Fondy to system płatności online, który udostępnia walutową bramkę płatniczą! Przedsiębiorca przyjmujący płatności przez Fondy, łatwiej obsłuży klientów z całego świata w ich walucie lokalnej! Sprawdź jakie to proste!
Czym są bramki płatnicze?
Bramki płatnicze to pośrednicy między klientem sklepu a sprzedawcą. Zajmują się obsługą transakcji między bankiem płatniczym a bankiem przyjmującego pieniądze zakupu.
Dzięki tej technologii sprzedawcy nie muszą osobiście rozliczać się z klientem. Zamiast tego, kupujący ma dostęp do interfejsu bramki płatniczej, który zapewne jest mu już znany z zakupów w innych sklepach. Bramka przyjmuje transakcje, weryfikuje dane płatnicze klienta z jego bankiem, a następnie akceptuje lub odrzuca płatność. Agent rozliczeniowy przyjmuje środki przy udanej transakcji i przekazuje je sprzedawcy sklepu, z kolei kupujący otrzymuje rachunek lub fakturę zakupu na adres e-mail.
Główne zalety bramek płatniczych to oferowana przez nie wygoda i bezpieczeństwo. Samodzielna weryfikacja, czy klient na pewno próbuje zapłacić swoją kartą kredytową, wymaga sporo pracy ze strony sprzedawcy. Wyspecjalizowana w tym firma może zająć się tym procesem dużo łatwiej. Dodatkowo bramki płatnicze mają rozbudowany i zaufany system przechowywania danych, dzięki czemu klienci nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo informacji, za pomocą których dokonują transakcji. Doświadczony i rozpoznawalny system płatniczy nie bez powodu budzi większe zaufanie niż przypadkowy system na mało znanej stronie sklepu internetowego.
Jak działają bramki płatnicze?
Jako kupujący opcję płatności za pomocą bramki płatniczej wybierasz w kasie. Następnie zostajesz przekierowany na stronę bramki z jej uniwersalnym interfejsem. W tym momencie możesz wybrać, w jaki konkretnie sposób chcesz zapłacić za pośrednictwem bramki. Większość z nich umożliwia płatność:
- Przelewem internetowym;
- Kartą płatniczą lub kredytową;
- BLIKiem;
- Portfelem wirtualnym, jak Google Pay czy Apple Pay;
- Poprzez wniosek do banku o zakup ratalny.
Płatności BLIK czy kartą kredytową możesz dokonać za pomocą konta w dowolnym banku. Płatności przelewem są jednak często ograniczone, ponieważ nasz bank może nie współpracować z daną bramką płatniczą, gdy np. ma lukratywną umowę z inną albo prowadzi własną. W takim wypadku można po prostu wybrać płatność za pomocą innej bramki. Poza standardową metodą płatności, większość bramek umożliwia również złożenie wniosku o zakup na raty, niezależnie od tego, czy dany sklep prowadzi taki program osobiście. Co najważniejsze, za korzystanie z bramki internetowej się nie płaci. Koszty prowizji pokrywa sprzedawca, a nie kupujący.
Z punktu widzenia sprzedawcy, bramka płatnicza przeprowadza cały proces transakcyjny:
- Szyfruje dane płatnicze i sprawdza ich prawdziwość.
- Komunikuje się z bankiem aby przekazać dane do systemów kart.
- Odbiera zatwierdzenie lub odrzucenie transakcji przez bank, po dodatkowej analizie danych przez sam bank oraz operatora karty płatniczej.
- Pobiera kwotę transakcji od banku.
- Przekazuje środki na konto sprzedawcy, zawierając umowę kupna-sprzedaży między nim a kupującym.
Rodzaje bramek płatniczych
Bramki płatnicze to prywatne instytucje funkcjonujące w różnych krajach. W Polsce spotykamy się głównie z pięcioma znanymi bramkami płatniczymi. Każda z nich ma swoją historię, choć oferują one podobne usługi.
Przelewy24
Przelewy24 to jedna z najstarszych bramek internetowych w Polsce. Firma powstała już w 2004 roku. Obecnie posiada ponad 150 tysięcy zarejestrowanych partnerów i obsługuje ponad 20 banków. Lata funkcjonowania na rynku i liczne certyfikaty bezpieczeństwa sprawiają, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych przez internautów rozwiązań.
PayU
PayU jest bramką płatniczą holenderskiego pochodzenia. Jej największą zaletą jest jej globalny zasięg: z PayU możemy spotkać się w 18 krajach na 4 kontynentach. W Polsce bramka funkcjonuje od 2006 roku, obsługując ponad 300 000 sprzedawców. Niestety, w porównaniu z konkurencją obsługuje ona niewiele, bo tylko 13 banków.
Paynow
Paynow jest dość nowym rozwiązaniem. Bramka płatnicza zaczęła funkcjonować w 2020 roku. Jej właścicielem jest mBank. To właśnie wsparcie ze strony banku zachęca do korzystania z tego rozwiązania, ponieważ gwarantuje ono bezpieczeństwo transakcji. Mimo obsługi ze strony mBanku Paynow obsługuje płatności z 20 serwisów bankowych, będąc równie wygodnym co oferty konkurencji.
DotPay
DotPay pojawił się w Polsce w 2000 roku pod nazwą AllPay, aż do zmiany nazwy w 2008 roku. Ten staż na rynku pozwolił jej na zbudowanie ogromnej popularności wśród klientów. Z czasem DotPay połączyło się z Przelewy24.
Tpay
Tpay powstało dzięki pracy Krajowego Integratora Płatności pod okiem Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzór KNF świadczy o jej bezpieczeństwie, nie jest to jednak jedyny powód do dumy. W większości swoich usług Tpay niczym nie odstaje od konkurencji. Jedyne ograniczenie tej bramki to nieco niższa liczba obsługiwanych banków.
Blue Media
Blue Media to instytucja finansowa tworzący rozwiązania technologiczne, które usprawniają proces przyjmowania płatności Blue Cash. Firma działa na polskim rynku od roku 1999. Celem Blue Media jest pomoc w codziennych płatnościach przez ich automatyzację. Dotyczy to płatności za rachunki, zakupy online, doładowania telefonów, a nawet za przejazdy autostradą.
Fondy
Fondy oferuje walutową bramkę płatniczą, która umożliwia przyjmowanie płatności w 150 walutach z wykorzystaniem różnych metod płatności. Do realizowania płatności Fondy wykorzystuje lokalno - i ogólnodostępne metody realizowania przelewów, tak aby maksymalnie przyspieszyć proces księgowania.
Stripe
Stripe to walutowa bramka płatnicza, która umożliwia przyjmowanie płatności w 140 walutach, w 25 krajach. Specyfiką Stripe jest obsługa wyłącznie płatności kartami VISA oraz Mastercard. Usługa nalicza bardzo niskie opłaty - 1 zł od każdej przyjętej płatności.
eService
eEservice to największy agent rozliczeniowy w środkowej Europie. Jest to spółka Spółka należąca do PKO Banku Polskiego i EVO Payments. Usługa obejmuje płatności za zakupy internetowe, ale również stacjonarne w ramach terminala płatniczego. W przeciągu roku eService przeprowadza blisko 3 mld transakcji.
iMoje
Usługa przyjmowania płatności stworzona i obsługiwana przez ING Bank Śląski. System jest dedykowany przedsiębiorcom-klientom ING. Platforma oferuje dostęp do najpopularniejszych metod płatności w Polsce na bardzo korzystnych warunkach.
Bezpieczeństwo bramek płatniczych
Jednym z głównych zadań bramki płatniczej jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji. Mowa tu również o szyfrowaniu danych bankowych, które kupujący musi wprowadzić do systemu, jak np. numer karty kredytowej. Z tego powodu większość bramek płatniczych posiada certyfikat Payment Card Industry Data Securit Standard opracowany przez MasterCard i Visa. Wiele bramek stara się poświadczyć o swoim bezpieczeństwie również przez wsparcie innych autorytetów. Najlepszymi przykładami są tu Tpay, nad którym czuwa KNF, oraz Paynow, którego właścicielem jest mBank. Lata doświadczenia i złożone starania operatorów bramek płatniczych zapewniają, że zakupy przez nie są zwykle bezpieczniejsze, niż korzystanie systemów budowanych przez pojedyncze sklepy na własną rękę.
Zalety i wady bramek płatniczych
Bramki płatnicze są wygodnym rozwiązaniem, które ujednolica proces płatniczy w internecie oraz dba o bezpieczeństwo transakcji. Różnorodność bramek oznacza jednak, że nie zawsze mamy dostęp do naszej ulubionej, a niektóre z nich mogą nie obsługiwać naszego banku.
Zalety
- Umożliwia płatności przelewem, kartą, BLIKiem i portfelem wirtualnym.
- Szybkie i wygodne transakcje.
- Jednolity interfejs płatniczy w wielu sklepach.
- Bezpieczne transakcje.
- Nie pobierają prowizji od klienta sklepu.
Wady
- Niektóre obsługują mniej banków od innych.
- Brak możliwości anulowania transakcji. W razie pomyłki należy dokonać reklamacji w sklepie.
Bramki płatnicze - podsumowanie
Bramki płatnicze to jedno z bardziej rewolucyjnych rozwiązań technologii finansowych. Upraszczają one transakcje internetowe, dbają o bezpieczeństwo klientów, oraz odciążają sprzedawców od konieczności obsługiwania płatności. Z uwagi na ich liczne zalety, coraz więcej internautów oczekuje możliwości zapłaty za pomocą bramki płatniczej, gdy prowadzą zakupy przez internet.