - podsumowanie

PayU to jeden z najpopularniejszych systemów płatności internetowych w Polsce, funkcjonujący u nas od 2006 roku. Holenderska firma dołożyła wszelkich starań aby zawrzeć współpracę z możliwie szeroką liczbą Polskich banków. PayU dba również o regularne poszerzanie swojej oferty, pozwalając między innymi na płatności BLIK, które w ostatnim czasie wzrosły na popularności.

 

Często zadawane pytania

Ile się czeka na zwrot pieniędzy z PayU?
Zwrot środków zlecony przez sklep, w którym dokonywaliśmy zakupu, następuje w przeciągu dwóch dni roboczych. Zwrot płatności kartą może potrwać dłużej, nawet do dwóch tygodni.
Czy PayU pobiera prowizje?
Nie. PayU nie pobiera dodatkowej prowizji od osoby dokonującej zakupu.
Jak ponowić płatność PayU?
Niestety PayU nie umożliwia powrotu do przerwanej płatności. Jeżeli wystąpi problem z zakupem, należy się upewnić, że został on odwołany, po czym dokonać go ponownie.
Jak sprawdzić status płatności PayU?
Status transakcji możesz sprawdzić na stronie internetowej PayU. Należy w tym celu podać kwotę, walutę i datę transakcji oraz jej numer lub adres e-mail powiązany z zakupem.
Jak anulować transakcję PayU?
Ponieważ transakcja zostanie przeprowadzona automatycznie po jej zleceniu, nie ma możliwości jej wycofania. Rezygnując z płatności PayU należy dochodzić się reklamacji zakupu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5